bel ağrısı

Çekilir çile değil. Oturamıyorum, kalkamıyorum, nefes alamıyorum, arabadan inerken ters dönmüş karafatma gibi yuvarlanıyorum. Sanki birisi gerinmiş gerinmiş sonra sırtıma bodoslama tekme savurmuş. Canım yanıyor. Ani bir hareket yaptığımda ağzım burnum titriyor tipim değişiyor olm ağlayacam ama onu bile beceremiyorum.

drake denklemi

kısa öz haliyle " samanyolunda bizim gibi gelişmiş canlı medeniyetlerin ortalama sayısını ve bizimle iletişime geçme olasılığını" ifade ediyor.

bahsedilen denklem şöyledir.

n = r* fp . ne. fl. fi. fc . l

denklemin sahibi frank drake, ilk olarak 1961 yılında galaksimizde bulunan zeki yaşam formları için tahmin ve gözleme dayalı olarak matematiksel bir denklem oluşturdu. ardından denklemdeki fonksiyonları doldurmaya başladı.

n: haberleşebilen uygarlıkların sayısı

r: her yıl oluşan yıldız sayısı

o zamanlarda yılda yaklaşık olarak 10 olduğu biliniyordu. yani r için oranımız = 10

fp: bu yıldızlardan çevresinde gezegen olanların oranı = 0.5

ne: gezegen sistemlerindeki yaşama elverişli gezegen sayısı

ne için referansımız şimdilik dünya olduğu için oranı = 1

fl: bu gezegenlerde yaşam belirtisi görülme oranı : 0.5

fi: varsa canlıların akıllı olanların gelişebilme oranı = 1

canlı yani hayat varsa muhakkak evrimleşir.

fc: bulunan canlıların bizimle haberleşme oranı
oranı : 1

canlı varsa evrimleşir ve en nihayetinde iletişime geçecektir.

l: haberleşebilir uygarlıkların ortalama yaşam süresi için 10.000 yıl verildi.

l denklemin en çıkmaz faktörü. biz varlığını saptayamadan belkide binlerce medeniyet yok olup gitti. hayat milyonlarca şekilde yok olabilir. şuanda nefes alıyor olmamız kozmik takvimde saniye bile olmayabilir.

denklem 1961 yılında tıpkı bu şekilde ele alındı. sonuç ise bize galaksimizde 50.000 tane canlı, iletişime geçilebilir medeniyet olduğunu gösterdi. 50.000 kulağa gerçekten fazla geliyor. ama galaksimizin milyarlarca yıldız barındırdığını düşünürsek samanlıkta iğne aramaktan çok farksız değildi.

denklem, dünya dışı yaşam için başlangıç noktası oldu. ardından çalışmalar başladı ve uzaya radyo dalgaları gönderilmeye başlandı. drake, her elementin frekansı olduğunu biliyordu. bu nedenle evrende en çok bulunan yani hidrojen frekansını seçti. (1420.5)

tabii ki uzun süren çalışmalarda en ufak bir yaşam izine rastlanmadı. drake ve ekibi gece-gündüz çalışarak binlerce yıldızı inceledi ama sonucunda uzayın ürpertici sessizliğin başka bir şey bulamadı.

günümüzde drake temelli çalışmaları seti(dünya dışı akıllı yaşam araştırma merkezi) yönetiyor.

belki günün birinde mutlu haber alırız.

zenmate

zenmate yahut bir baska vpn araci kullandigimiz zaman nadir de olsa kullanilan vpn ip'sinin cacheleri sisteminizde kalabilir. bunun sonucunda da ana sayfaniz google türkiye iken bir anda google ukrayna, google almanya, google italya vs. olabilir. bu durumu cozmek icin pc'nin dns temizlemesini yapmak gerekir. bunun icin de en kolay yontem once baslat butonuna basip ardindan cmd yazip cmd.exe yi acmak ve ardindan da asagidaki komutlari sirasi ile yazmak icap eder. her bir komut sonrasinda entere basip ardindan diger komutu yaziniz;

ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit

ardindan yeni bir browser actiginizda yahut var olan browser da yeni bir tab actiginizda durumun duzelmis oldugunu goreceksiniz.

amp

accelerated mobile pages project'in kisaltilmisi. internet sitelerinin sayfalarinin normalden bir kac daha hizli acilmasini saglayan ve yine bu sayede veri transferi tasarrufu saglayan google hizmeti. wordpress gibi hazir scriptlerin bu yonde eklentileri mevcut.

not: 2016 dan beri var olmasina ragmen henuz bu konuda bilgi sahibi olan kişi sayisi hayli sinirli.

sitesi icin;

https://www.ampproject.org/

edit: bu sistemin mobil sayfalar icin oldugunu yazmayi ihmal etmisiz tabiki.

ırak merkezi yönetimi ile kuzey ırak bölgesel yönetimi savaşı

5000 kişilik, kamyonetlerin üstüne çığlık atan vahşi ışid birlikleri bile bağdat'a 30 km kadar yaklaşmıştı, koalisyon güçleri kurtarmıştı bu salakları diye biliyorum.
yani abd israil ve pyd destekli kuzey ırak ordusu versus ırak merkezi hükümet ordusu arasında yaşanacak olaylara pek savaş denmez. kuzey ırak ordusu 1 haftada bağdat'a bayrağı diker gibi geliyor. kuzey ırak ordusu ile ancak bölgede türkiye ve iran ordusu baş edebilir.

edit : ırak ordusu peşmergeyi kaçırdı gibi yandaş haberlere de inanmamak lazım tabi

deniz baykal

fransa donusu hastaneye kaldirilmis. baykal'in bir damarinda pihti farketilmis ve pihtinin alinmasi icin anjiyo yapilmis. 48 ila 72 saat icerisinde durumu daha da netlesecekmis.