yobaz

0 /
independence
din kavramini kokunden yanli$ uygulayan, tum yeniliklere kapali ve inanilmaz sabit fikirli ki$ilere denilir ki bu insanlarin hayattan da pek beklentileri yoktur..tek amaclari olduklerinde cennet`e gitmektir..e uretmeden, ya$adigin topluma pozitif degerler katamadan, birak birilerine iyi bir $eyler ogretebilmeyi pek cok insanin dinden sogumasina sebep olan sen yobaz karde$; olunce hangi akla hizmeten cennet`e gidebilecegini du$unmektesin ki? elbette bunu allah`tan ba$ka hickimse bilemez..ama bu tur davrani$lar cennet`in anahtari ise ben cennet`e gitmek istemiyorum acikcasi.
pater familias
kendisine öğretilenle yetinen kişi.araştırmadan körü körüne bir dünya görüşüne bağlanan kişi.hayata hep at gölüğüyle bakan kişi.bu yönüyle sadece aşırı dincilik yobazlık değildir.aşırı kominist de,aşırı solcu da yobaz olabilir.özgürlüğün sınırlarını oldukca daraltan dinci de yobaz olabilir bu sınır olabildiğince genişleten de yobaz olabilir.bu sınırın genişletilmesine örnek olarak insanı hayvan sınıfının içinde görerek ona göre yaşamaya çalışan zihniyet gösterilebilir.
muque
sevgiline vapurda sarılırsın böle rüzgar eser üstünüze üstünüze...dayanamazsın şehrin büyüsünde onun güselliğine dudağının kenarına bırakırsın buseni...işte o an; " hain! kefere! dinsiz! imansız veletler! biz sizi böle görmek zorundamıyız laaağğnn" die sıçar ortamın içine bi adam...süreklide tesbih çeker...çember sakallıdır, işte bu o..!
31subat
çoğu kez karıştırılan olgu. zira fikrimce ateist olup dindar insana uzaylı gözüyle bakmak da yobazlıktır, dindar olup ateiste şeytan görmüş gibi bakmak da yobazlıktır.
"yobaz" tanımı sıklıkla kendi halinde müslüman insanla karıştırılır veya bilinçli olarak kullanılır. bunu yapanlar da kendi fikirlerinin yobazlarıdır velakin hiç bir gazete onların boy boy resimlerini basıp "işte çağdışı yobazlar" diye afişe etmez.
(bkz: dinime küfreden müslüman olsa)
coco jambo
valla tam emin olmamakla beraber bana göre sözlükte sayısı fazla bu insan topluluğunun. (bkz: halbuki ne gerek var)

edit: kötülenmiş bu entry. demek yarası olan gocunuyor. bu entry ne kadar kötülenirse haklı olmam o kadar kuvvetlenir.
kskvito
(bkz: cennet pazarlama ltd şirketi )
günümüzde yeni bir meslek haline gelmiş tüccarlık.tacirlere büyük paralar kazandıran,1.sınıf dünya ülkelerinin desteğini sağlayan,12 eylül sonrası bir nevi yeni trend olmuş akım.günümüzde geçerliliğini korumaktadır.
darkkwayy
bir düşünceye bir akıma kendi mantığını katmadan ,düşünmeden körü körüne bağlı olan ,inanan kişi.yobazlık kavramı belli bir kesime hitap etmemelidir ;zira toplumun her kesiminden insanlar da vardır yobaz olarak örnek gösterilebilinecek...
(bkz: bağnaz)
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol