yunusbalığı

independence
uzun burunlu, balikla beslenen ve insanlara yakinligi ile bilinen bir balik.aslinda balik diildir bu canli..memeliler grubundandir ki memeli olup balik olmak ayni kefede yer almaz..bir de bunlarin hepsinin ismi flipperdir.flipper olmayan bir yunusbaligi bizden degildir.
senemzz
insanlarla aralarindaki essiz sevgi bagi ile taninirlar. insanlara has tum kutsal duygular bu hayvanlara da yuklenmistir.
independence
bana gore dunyanin en ama en muhte$em yaratiklari.sevimlilikleri, becerileri ve ayni zamanda sava$ teknikleri ile beni her zaman kendilerine hayran birakmi$lardir.
su hayat bitsede gitsek
balinalar takımının dişli balinalar alt takımı içindeki yunusgiller familyasında sınıflanan türlerin büyük çoğunluğu ile nehir yunusları üst familyasında sınıflananların tümü için kullanılan ortak addır.
başta kıta sahanlıklarının görece sığ denizleri olmak üzere, tüm dünya denizlerinde ve bazı nehirlerde bulunan yunuslar etçil canlılardır ve genellikle balık ve mürekkep balığı ile beslenirler. yunusgiller familyası, balinalar takımı içindeki en kalabalık familyadır ve evrim süreci açısından da görece yenidir: üyeleri yaklaşık 10 milyon yıl önce, miyosen devrinde ortaya çıkmıştır. yunusların hayvanlar aleminin en zeki canlılarından olduğu kabul edilir ve arkadaş canlısı genel görünümleri ile oyuncu tavırları, onları insanların gözünde popüler bir yere koyar.bu zeka itibari ile avlanır iken plan yapabilirler.mesela cok hızlı bir balık sürüsü ile karsılastıklarında ilk once genis bir cember ileetraflarını sarıp daha sonra cemberi daraltmak ve sürüyü yönlendirmek süreti ile avlanırlar.diger bir taktik daha ilginctir.eger pesinde oldugu balık kıyıya kendisi icin tehlikeli olacak sekilde yaklastı (sahilde yani)su az oldugu icin kendisi balıga yaklasamaz cunku karaya vurma tehlikesi vardır,yunus balıgımız avına mumkun oldugunca yaklastıktan sonra ani bir hız ile suyun uzerinde yuzer(kayar)bu esnada suyun azlıgı kendisi icin tehlike arz etmediginden avını rahatca yakalar.olaylara duygusal tepki verir.yunus balıgını avlamak icin hız yapması saglanır,sebebi hız ile daha cok enerji harcadıgından suyun yuzune nefes almak ıcın daha yakın yuzer ve cıkar.kendilerine ait bir dilleri oldugu kanıtlanmıstır.devin duyumsal(tavır)olarak kendini ifade edebilen canlılardır.
orqn
kainatın en boş beleş yaşayan hayvanıdır. sabahtan akşama kadar oyun peşinde. bir kez olsun bir işle uğraştığını görmedim. tamam eğlenmek onun da hakkı ama iş zamanı iş, eğlence zamanı eğlence. bu ayrımı yapamıyorlar henüz.
komple teorisyen
genellikle çift halinde dolaşan canlı doğum yaptığına göre memeli sınıfına giren su canlısıdır. yarıştığı tekneler tarafından geçildiğinde intihar eğilimi gösterirmiş bu onurlu ve gururlu canlı,onuru olan herşeye saygı duyarım,yunusa da.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol