yoda

antifreeze
devrik cumleler kurarak cumlenin onemli kisimlarini vurguladigini dusundugum,erol gunaydina benzeyen kisa boylu dede.star wars’in 1. 2. ve 3. bolumlerinde tam bir karizma abidesi olmasina karsilik,luke’la ilk karsilastiklarinda yaptigi sebeklikler gozumden dusmesine yol acmistir.
eldrun
boyunun ve yaşının getirdiği zayıflığı gidermek için ataru stilinde ustalaşmıştır.son üçlemede kılıç kullanması merakla beklenen iki kişiden biriydi.
omer seyfettin
klon savaşları tüm galaksiyi kırıp gerçirirken bu usta jedi,senatör palpatine’in ihanetini ve onu ele geçiren karanlık gücü ilk hisseden oldu.ayrılıkçılar kashyyyk’ı istila ettiğinde,klon ordusunun liderliğini üstlendi.kendisine kurulan hain bir pusudan son anda kurtulan yoda,coruscant’a döndüğünde karanlık tarafın korkunç gücüyle yüzleşecekti.
alchoburn
jedi’ların en bilgesidir ve 900 yıl kadar yaşamıştır. o kadar yaşayıp cümle kuramaması da ayrı bir ilginçliktir.

angelus
saygıdeğer eski jedi üstadı yoda, hayatının son senelerini dagobah’da ki bataklıklarda saklanarak geçirdi. dokuz yüz yaşındaki jedi üstadı, sekiz yüzyıl boyunca jedi şövalyeleri yetiştirmişti, ve güç ile olan bağlantısı çok kuvvetliydi. son öğrencileri arasında, yakın tarihin en önemli jedi’ları obi-wan kenobi ve luke skywalker bulunuyordu.

cumhuriyet’in son günlerinde, yoda jedi konseyi’nin en saygıdeğer üyesiydi. mace windu ve ki-adi-mundi gibi jedi ustalarıyla aynı konseyde bulunan yoda yüzyıllarca devam etmiş olan cumhuriyet, jedi düzeni ile birlikte tarihe karışırken konsey’de bulunuyordu.

yoda’nın jedi konseyi’nde çok önemli bir görevi vardı. genç padawanlar jedi eğitimlerinin ilk aşamasını usta yoda’nın rehberliğinde tamamlarlardı. cumhuriyet’in en büyük jedi’ları ilk eğitimlerine yoda ile beraber başlamışlardı. bu jedi adaylarının yaşları ilerleyip 12 yaşını geçtiklerinde, yaşça daha büyük bir jedi şövalyesi veya ustası tarafından inisiye edilir, ve eğitimlerine bire bir devam ederlerdi. alacakaranlık yıllarında cumhuriyet’in üstüne karanlık tarafın gölgesi düştüğünde yoda gittikçe daha çok endişelenmeye başlamıştı. karanlık tarafın kuvvet kazanması güç içinde o kadar büyük bir gölge yaratıyordu ki, bu jedi’ların öngörülerini ciddi anlamda kısıtlıyordu. gelecekteki belirsizliği fark eden yoda bazı şeylerin cevaplarını aramaya başladı. jedi konseyi obi-wan kenobi’yi, ayrılıkçılar tarafından yapılan bir suikast girişimini araştırmak için görevlendirdi. obi-wan’ın bulduğu şeyler, suikast girişiminin kendisinden çok daha endişe vericiydi.

sifo-dyas adlı bir jedi’nin emriyle cumhuriyet adına gizli bir klon ordusu yaratılmıştı. konsey’de ki kimsenin böyle bir gelişmeden haberi yoktu, ve bunu öngörememişlerdi. daha derinden yapılan araştırmalar, ayrılıkçılar’ın savaş hazırlığı yaptığını ortaya çıkarttı. yoda’nın eski padawanlarından kont dooku, ticaret loncaları’nın droid ordularının başına geçmişti. kati surette bir şeyler yapılması gerekiyordu.

yüce şansölye palpatine, güvenlik adı altında neredeyse sınırsız yetki elde etmiş, klon ordusunun kontrolünü eline almış, ve jedi’lara savaşa girme emri vermişti. yoda ise kamino gezegenine giderek yeni hazırlanmış klon ordusunu alıp, geonosis’e tam zamanında vararak mace windu önderliğinde ki jedi takımını kesin ölümden kurtarmıştı.

cumhuriyet klonları, ayrılıkçı droidlerle savaşırken klon savaşları başlamış oldu. general rütbesindeki yoda, ön komuta merkezinden savaşı yönetiyordu. klonlar geneosis’te ayrılıkçıları hezimete uğrattılar, fakat çoğu kaçmayı başardı. yoda ise hislerini takip ederek, kont dooku’nun obi-wan kenobi ve anakin skywalker’i fena şekilde yaralamış olduğu hangara giderek, onları kurtardı.

yoda ve dooku burada yüzleştiler. dooku, ufak jedi üstadını güç ile tavandan kopardığı taş parçalarıyla ezmeye çalıştı, fakat yoda bunları kolaylıkla savuşturdu. hatta dooku’nun kendisine yolladığı sith yıldırımlarını da etkisiz hale getirerek, ışın kılıcıyla sith lordu’na saldırdı. çetin geçen bu düelloda, iki usta dövüşçü kozlarını paylaştılar. güç’ün kendine verdiği ustalıkla, havaya fırlayıp, taklalar atarak dooku’nun gardını indirdi. kazanamayacağı bir düelloda olduğunu anlayan dooku, güç’ü kullanıp yerden baygın yatmakta olan obi-wan ve anakin’i tehdit edince, asil yoda genç jedi’ları kurtarmak için sith lordu’nun kaçmasına göz yumdu.

klon savaşları’nın ilk çatışması cumhuriyet’in zaferiyle sonuçlansa da, yoda endişeliydi. karanlık taraf birçok şeyi gölgelemekteydi, ve belki de jedi konseyi’nin kararları, kibirle ve fazla güvenle yozlaşmıştı. geonosis’te hem bir çok jedi kayıp verilmemiş, hem de yaşlı bilge jedi üstadı, bu ölümlerin doğasında var olan gerçeği kavrayamamıştı. meditasyon sırasında yoda, anakin skywalker’ın başına, onu derinden sarsan bir olay geldiğini hissetmişti. işte tam bu anda, bir süre önce darth maul tarafından öldürülmüş olan qui-gon jinn’in sesini duydu. bir jedi’nin, güç ile bir olduktan sonra kendi kimliğini tekrardan kazanması mümkün değildi, fakat yoda yine de onun sesini duymuştu.

cumhuriyet etrafında çökerken, bu durum, yoda’nın çözmesi gereken başka tehlikeli ve rahatsız edici bir bilmeceydi. yoda meditasyon ile qui-gon jinn’in ruhu ile iletişim kurabiliyordu. ölmüş jedi üstadı, yalnızca çok özel bilgisi olanlar tarafından anlaşılabilecek kuvvetli bir teknik ile ölümden sonra kimliğini koruyabilmenin bir yolunu keşfetmişti. bu yöntem jedi düzeni’nin dışındaki whills şamanları tarafından uygulanan bu tekniği öğrenmişti. gelecek olan yıllarda yoda, yüzyıllardır yapmadığı bir görevi –öğrenciliği– üstlenerek bu tekniği qui-gon jinn’den öğrenecekti.

fakat bundan önce jedi ustası’nın, sith’lerin yeniden doğuşuna dayanması gerekiyordu. yıllarca süren komplolardan sonra, darth sidious ortaya çıkmış, ve jedi’ların hepsini galaksiden silecek planını uygulamaya başlamıştı. yıllardır jedi konseyi’nin dikkatinden kaçmayı başaran sith lordu aslında, yüce şansölye palpatine’in ta kendisiydi. darth sidious emir 66’yı yürürlüğe koyduğunda, jedi’lar galaksinin her tarafında klon ordularını komuta ediyorlardı. kodlanmış bu emir, jedi’ları cumhuriyet’e karşı hain ilan ediyor, ve böylece sadık klonlar jedi’ları teker teker avlıyorlardı. bu katliam sırasında bir çok jedi öldü.

güç’ün içinden yoda, galaksideki ani yaşam kaybını hissetti. bu ezici bir darbeydi, fakat yoda tam zamanında kendisine gelerek kendi hayatını kurtaracak vakti buldu. klon askerleri yoda’ya, klon savaşları’nın en önemli cephelerinden biri olan wookiee’lerin gezegeni kashyyyk’te saldırmışlardı. bir zamanlar yoda’ya sadık olan klon subayı kumandan gree, jedi üstadına ateş açmaya çalıştı. fakat yoda hızla harekete geçerek ışın kılıcıyla gree’nin kafasını kesti. tarfful ve chewbacca adlı wookiee’lerin yardımıyla yoda, kashyyyk’ten kaçıp, alderaan senatörü bail organa ile iletişime geçti.

yoda, obi-wan kenobi ve organa, palpatine’in jedi’lar ve müttefiklerini korkunç bir şekilde katledişine tanıklık ettiler ve yeniden bir araya gelebilme fırsatı buldular. işgal edilmiş jedi tapınağı’ndan yayılan kodlanmış bir sinyal, katliamdan kurtulan jedi’ları direkt olarak coruscant’ta ki tapınağa, bir tuzağın içine çağırmaktaydı. kenobi ve yoda bu sinyali kapatıp kalan jedi’ların hayatlarını kurtarmak için harekete geçtiler.

coruscant’a dönerek jedi tapnağı’na sızdılar. burada, başkentten ayrı kaldıkları zaman zarfında neler olduğunu keşfettiler. şansölye, şimdi imparator palpatine, ve bir zamanlar umut vaat eden anakin skywalker da artık onun çırağı darth vader olmuştu. emir 66’dan tek sağ kalanlar olarak şimdi sith tehdidini durdurmak yoda ve kenobi’ye kalmıştı. böylece kenobi, şimdi darth vader olarak bilinen skywalker’ı bulmak için giderken, yoda ise imparator palpatine’in ofisini ziyaret etti.

geniş galaktik senato odasında yoda, imparator ile yüzleşti ve güç’ün karanlık ve aydınlık tarafının en kuvvetli iki temsilcisi ölümüne bir düelloya tutuştular. fakat imparator’u yenmek çok zordu. yoda düello sırasında gardını korumayı başarabilse de en sonunda sith lordu onu alt etti. yoda böylelikle sith’lerle direkt olarak yüzleşmenin kesinlikle başarı getirmeyeceğini anlamış oldu. yenilen yoda, senato odasından kaçıp saklanarak, kendisini bail organa’nın kullandığı süratçiye son anda atarak kaçabilmeyi başardı.

kenobi, mustafar gezegeninde vader’i ölümcül şekilde yaralamış olsa da jedi’lar, sith’leri durduramamışlardı. skywalker’ın karısı padmè amidala’nın hamile olduğu güç hassasiyeti bulunan ikizler, belki de ileride galaksinin belki de tek umudu olacaklardı. ölmeden önce polis massa’da ki sığınakta padmé, luke ve leia’yı doğurdu. yoda, bail organa ve obi-wan kenobi’de bu doğumlara şahitlik ettiler, ve hemen geleceği planlamaya başladılar.

bu çocukların imparator’un dikkatini çekeceğinden korkan jedi’lar, çocukları bir sır olarak saklamaya karar verdiler. böylelikle ikizler ayrıldı –bebek luke skywalker lars’ın tatooine’de ki çiftliğine; bebek leia organa ise alderaan’a bail organa, ve karısı alderaan kraliçesinin koruyuculuğuna verildi. jedi’lar sabırla zamanın geçmesini, ve imparator ile yüzleşmenin doğru vaktini bekleyeceklerdi. bu zaman zarfında obi-wan ve yoda, qui-gon’un ruhsal formundan, whills şaman’larının gizli bilgisini öğrendi.

yoda, dagobah gezegenindeki bataklıklarda saklanmaya gitti. burada sabırla yeni bir umudun ortaya çıkarak, karanlık tarafın egemenliğinin sonunu getirmesini ve galakside ki insanlara karşı oluşan tehdidin sonunun gelmesini bekledi. yavin savaşı’ndan üç sene sonra, umut geldi. eski ustası obi-wan kenobi’nin görüntüsü tarafından dagobah’a yönlendirilen luke skywalker bilmeden üstat yoda’yı bulmuştu. bu bataklık gezegende ufak garip bir yaratık ile karşılaşan luke’un sabrı, ufak yaratığın garip tavırlarından dolayı tükenmeye başlamıştı. fakat luke, bunların yoda tarafından kendisine yapılan testler olduğunun farkında değildi –onun başarısız olduğu testler.

en sonunda yoda olduğu ortaya çıkan ufak yaratık, luke’un eğitimine başladı. telekinetik mücadeleler, iradeye ve insanın yapısına karşı olan mücadeleler, luke’u hayatında hiçbir zaman karşılaşmadığı zorluklarla karşı karşıya bırakıp, jedi’lığa ilk adımını atmasına yardım ediyordu. fakat halen luke, eski kalıplaşmış bilgilerinden kurtulmayı beceremiyordu. yoda, luke’dan bataklıkta batmış olan x-kanat gemisini zihin gücüyle kaldırmasını istediğinde luke, “denerim” diye cevap vermişti. "hayır," diyordu yoda. "yap, ya da yapma. denemek yoktur." luke, güç’ün bu kadar büyük bir objeyi suyun altından çıkaracağına inanmıyordu. tabi ki yoda, luke’un x-kanat savaşçısını suyun altından çıkartıp kuru zemine koyduğunda, luke’un yanıldığı kanıtlanmış oldu.

yoda luke’a “geleceği öngörmeyi” öğrettiğinde genç skywalker, arkadaşlarının büyük bir tehlikede olduğunu gördü, ve eğitimini yarım bırakıp geri döneceğine söz vererek arkadaşlarını kurtarmaya gitti. fakat en sonunda luke’un kendisi kurtarılmak zorunda kalmıştı. yoda, vader ve imparator’un durdurulamayacağına, ve her şeyin kaybedileceğine inanmaya başlamıştı.

yaklaşık bir sene sonra, luke eğitimini tamamlamak için dagobah’a geri döndü. vader ile karşılaşmanın zorluğuna şahit olmuş, ve vader’in gerçekte kendi öz babası olduğunu öğrenmiş olan luke’a yoda, bu sırada eğitimini tamamladığını söyledi. luke’un yokluğunda, yoda hastalanmıştı. ölmek üzereyken yoda, luke’a başka bir skywalker daha olduğunu söyleyerek, luke’un geçmişini biraz aydınlattı. ve bundan kısa süre sonra da güç ile birleşerek bedeni ile beraber kayboldu.

luke, leia organa’nın ikiz kardeşi olduğunu, ve babasını karanlık taraftan kurtarması gerektiğini öğrenecekti. endor savaşı’ndan sonra ki kutlama sırasında luke, yoda, obi-wan ve tekrar aydınlık tarafa geçmiş olarak ölen babası anakin skywalker’ın mutlu ruhlarını görüyordu.

eldrun
qui gon jinn’in ne kadar iyi bir jedi olduğunu çok geç anlamış, sonunda qui gon’un öğrencisi olmuş jedi üstadı.
ozee
devamlı devrik cümleler kuran, üstün sevimli jedi. return of the jedi de luke skywalker’le karşılaştıkları sahnede genç jedi adayının sabrını ölçerkenki yaptığı haşarılıklarla gönlümde taht kurmuştur.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol