0

crysania
bir anda herseyi goturme yetisine sahip belki de hayati en iyi ifade edebilen rakam.bazen tanimsiz yapan bazen de elinde hic birsey olmadigini, yapayalniz oldugunu gosteren rakam ayni zamanda.
elenktrinkalamadimsenden
işine gelince etkisiz,işine gelmeyince yutan eleman olarak matematiğin ağzına sıçan,buna rağmen ne yazık ki eninde sonunda bütün sonuçlar sıfıra eşitlenir."sonsuz" kardeş kadar mütevazi olmamasını artık karşılaşmalarının sonucunu belirsizlik olarak adletmesine bağlayabilir miyiz?
ithilquessir
bize yillardir islam matematikcileri buldu diye yutturulan aslinda hint sayi sisteminin bir parcasi olan, ve islam matematikcilerince kullanilmaya baslayip oradan bati’ya gecen hicbir seyi ifade eden rakam.

peki nedir 0’i bu kadar onemli yapan? biz onluk sistemle buyumus insanlar icin 0’in onemini tam olarak hayal edebilmek pek mumkun degildir. 0’in bulunmasi ile basamak sistemi mumkun kilinmistir. onluk sistemde dokuzdan sonra ilk sayi olan 1’in yanina 0 konularan iki bilindik sayidan bir yeni sayi yaratilmistir. roma rakamlarinda oldugu gibi her sayinin kendine ozgu bir karakteri olmasi gerekmemektedir. roma rakamlariyla modern ekonomi hesaplarini yapmaya ne kafa nede sayfa yeterdi. zira denerseniz gorursunuz ki milyarli bir sayi yazmak 6-7 satir surecektir.
emma the gold one
yokluğun, hiçliğin sembolüdür. ama aynı zamanda potansiyel varoluşun başlangıcıdır. sıfır yutan sayıdır, etkisiz sayıdır ama aynı zamanda çok büyük bir gücü de kendinde barındırır.
dünya kültürlerinde 9 sayısı ile birlikte gösterim şekli hemen hemen hiç değişmeyen iki rakamdan biridir.

(bkz: sembolizm)

civeng
romen rakamı olarak karşılığı olmayan sayı.

not : bu başlıktaki 14 numaralı entry’e cevaben, 0 hariç diğer sayılar için
sayı^0 = 1 ’ dır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol