14 nisan 2007 cumhuriyet mitingi

0 /
independence
14 nisan 2007 tarihinde saat 11:00 de ankara’da tandogan meydaninda gercekle$tirilecek olan geni$ katilimli miting.ataturkcu du$unce dernegi mitinge katilim daveti olarak $u $ekilde bir yazi hazirlami$tir.copy paste araciligi ile goru$lere sunulur.

21. yüzyılda dünyanın karşı karşıya kaldığı küresel tehdit ve tehlikeleri, ülkemiz ve ulusumuzun geleceğini ilgilendiren olumsuz gelişmeleri kaygıyla izliyoruz.

“hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir” diyen ulu önder gazi m. kemal atatürk’ün aydınlık ve onurlu yolundan saptırmak isteyen gerici ve bölücülerin, küresel sömürü güçleriyle ortaklaşa kurguladıkları ve dayattıkları politikaların oluşturduğu sosyo-ekonomik problemler yumağının çözümü ancak ve ancak bilimi rehber edinen ulus-devlet anlayışıyla olanaklıdır.

ülkemiz, içinden çıkılamayacak bir borç batağına sürüklenmiş sömürge ülke görünümündedir. tüm ekonomik varlıklarımız, topraklarımız, sularımız, ormanlarımız, madenlerimiz ve petrolümüz özelleştirme adı altında yağmalanmaktadır. plansız ve siyasal fırsatçılık dürtüleriyle tetiklenmiş nüfus artışının getirdiği olumsuzluklar ülke potansiyelinin hoyratça kullanılmasına, israfına, çevre problemlerine neden olmaktadır. ortalama gelir ve ömür, dünya ortalama değerlerinin altındadır. işsizlik ve gelir dağılımındaki korkunç adaletsizlik, dilde yozlaşma, eğitim birliği ilkesi ve laik devlet yapısıyla uyuşmayan eğitim/öğretim uygulamaları, yargı bağımsızlığına müdahaleler, cumhuriyetin temel değerlerinin “demokrasi” araç edilerek tahribatı, kabul edilemez boyutlara erişmiştir.

2007, türkiye’nin geleceğini belirleyen, yaşamsal önemdeki kararların alınacağı ve parlamento seçiminin de yapılacağı bir yıl olacaktır. bu bakımdan cumhurbaşkanı seçimi, rejimin teminatı açısından bir mihenk taşıdır.

ulus ve ülkenin birlik ve bütünlüğünü temsil eden cumhurbaşkanı, her şeyden önce cumhuriyetimizin temel değerlerini benimsemiş ve bu değerleri her zaman her yerde içtenlikle savunduğunu kanıtlamış erdemli bir kişi olmalıdır. ulusumuzun bu arzusunu dile getirecek son uyarıyı yapmak üzere bir miting ve ardından anıtkabir ziyareti düzenlenmiştir.

ülkemizin ve ulusumuzun bölünmez bütünlüğü için,
demokratik, laik, sosyal hukuk devleti için,
tam bağımsız ve aydınlık bir türkiye için,
cumhuriyetimizin kazanımlarına, kurumlarına sahip çıkmak ve
“irticaya hayır” demek için,

14 nisan 2007 cumartesi günü saat 11.00 de ankara, tandoğan meydanındaki “cumhuriyet mitingi” ne katılımınızı ve katkılarınızı saygılarımızla arz ederiz.

tertip komitesi adina
başkan
prof. dr. ali ercan
angelique
olmak gerekir haftasonu ankara’da
toplanip hep birlikte tandogan’da
yurumeliyiz atamizin huzuruna
tek yurek, el ele, omuz omuza

omuz omuza olup gostermeliyiz
cumhriyetimizin yegane bekcileriyiz
cirkin emellere asla musade etmeyiz
hepimiz ata’mizin ilkelerinin izindeyiz

izindeyiz, soylemeye geliyoruz sana ata’m
huzuruna kosacak ki dort bir yandan bu vatan
utanacak sana ve askerlerine o dil uzatan
sonra da cumhurbaskanligi’na goz koyan

goz koyan cekecek o namahrem elini
yikacagiz ilkelerinle onun hain emellerini
bu vatan sahipsiz degil gorup, anlayacak
bilecek durmasi gereken yerini...
alchoburn
bursa’da add,çağdaş yaşamı destekleme derneği,chp veya işçi partisi il merkezlerine başvurarak ücretsiz gidebileceğiniz miting.
alchoburn
dsp’nin 8 mart’ta kendi tabanıyla miting düzenleyerek bir anlamda böllünme yarattıpı mitingdir.

çok uzun zamandır tasarlanan bu mitinge katılmak yerine dsp ayrı bir miting düzenlemiş ve katılabilecek insanların azalmasına yol açmıştır.

keşke tüm aynı düşüncede olan partiler ve örgütlerle birlikte hareket edebilselerdi.
angelique
bugün mailboxuma dusen bir maili paylasmak istiyorum:

14 nisan ctesi saat 11.00 de baslayacak olan ankara,tandogan meydani "cumhuriyet mitingi"ne gidemeyecek arkadasların o gün için mutlaka ev ve isyerlerine türk bayraği asmalari rica ediliyor.
bunun mitinge gelemedim ama düşünceleri paylaşıyorum anlamına gelecegi ifade ediliyor.
bu anlamli toplantiya 2 gun kala medyamizin birilerine yaranma dusuncesi ile haberi gazete sayfalarina ne kadar tasidigi meydanda..

haydi artık harekete geçelim, cumhuriyet elden gidiyor!
capt it all
demokrasiye inanmayan ve başımızda halkın iradesiyle seçilmiş değil de, üç-beş aynı ideolojiye sahip insanın oligarşik bir şekilde yönetimine evet diyen, demokrasi kavramını benimsemelerine yardımcı olunması gereken topluluk olacak.

ve artı,
eğer katılmak hukuki bir hak ise, eleştirmek de hukuki bir haktır.
capt it all
rte c.başkanı olmasın diye düzenlenecek miting.
demokrasi ile yönetilen ülkelerde şu seçilsin bu seçilsin olur, ama şu seçilmesin bu seçilmesin ne demek ya? . toplanacak kadar mı aciz kaldınız anlamak zor. dünyada ilk örneği tc de olacak. bir de üniversite rektörlerinden bir tanesi tüm öğrencilerimizle orada hazır bulunacaz mı demiş naapmış. ulan sen bilim üretmek yerine siyaset yaparsan, tabii ki sokamazsın ilk 1000 üniversite arasına kendi üniversiteni. ünilerin hepsi öle arkadaş. üni değil devlet yönetiyo rektörler. adamlar suç işlediği halde yargılanamıyor be.
dar düşünceler, dar görüşler...
capt it all
cumhuriyetin varlığını göstermek = 100 bin kişinin tandoğanda (anıtkabir) toplanması

eşitliğini bir türlü çözemedim ben. o kadar düşündüm ve çözemedim.


hala daha cumhuriyet mitingi zannedilen olay.
tek amaç var, rte c.başkanı olmasın diye. buraya kadar tamam. olmasın bence de. ama bu olay, antidemokratik, anlatmaya çalıştığım o.
schumi
demokratik hakkımızı kullanıyoruz diye demokrasinin gerektirdiğini engellemeye çalışan zihniyetin düzenlemiş olduğu mitingtir.

edit: belirtmeden geçemiycem akp’den nefret ederim, tayyip’den de aynen... ben sonuna kadar demokrasiden yanayım...

edit2: evet amacına ulaştı ve askerimiz görevini yerine getirdi.
stella
ah.
çok, çok sığ bir boyuta indirgendiğini görmek ne üzücü.
amaç, recep tayyip erdoğan başkan olmasını mı önlemek? bu miting sayesinde kim bunun engelleneceğini düşünebilir ki.. ne var ki bu yalnızca "biz varız" demek için de değildir. "biz varız ve zamanı gelince yürümekten de ötesini yaparız" demektir.
bilmiyorum, belki boş inançlar ya da yaşımın getirdiği hayalperestlik.
ama ben erken yitirdiğim duyguları tekrar kazanma peşindeyim.
ve tabii, umut..

geleceğin geceleyin editi: cumhuriyetçiler, beni iyi kandırdınız.
bgat
cumhurbaşkanlığı makamının ne kadar önemli ve hassas bir makam olduğunun bazı kesimlerce daha iyi anlaşılması için son derece yerinde olan bir eylem. burada hangi demokrasiden söz ediyoruz? sadece akıllarınca kurnazlık yapıp da cumhurbaşkanı olabilmek için her türlü yolu deneyen bir siyasi partiye karşı halkı uyarmaktır burada amaç. beş sene önce yüzde otuz ile iktidara gelmiş, bu seneki seçimlerde ise bu yüzdede düşüş yaşaması muhtemel olan, türkiye cumhuryeti’nin (bu arada, entrylerinde küfürün ve argonun alasını yaza arkadaşların, konu türkiye olunca "tc" yazmaları da çok ironik bir yaklaşımdır sanırım.)sahip olduğu en "ben yaptım"cı-"her şeye ben sahip olmalıyım" hükümetinin; seneler öncesine uzanan ve hala da devam eden birçok yakışıksız görüntüler sergilemiş olması, tabii ki "türkiye cumhuriyeti" vatandaşlarını tedirgin etmektedir. ve burada da böyle bir miting yapması gayet normal bir durumdur.

tabii bazı kişileri rahatsız edebilir bu miting. cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ne zaman böyle bir miting yapılmış ki... bu halk kör değil. olabilecekleri gördüğü için de bir şekilde tepki koymak ihtiyacı hissetti. burada anti demokratlık nerede? bu mitingi düzenleyenleri eleştireceğinize, on sene önce şeriatçıların dizlerinin dibince oturan, laik düzene küfür eden, müstakbel cumhurbaşkanı adayının çankaya’ya çıkması halinde olabilecekleri düşünün ve bunları dile getirin lütfen. zira bu daha önemli bir konu.

ayrıca u partinin neden cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi bir erken seçim kararı alamadığı da ortadadır. koltuk hırsı o kadar işlemiş ki kanlarına, yeterli çoğunluğu sağlayamayacaklarının korkusundan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen sonrasında genel seçime gidilebileceğini ve burada 4 kasım’ı beklemenin gereksiz olduğunu bile açıklayabiliyorlar.

atatürk’ün cumhuriyetinin nasıl bir anlayışa sahip olduğunu, umarız bu mitingle anlarlar.
alchoburn
8 nisan’daki 150 bin kişinin katıldığı dsp mitingine bakarak, milyona yakın kişinin katılmasını beklediğim mitingdir.
maliyeci
oy çokluğu,demokrasi usulleriyle başa gelmek ne kadar normalse,onu başa getirenlerin hakkı ne kadar açık ve netse onu eleştirmek de bir o kadar normaldir.yani yüzde 25 ile geldiyse bu meclis,diğer yüzde 75 pekala birleşip tepkisini ortaya koyabilir.mühim olan insanlığı elden bırakmadan medenice tepkini göstermek.

yoksa yapılacak bir gösteri demokrasiye karşı bir darbe değildir.bizzat tepki özgürlüğüdür.
schumi
bu demokrasi aşkı nerden çıktı allah aşkına? darbe şakşakçılığı yapan da bunlar değil miydi? neredeydi demokratlıkları o zaman? demokrasi "kullan-at"lık bir şey değil ki, işimize geldiğinde kullanalım.. her şeye rağmen karşı çıkmıyorum ben bu mitinge.. yapılmalıdır da diyorum ama amacından sapmış olduğunu söylüyorum. nedir bu tayyip’in resimleri balonların üstünde.. nedir bu devletin başındaki insanı eleştirip -eleştiri denmez buna hakaret denir- bi bok yediğimizi zannetmek. akıllı olalım, mantıklı düşünelim.
alchoburn
sözlükteki arkadaşlara yılmaz özdil’in okur mektuplarından oluşan yazısını aktarmak isterim...

-------------

"finike’de yaşıyorum, sağlık sorunlarım nedeniyle gidemiyorum, yol masraflarını karşılayarak bir genç arkadaşımı gönderiyorum, ergun", "mitingi yazanlar parmakla gösterilecek kadar az, mitinge katılacak olanlar hesap makinesiyle sayılamayacak kadar çok... herkes görecek, altan", "ne mutlu ankara’da olabilene... reşit", "hayır demeye gidiyoruz, metin", "bafra’dan yola çıkıyoruz, arda", "shangai’dayım, kalbim orada, hamit", "gelemeyeceğim ama bayrağımı astım, gülgün", "tandoğan’dayım, bora", "85 yaşındaki babamız ve küçük torun hariç, ailemizin tamamı ankara’da olacak, sevgi ve dua ile, kenter", "basının objektiflerine gerek kalmayacak, hafızalarda basılacak deklanşöre... izmir’in bayrak dolu balkonlarını görmenizi isterdim, senem", "iki yaşındaki kızımı anneme bırakıp, gidiyoruz. büyüyünce cumhuriyet onurunu yaşayabilsin diye, arzu", " antalya geliyor... ben de eşimle birlikte otobüsle yola çıkıyorum, sedat" , "almanya’dayım. yüksek lisans için geldim. çaresizim. size yurttaki odamda çekilmiş, bayraklı fotoğrafımı gönderiyorum. ricam, bu fotoğrafı yazıcıdan çıkartıp, ankara’ya giden birisine vermeniz... bu sayede kendimi orada bulunmuş sayabilirim, göksel", "ailece oradayız, berrin", "ali kemaller 1919’da da istanbul’da yazıyordu, o zaman da ankara’ya gelemiyorlardı, ihsan", "ailem bodrum’dan geliyor, 11 saat, yola çıktılar bile, burak", "eşimle birlikte, bayraklarımızı aldık, istanbul’dan yola çıkıyoruz. evimizi de bayraklarla donattık. inşallah bu miting istanbul’da da yapılır, gülsüm", "6 yaşındaki oğlumla orada olacağım, filiz", "otobüsle gidiyoruz, birlikte yola çıktığımız insanların çoğunu tanımıyorum ama, atatürk sevgisi hepimizi dost yapıyor. sesimiz duyulsun istiyoruz, özge", "öyle bir lider düşünün ki, bizi hâlâ atatürk örgütleyebiliyor, ceylan", "ben 52, eşim 47 yaşında, ilk defa bir mitinge katılıyoruz. memleketin sahipsiz olmadığını göstermek istiyoruz, atilla", "ben de, şeker hastası babamla gidiyorum. bol bol fotoğraf çekeceğim. hem internette yayınlayacağım, hem de mitingi yazmayan gazetecilere göndereceğim, bedra", "eşimle birlikte oradayım. bu kalp son atımına kadar ata’nın emrinde, haluk", "iletişim öğrencisiyim, arkadaşlarımla birlikte trenle gidiyoruz. meslek büyüklerimiz utansın, barbaros", "zürih üniversitesi’ndeyim, ben sınavda, yüreğim tandoğan’da, altan", "mitinge gelemeyen bayrak assın, irem", "balıkesir’den 3 vagon, 10 otobüsle yola çıkıyoruz. çılgın türkler pankartı görürsen, o biziz, metin", "akın var ata’ya akın, ankara’yı zaptedeceğiz, kemal", "dedikleri gibi, anamı da alıp, ankara’ya gidiyorum, özlem", "60 yaşındaki babam, emekli arkadaşlarıyla ekip kurdu, biletlerini aldılar, yola çıkıyorlar, kevser", "15 günlük bebeği olan anneyim, gidemiyorum. eşim gidiyor. kızımla birlikte babamızı gururla seyredeceğiz, serpil", "milletin andıçını görecekler, umut", "arabam 8 kişilik, o kadar arkadaş gidiyoruz izmir’den, önder", "tutuştular, koray", "burasının irak olmadığını göstermek için yürüyeceğiz. kimsenin arkasından değil, omuz omuza yürüyeceğiz, gökçen ", "hepimiz mustafa kemaliz, necibe", "basının yazmadığı haberi, millet yazacak, meltem ", "babam iş seyahatinden geceyarısı 3 gibi geliyor, 5’te ailece yola çıkıyoruz, efe", "hayatımda almadığım kadar mesaj aldım, hayatımda atmadığım kadar mesaj attım. meğer herkes bugünü bekliyormuş, senem", "birliğimiz, dirliğimiz, çocuklarımız için gidiyoruz, serdar", "2 yaşındaki kızım, 9 yaşındaki oğlum, 82 yaşındaki babaannem, 80 yaşındaki anneannem, eşim, annem, babam, ben... allah bu milleti seviyor, oradayız, ibrahim", "60 yaşını geçen annem, 35 yıl sonra meydanlara iniyor, 68 kuşağı da orada olacak, kerem."

buraya bu kadarı sığdı.
tandoğan’a sığmayacağı kesin.
alchoburn
görevli on bin polis miting alanına gelenleri arayacak...mış.

yurdumun dört bir yanından gelen yüzbinler var orada şimdi. imkanım olmadı, bayrağımı asarak ancak destek olabiliyorum.

"halk demokrasinin tehlikede olduğuna inanmıyor"... "darbe söylentileri ile ismi anılan birinin peşinden gidilmesi sakıncalı"

hala göz ardı ediyorlarsa bugünü, bugünkü tepkiyi...şimdi bir milyon varsa orada, yarın on milyon gidileceğinin hesabını yapsınlar...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol