22 aralık 2011 fransa nın ermeni yasasını oylaması

0 /
independence
fransa 22 aralik 2011 tarihinde sozde ermeni soykirimini tanimayanlara para ve hapis cezasi ongoren yasayi oylamaya sunacak. eger yasa oylanir ve onaylanirsa turkiye’nin tepkisi de paris buyukelcisi tahsin burcuoğlu’nu ankaraya cekmek olacak. sosyal medya dahi 22 aralik icin hazirlik yapiyor. eger yasa onaylanirsa fransiz mallarinin boykot edilmesi de gundemde.
independence
oylamanin yapilabilmesi icin fransız meclis başkanlık divanı’nin yasa teklifini parlementonun gundemine almasi gerekiyordu ki bugun o i$ tamam, hic $a$irtmayacak bir $ekilde elbette. yasa fransa parlementosunda per$embe gunu kesin oylanacak bu durumda.
independence
yasanin oylanmasina saatler kaldi.

$imdi yasa oylansa ve parlementodan kabul gorse dahi yasala$masi da zaman alacak. tahminler yasala$manin en erken 2012 $ubatina sarkabilecegi yonunde.
elma sekeriiii
şu anda oturum başladı, ve toplamda 577 milletvekilinden 44’ünün katılımıyla açılan bu oturum gerçekleşirken parlamento binasının dışında tam 5bin türk protestoya başladı bile!

yürüyün be kim tutar sizi!
elma sekeriiii
meclis genel kurulu’nda yapılan oturumda ilk olarak, yasa teklifini kaleme alan iktidar partisi halk hareketi birliği (ump) milletvekili valerie boyer söz aldı.

boyer, "burada amacımız ilişkileri bozmak değil, fransa vatandaşlarının korunması. sizi bu tasarıyı destek vermeye çağırıyorum, sevgili meslektaşlarım" diye konuştu.

fransız vekil, "bazı ülkeler 1915 olaylarını inkar ederek suç işlediler. cezasız kaldılar. 1914 yılındaki ermenilerin üçte ikisi ya tehcir edildi ya da katledildi. sizden destek bekliyorum" ifadesini kullandı.


ermenistan toprak verecek fransa’ya. anladım ben.
elma sekeriiii
peki bu ceza nedir, çıkarsa ne olur? işte cevapları:

yasa neden değişti?

fransa ulusal meclisi’nin anayasa komisyonu’nda bir yıldır görüşülen tasarı ilk önce “irkçılıkla mücadele ve ermeni soykırımını inkâr edenlerin cezalandırılmasına ilişkin yasa tasarısı” başlığını taşıyordu. ancak komisyon türkiye’den gelecek tepkilerle adını “yasayla kabul edilen soykırımların inkârının cezalandırılmasına ilişkin yasa” olarak değiştirilerek yahudi soykırımını inkârına ilişkin suçları da kapsar hale getirildi.

yasa ne getiriyor?

iktidar vekili valerie boyer’in sunduğu ve hükümetin de desteklediği yasa tasarısı, ‘fransa’da varlığı yasayla kabul edilen ermeni soykırımını inkâr edenlere en fazla 1 yıla kadar hapis ve 45 bin euro’ya kadar para cezası verilmesini’ öngörüyor. 2001’de 1915 olayları ermeni soykırımı diye tanınmıştı.

kimler dava açabilecek?

soykırımı inkâr konusunda kamu davası açılamayacak. ancak suçtan zarar gördüğünü ileri süren kişiler ya da dernekler dava açma yetkisine sahip olacak.

kimler yargılanabilecek?

yasaya göre, ikinci bir kişiyle konuyu tartışan her hangi bir türk’ten, bunu bir panelde anlatan bir uzmana, konuyu araştıran bilim adamı ve tarihçilerden siyasetçilere ve bunu basın yoluyla yayan gazetecilere kadar, “ermeni soykırımının olmadığını, hatta olması konusunda şüpheleri olduğunu” açıklayan herkes yargılanabilecek. ancak yasanın nasıl uygulanacağı, yasa çıktıktan sonra ilgili bakanlık tarafından yayınlanacak yönetmelik ve genelgeler ile netlik kazanacak.

basına da ceza var mı?

yasayla, 1881 tarihli basın yasası’na da atıfta bulunularak, inkârın basın yayın yoluyla yayınlanması da yasaklanıyor. bu durumda medyada yer alabilecek “sözde soykırım” ifadesi fransa’da suç teşkil edecek. yayın kuruluşu da kanun karşısında sorumlu tutulacak. ancak yargılama usulleri ve cezalar çıkarılacak yönetmeliklerle belirlenecek.
independence
577 milletvekilinin sadece 44 tanesinin(onda biri bile degil) oturuma katilmasi cok super bi$i. kalan 533 milletvekili de ola bitene tv ekranlarindan $ahit oluyorlar herhalde. belki de oylama saatinde gelirler du bakalim.
independence
oylama parlementodan gecerse turkiye’nin fransa’ya kar$i uygulayacagi 3 a$amali yaptirim paketi bulunuyormu$. bunlari da bugun ba$bakan aciklayacak.
ilkerozcan
neden kimse bu aradaşlara afrikada yaptıklarını anlatmıyor. neden bizim hükümetimiz bu konuda videolar çekip yasa tasarıları hazırlayıp, inkar edenler tutuklamıyor...
dejavulu
yapılacak işlerin en başında bence büyük elçimizi oradan çekmek fransız büyükelçisininde eline bavulunu verip yollamak bu bize ilk etapta belki bişey kazandırmaz ama bu sadeece başlagıç olur
volfied
sarkozy’nin 2012 yılında yapılacak olan cumhurbaskanlığı secimlerini kazanmak amacıyla yaptığı secim yatırımı.
narkoz
herkes diyor ki nefesler tutuldu. biz niye tutalım. fransa nefesini tutsun. bırakın tanısınlar. ülkemiz ayakları üzerinde duruyorsa, yasa masa hepsi hikaye. ne demiş fatih altaylı, paris’ten aşağı kasımpaşa.
independence
aslinda bu bir yasa degil henuz yasa tasarisi konumunda. yasala$masi icin resmi gazetede yayinlanmasi gerekiyor ki bu da hayli uzun bir zaman gerektiriyor. misal yasala$ma $ubat ayini gecerse tasari hukumsuz kalacak. ozetle $u anda fransiz parlementosunda kabul edilen tasari bizim icin cok bir onem ta$imiyor, en azindan $imdilik. tabi tasarinin kabul edilmesi bile turkiye’yi hareketlendirecek, fransa’ya yaptirimlar uzerine yaptirimlar uygulanacak, yuksek ihtimalle sivil insiyatif de fransiz mallarini boykot ederek fransa ekonomisine yuklenmeye cali$acak.

$ahsi kanaatim tasarinin kabul gormesinin yasayi resmi gazetede yayinlatmasina yetmeyecegidir. fransa cumhurba$kani secimlerine kadar uzayacak bu konu, sonra hoppa bismillah geri cekilecek yahut uzerinde degi$iklik yapilmasi icin yeniden parlementoya yollanacak. sarkozy mal bir adam degil nihayetinde, cumhurba$kanligi secimleri icin belki ermenilerin ve ermeni sempatizanlarinin oylarini $imdi topladi bu sayede ama secimlerden sonra ortada yasa falan kalmayacaktir.
trouble
fransa parlamentosunda yasa kabul edildikten sonra 5 haftalık bir sureç başlıyor.
bu 5 hafta sürecinde itiraz veya toplu red verme hakkına sahip parlamento.

ancak kritik durum burda önemli 570 sandalyeli parlementodan 45 kişi oturuma katıldı. fransız anayasasındaki 5 te 1 lik oranı tutmuyor.
eğer tutmus olsaydı bu durum 1 yıl boyunca gündeme gelemeycekti.

sarkozy ’nin ermeni oyları için yaptığı bu manevra mayıs ayında seçilememesi durumunda yeni hükümet bunu tekrar parlamentoya getirecektir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol