achilles

made in heaven
efsaneye gore yaralanmasini onlemek icin annesi tarafindan topugundan tutularak styks nehrine daldirilmis bu yuzden vucudunda yaralanabilecek tek yer olarak topugu kalmistir.olumude paris tarafindan savrulan ve apollon tarafindan yonetilen bir okun topuguna isabet etmesi sonucu olmustur.achilles sanirim fransizca achille’den turemistir.adi akhilleus’tur.
eldrun
kendisine verilen onur ödülünün agamennon tarafından geri alınması ile savaştan çekilmiş, agamennon savaşın artık son yılında hatasını anlayıp ona bir çok ödüller sunmuş fakat kendisi tarafından reddedilmiştir. ancak arkadaşının hektor tarafından öldürülmesiyle savaşa geri dönmüştür.
gerzekparatoneri
bir olumlu olan peleus ve bir tanrica olan thesis in ogludur achilles. thesis yari olumlu olan oglunu olumsuzluk nehri styx de yikar olumsuz olmasi icin. fakat elini suya degdirmemesi icin ogutlenmesi sonucu achilleus i sol topugundan tutarak nehre sokar. bu sebeple achilleus in vurulabilecegi tek yerin (yani olumlu kalan tek bolgesinin) sol topugu oldugu bilinir. ayrica achilleus tendomu deyimi de buradan gelir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol