zakkum

0 /
nostalji kralicesi
serdar ortac’in ilk albumu olan ask icin’den guzel bir sarki. sarkinin hikayesine yakisir, eski zamanlarda gecen bir klibi de vardi.

sozleri de soyle:

günes yakmiyor hasretin kadar
sahilde dalga gönlümde sen var
gülmüyor yüzüm, her yanim hüzün
tadi yok yazin eskisi kadar

pembe ve beyaz
mahsunca biraz
açilmis bu yaz
zakkum çiçekleri

mehtap ve deniz
sensiz kimsesiz
agliyor sessiz
zakkum çiçekleri

hep ayni yerde yine o sandal,
aksam oldu mu, yaniyor mangal
seni özlüyor bütün fasillar
tadi yok yazin eskisi kadar
hoscakal yarin
ah çikolata adlı klipleriyle ekranlarda gördüğümüz,makyajlı grup elemanlarıyla dikkat çeken ne kadar başarılı oldukları tartışılabilecek olan grup.
urban f
( ağu ağacı ) :zakkumgiller familyasından; akdeniz sahilleri boyunca hemen hemen her yerde yetişen; yurdumuzda batı ve güney anadolu’da dere yataklarında bulunan bir bitkidir. boyu 5 metre kadar uzar. kış aylarında yapraklarını dökmez. sık dallıdır. çiçekleri pembedir. meyveleri kapsül şeklindedir. zehirlidir. yapraklarında reçine, tanen, glikoz, c vitamini ve oleandrin adında bir glikozit vardır. kabukları ve tohumlarında da etkili maddeler vardır. ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir.

kullanıldığı yerler:
haricen kullanıldığı takdirde adale ağrılarını giderir. akrep ve arı sokmasında faydalıdır. düşük dozlarda kullanılacak olursa kalbi kuvvetlendirir. bol miktarda idrar söktürür. vücutta biriken suyu boşaltır.
angelus
birbirinden leziz parçaları birbirinden leziz bir şekilde coverlayan bir gruptur. tiplerine bakıp önyargı ile yaklaşılmaması gereken bireylerdir.
westkhan
placebo nun türkiye şubesi dedirten aslında hiç bir halta benzemeyen tv makinası programında stüdyodaki izleyicileri iplemediği grubun adı.
vona
bu beyaz ve pempemsi ciceklere sahip iki türü olan bu bitkinin bir ara kanseri iyilestirdigi iddia edilmiştir. akabinde evlerinin onundeki zakkumları kaynatip icen yurdum insani zehirlenmek suretiyle solugu hastanede almis ve o zaman sayısı günümüzdeki kadar çok olmayan ana haber bültenlerine birinci sıradan girmeyi basarmislardir.
beauty disaster
17 ocak 2007 yılında cıkardıkları zehr i zakkum albümü ile sonunda müzik piyasasında digerleri tarafından adı duyulan muzik grubu.
yusuf demirkol,cem senyücel,eren parlakgümüs,emre yılmazturk ve konuk klavyeci güney ozsan kişilerinden ibaret.1999 yılından brit rock ve indie türlerindeki sarkıları coverlayan ankaralı bir grup ayrıca.placebo,radiohead,morissey,pulp gibi gruplarını orjinalinden daha iyi coverlayan bir grup da.
en son istanbul crimson bar da cıkıyorlardı.artık konserlerinde görebiliyoruz.
nick nicki nickince
kadıköy’de çok yürüyen bir kişi olarak orta dünyada tam boy posterlerini her daim gördüğüm ve posterden anlaşıldığı kadarıyla "hocam bize ordan bi placebo, bi green day, bi de mor ve ötesi. ortaya karışık olsun" mantıklı grup.

video kliplerini görmek daha kısmet olmadı, o mükemmel anı iple çekiyorum.
purkinje
garage’dan bilenler bilir, raindog’tur bunlar, yani ankara’nın en iyi cover gruplarındandır. yusuf şarkı aralarında sadece "sağolun" diyen solistlerden değildir, sahnenin, sahne şovunun ne olduğunu bilir. huysuz virjinmişcesine tatlı ve edepsizdir, öyle bir iletişim kurar seyirciyle. onlarla konuşurken akort yapmaya çalışan gitarcıya birden dönüp "skicem gitarını" diyebilir, şarkıya geçtiğinde şaşırıp kalırsınız "az önce gitar sken bu muydu? nasıl ses o öyle?" diye. albümdeki sesi nasıl bilmiyorum, ama canlı dinlerken hem kulağınızın pasını siler hem de deli gibi eğlenirsiniz, bağımlılık bile yapar. çikolata’ya gelince, ilk bestelerindendir bu, belki de ilktir. yusuf bunu "ah çikolata yaraaama merhem olsana" diye söylerdi garage’da, gülerdi, gülerdik. ama gönül borçları vardı o şarkıya, klibin ona çekileceği çok önceden belliydi, sadece çikolata’yı dinleyip "bi boka benzemiyolar" diyenlerin olacağı da.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol