ab ile vizelerin kalkması

0 /
emineteyzeninoglu
mülteci krizi nedeniyle ab ile gerçekleşen zirveden çıkması beklenen karar, iyimser olarak bu kararın çıkması durumunda ülkede bir çok şey değişecektir benden söylemesi
unknownartist
şimdi benim kafam karıştı. geçenlerde bir sebepten babamı nüfus müdürlüğüne götürdüm. son zamanlarda yolu düşen olduysa gözüne çarpmıştır. bu müdürlüklerde türk vatandaşlarından üç kat fazla suriye vatandaşı sıra beklemekte. bu adamlar neyin sırasını beklemekte. 3 gün 5 gün sonra bu adamlar senin benim gibi türk vatandaşı olduklarında bu vize muhafiyetinden yararlanacaklar mı?. eğer yararlanacaklar ise bu ab dediğimiz birlik ne yapacak. suriyelilere oy kullandırmak istedikleri hepimizin malumu. vatandaşlık vermeden bu insanlara oy kullandırabilme şansları var mıdır?. vatandaşlık verirler ise yine başa döndük. bu mülteci dedikleri pazarlık unsuru haline getirdikleri arkadaşlar da bu muhafiyetten yararlanacak mı?. bu muhafiyetin şartları nedir ne değildir ne bir açıklama ne başka bir bilgi var konu ile ilgili. ne verip ne alıyoruz her şey muallak. bir de insanlarda serbest dolaşım verilicek algısı uyandırmaya çalışan maaşlılar var sosyal medyada. serbest dolaşım değil, üyelik hiç değil sadece vize muhafiyetidir. önemlidir ancak gitmek isteyen zaten avrupaya gidebilmektedir. fazladan yapılacak evrak işi ve verilecek 40-50 euro para ile uğraşmamak adına memleketin ne kaybedip ne kazandığını iyi analiz etmek gerekir.
darktrak
evinizde ustaya iş yaptırırken, adama iyi davranmak zorundasınızdır. aman malzeme heba olmasın, aman işçilik rezalet olmasın, fazla fazla ödeme yapmayayım diye.

ama akşam usta gidince arkasından denmedik şey bırakılmaz. yapılan işin evsafına göre söversin bile.
hele iş bitince ne olacağı belli olmaz. ama ana kural, usta evde çalışırken bir eli yağda, bir eli balda olmalı.
muhabbet ederken, komşulara referans olmalar mı istersin, iş arayan oğluna iş bulmalar mı dersin. ama iş bitsin diyede içinden geçer.

vize muhabbetini duyunca aklıma bu geldi nedense, hiç bir art düşüncem yok yeminlen.
bufi
1963 te imzalanan ve daha sonra 1970 imzalanan ve 1973 te yürürlüğe giren katma protokolü ile yeniden düzenlenen ankara antlaşması ile zaten var olan vizesiz seyahat hakkının,ab tarafından yeniden ve rüşvet olarak verilecek olması durumudur.

işinin ehli hukukçular söz konusu ankara anlaşması ile dair şunu " ankara antlaşması'nın madde 13 ve madde 14''üne göre karşılıklı yerleşme serbestliği hakkını türkiye'nin de kazanmış olduğunu, hem ankara anlaşması, hem “1970-73 katma protokolü” hem de “gümrük birliği” gereği türk vatandaşlarına asla vize uygulanamayacağını ve avrupa ülkelerinde “iş edinmeleri ve kurmaları” engellenemeyeceğini" belirtiyorlar.

işin inceliklerini daha iyi bilen hukukçu arkadaşlar varsa aydınlatıversinler bizleri...
ayigidiklayansincap
yakın gelecekte gerçekleşmesi pek mümkün gibi görünmeyen söylenti.

düşünsenize vize yok, bir de gümrük sınırları kaldırılırsa gider bir m4 alırım en estorilinden.
hepiniziaylavyu
öncelikle bu karar ab ile gerçekleşen zirvede çıkmayacak. konuyla ilgili haberler detaylı incelenirse, vize muafiyetine ab üyesi ülkelerin hükümetleri tarafından karar verileceği görülebilir. diğer bir deyişle, ab üyesi ülkeler adına bizimle müzakere yürütenler, gidip "türkiye'yle şu koşullarla anlaştık, ne diyorsunuz?" diye diğer ülkelere soracak. ben ülkelerin tamamının bunu kabul edeceği kanaatinde değilim. hiçbir şey olmasa kıbrıs rum yönetimi ve yunanistan kabul etmez. bu işin sonunda ülkemizde vize hakkı falan olmaksızın 5 milyon mülteci ile kalıvereceğiz gibi geliyor. harbiye'deki vize merkezlerinin önünde hepsiyle bol bol karşılaşır sohbet ederiz artık..
inception
yazar arkadasin da dedigi gibi suriyeliler türk vatandaşligina alinma ihtimali bile olsa ab ile vizelerin kalkmasi mümkün olmayacaktir. yada kalkti denip sinirda onlar tarafindan(pasaport kontrolü sirasin da ) rast gele insanlar türkiye'ye geri yollanacaktir. uygun degilsiniz diye keza japonyada suan bu var
siradanbiri
oğlum akıllı olun açık. hazirana kadar vizeler kalkıyomu? meclisten geçirin acele bi yasa mültecilere türk pasaportu verilir süreye bakmaksızın diye. verin pasaportlarını sora hoopp vizesiz avrupaya şutlayın adamları. biraz kafanızı çalıştırın lan

not: başbakan olacak adamım vesselam
ismimeful
bugün mülteci diye adlandırılıp avrupa'ya geçmesine izin verilmeyen insanların, vizelerin kaldırılığı günün haftasında ellerini, kollarını sallayarak bu ülkeyi terk edip avrupa ülkelerine geçmesi ve bu yoğun göç dalgasının avrupalıları korkutması sonucunda iptal olacak olan karardır. tavsiyem vizeler kalktığı gibi görmek istediğiniz ülkeleri ziyaret etmeniz. geç kalırsanız tekrar vize pasaport uygulamasına takılabilirsiniz.
krasafchik
umarım bu olay gg olmaz. ama belli de olmaz. suriyelileri vizesiz olarak avrupa'ya göndermek için iyi bir fırsat olabilir aslında
sevecen93
olursa ülkemiz için iyi olur ama mülteciler konusunda daha dikkatli davranmalıyız çünkü gelenler arasında çok fazla amaçsız insan var ve böyle insanlar terör örgütleri için biçilmiş kaftan değerinde daha dikkatli davranmazsak malesef ülkemiz birkaç sene sonra selefi grupların yuvası haline gelebilir ve bu günleri mumla ararız.
neybe
@8'e istinaden, bahsetmiş olduğun anlaşmalar dolayısı ile bir vizesiz seyahat hakkımızın olduğu doğru. hatta oturum, çalışma izni ve sosyal yardım gibi çok daha önemli haklar da tanıyor türk vatandaşlarına. schengen bölgesi dışında kalan tüm ülkelerden güçlü bir ayrıcalık sunuyor fakat günümüzdeki politik tutumlar yüzünden 1-2 istisna dışında hukuken elde edilmiş bir şey yok. devletimiz de eşmiyor bu çatlağı maalesef. ama bu anlaşma kapsamında hukuki mücadele verip ingiltere'ye yerleşen çok sayıda türk vatandaşı bulunuyor. hiçbir sermaye gerektirmeden serbest meslek veya ticari faaliyetlerde bulunmanız şartı ile izin veriliyor. yaşadığınız evi iş yeri olarak beyan etme olanağı bile vardı yanlış hatırlamıyorsam. 4 senede oturum, 5 sene sonrasında da vatandaşlık şansı bulunuyor. çok fazla hukuki detayı var, internette de kaynakları bolca mevcut.
yorgunkomutan
vizesiz gecis vaadleriyle su an gayet guzel gozumuzu boyadilar kimse demiyor bu kadar multeci nerede yasiyacak bunlarin saglik egitim barinma gida giderlerini kim karsilayacak bunlari dusunen yok orta dogu ulkesi olmayi basardik sonunda
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol