afrodit

imgoindeeperunderground
ask ve guzellik tanricasi. guzel afrodit dayanilmaz cazibesi ile tanrilar kadar olumluleri de bastan cikartir. bazilari zeus’un kizi oldugunu soyler. bazilari da denizdeki kopuklerden bilinen haliyle ve guzel olarak dogdugunu soyler. bu dillere destan guzelligi olympos dagindaki diger tanricalari kiskandirir. paris’in ona tanricalarin en guzeli oldugunu soyledigi ve onu altin elmayla odullendirdigi soylenir. afrodit de paris’e odul olarak dunyanin en guzel kadini helen’i vaat eder. ancak bu anlasma sparta krali menelaus’u kizdirir ve savas borazanlari calmaya baslar. afrodit truvalilar’in yaninda yer alir ve yenilgiden sonra tum gucunu oglu truvali savasci olumlu aeneas’i korumak icin kullanir. gulusu ve essiz guzelligi ile arzu ettigi her tanriyi veya erkegi bastan cikarabilecegi soylenir. olympos dagi’nin en sakin tanrisi hefestos ile evlenir. ayni anda dagin en zalim olaniyla da bir iliskisi vardir (ares). afrodit duygusal, gizemli ve meshur mesum kadin yuzyillar boyunca bilindik bir arketip olmustur.
darth sidious
heykellerinden ve gravurlerinden pek biseye benzemedigi asikar guzellik tanricasi. daha guzel binlerce kadin varken neden tanrica o oldu sorusunun cevabi muhtemelen torpilli olusudur.
esek sipasi
outlet magazasindan kadikoyde bulunan giyim firmasi, markasi.urunleri kokos ablalara hitap eder genel olarak.ama arada sirada eli yuzu duzgun kiyafetler de bulabilme imkani vardir.
sys32murats
bu abla, kaz dağlarında yapılan dünyanın ilk güzellik yarışmasında hektorun kardeşi tarafından dünyanın en güzeli ilan edilmiş: bunun bedeli de troyanın yakılıp yıkılması olmuştur. güzellik başa bela.
camadam
aşk tanrısı eros’un annesi.. yalnız burda kafamın almadığı bi durum var, eros’la anası resimlerde sanki aynı yaştalarmış gibi tasvir edilir? kaç yaşında doğurdu abi afrodit eros’u?

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol