amerika birleşik devletleri'nde çıkan olaylar

mayıs sonunda baslayan ve siddetini arttirarak devam eden olaylar.

oncelikle olaylar neden cikti?

george floyd isimli bir zenci bir sebepten oturu polis tarafindan gozaltina aliniyor ancak oyle boyle bir gozaltina alinis degil. polis zanliyi yakalamis olmasina ragmen yere yatirip dizi ile bogazina bastiriyor ve ne yazik ki floyd kisa bir zaman sonra nefes alamayarak yasamini yitiriyor, üsteiik herkesin gozu onunde.

floyd'un goz gore gore nasil öldürüldüğü asagidaki videoda an be an gozukuyor.

not: goruntuler rahatsizlik verici olabilir!floyd'un ölümünden sonra amerika'nin pek cok eyaletinde olaylar basliyor zaten. bir iki gun icerisinde yine pek cok eyalette ulusal muhafizlar goreve cagrilirken diger pek cok eyalette ise sokaga cikma yasaklari getiriliyor. insanlar hukumet binalarini atese veriyor, yakalanan polisler linc edilmek isteniyor, magazalar yagmaya ugruyor ve daha pek cok siddet eylemleri. trump ulke genelinde olaganustu hal ilan edip orduyu goreve cagirmaya hazirlaniyor. özetle abd oldukca zor gunler geciriyor ve daha zor gunlere de gebe gozukuyor. olaylari detayli olarak su twitter adresinden takip edebilirsiniz;

https://twitter.com/politicturk

amerika birleşik devletleri'nde çıkan olaylar

Bu kadar şeyin üst üste gelmesi gerçekten garip. Polis tarafından Öldürülen vatandaş ilk değil. Ama olayların bu denli patlak vermesi, neden daha önce değil de şimdi oldu.

Birilerinin, ciddi şekilde dışarıdan yönlendirdiğini düşündüğüm olaylardır. Ya da tek sebebi, insanların tahammül sınırına ulaşmasıdır... her iki türlü de etkilerini bir kaç hafta içinde göreceğiz.