confessions

adimneo

Yazar

  1. toplam entry 151
  2. takipçi 0
  3. puan 645

pamukkale turizm

otobüslerine yazın verdikleri dondurmanın yanında, türk kahvesini de ekleyen firma. son yıllarda yaptıkları atılımlarla otobüslerinin kalitelerini çok yükselttiler.

tek dezavantajı ankara'dan kuzey ve doğuya gitmemesidir.

dragon boat festivali

çin'de büyük önem atfedilen, 9-10-11 haziran'da ulusal tatil edilerek kutlanan festival. bu süre boyunca çin'de hiç bir iş yapamazsınız. ebay bile, çin'den alacağınız bir ürünü kargolayamaz.

ülkemizde de her yıl haliç'te düzenlenen yarışmalara sahne olur.

kozmos takvimi

ilk olarak carl sagan'ın cosmos kitabında yer alan, neil degrasse tyson'ın cosmos a space-time odyssey belgeselinde çok güzel sunduğu takvim.

bu takvim kendinizi kozmosun içinde ufacık, minicik, bir hiç olarak; tüm alemin bizim için yaratıldığına inanıyorsanız bir o kadar da kıymetli hissettirebilir.

özetle, gözlemlenebilen evrenin yaşının 13.8 milyar yıl olarak kabul edilir. buna göre bir kozmos takvimi hazırlanır ve başlangıç (isterseniz big-bang diyin, isterseniz "ol" emri) ile şu anı 1 takvim yılı olarak düşünürsek, insanlık tarihi 31 aralık saat 23:00'da ortaya çıkıyor. yani bu bir yılın son bir saatinde.

daha iyi ve ayrıntılı bir anlatım için: video

özet geç diyenler için: onedio

oğuz han

6 oğlu ve 24 torunu olan kağan. bugünkü "24 oğuz boyu"nun buradan geldiği kabul edilir.

oğullarının ismi: gün han, ay han, yıldız han, gök han, dağ han, deniz han'dır.

her oğlunun dört oğlu vardır. osmanlı'nın kurucusu osman bey'in babası ertuğrul gazi, gün han'ın oğlu kayıg/kayı han boyundan gelir. söğüt'e göçtükleri dönemde kayı boyu'nun lideridir.

hedef 2023

enerji bakanlığı'nın 2023 hedeflerinden biri, burada görebileceğiniz gibi "yerli kömürün tamamıyla elektrik üretmek"tir.

yenilenebilir enerji kaynaklarından ürettiği elektrik miktarı, nükleer enerjiden ürettiğini geçen hindistan'ın 2022 hedefi ise; yenilenebilir enerji kaynaklarını ülkenin en büyük ikinci enerji kaynağına çevirmek. kaynak

paris anlaşması'na istinaden yatırımlarına devam eden hindistan'da, yenilenebilir enerjiden ürettiği elektrik miktarı 35 gw'a yaklaştı. kaynak

paris anlaşması

iklim değişikliği ile mücadele konusunda, 195 ülkenin delegelerinin oy birliği ile 12 aralık 2015'de imzalanan anlaşma.

anlaşmada, yoksul ve az gelişmiş ülkelerin, iklim değişikliğini 1.5 derecede sınırlandırma talepleri, uzun vadede ekonomileri karbonsuzlaştırma ve yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçiş hedefi gibi önemli maddeler bulunuyor.

31 mayıs 2015 gs odeabank fenerbahçe maçı

spor toto basketbol ligi yarı final play-off serisinin 4. maçı, saat 20:00'de ntv spor'dan canlı olarak yayınlanacak.

galatasaray odeabank'ın finale çıkabilmesi için bu maçı kazanıp seriyi 2-2'ye getirmesi gerekmektedir.

akşamki maç, türkiye basketbol federasyonu disiplin kurulunun bir önceki maçta çıkan olaylardan dolayı; galatasaray odeabank'a verdiği 2 maçlık seyircisiz oynama cezası nedeniyle seyircisiz oynanacak.

iflas erteleme

zor durumda olan/olmayan şirketlerini kurtarmak için, yasadaki boşluğu kendi menfaatlerine göre kullandığı; ülkemizde yasal dolandırıcılık olarak kurgulanmış yöntem.

epoc

excess post-exercise oxygen consumption

afterburn da adı verilen, yoğun egzersiz sırasında oluşan oksijen açığını kapatmak için egzersiz sonrası vücudun artan oksijen alımına verilen isimdir.

herhangi bir hiiti bitirdiğinizde, başladığınıza oranla daha fazla oksijen tüketimine geçersiniz. kabaca daha fazla yağ yakarsınız. burada önemli olan egzersizin süresi değil yoğunluğudur. (bkz:interval kosu)

okulda öğrenilmiş en unutulmaz bilgiler

bir klasik olarak: almanlar yenilince biz de yenik sayıldık.

ayrıca geometri hocamın; sıra arkadaşımın kafasını, işaret parmağıyla sertçe dürtükleyerek "bak yavrum sana unutulmaz bir geometri dersi vereceğim: ikizkenar üçgen gördüğümüzde, dik indirmeyecek kadar salak değiliz cümlesini şiar edinirsen böyle sıkıntılar çekmezsin" demesi de benim için unutulmaz olmuştur.
0 /