ygs 2016 10 tane sorunun yanlış olması

vipyazar
senede bir tane ygs var ve o sınavda da 10 tane yanlış soru sormayı becerebilen insanları bu kurumlara atamışlar. kaç sorunun yanlış olduğu değil mesele aslında, bir ekip olarak çalışıp soru hazırlayıp , defalarca kontrol etmelerine rağmen hala hatalı soruları sormaları tuhaf geliyor insana . belki de ilkokul öğretmeni gibi son akşam hazırlıyorlarsa demek ki.
adettendir bu arada;
tanım: rezil bir kurumun yaptığı rezil bir sınavda yanlış sorulan sorulardır. o sorularla uğraşıp sınavı yetiştiremeyen öğrencilerin elbet ahı bir gün çıkacaktır. dinimiz amin.
xyzwq
düzeltme adına yapılan ( veya yapılmaya kalkışılan ) gazete yorumlarında dahi yanlışlıkların devam ettiği, durum. hoş ulusal bazda yayımlanan büyük gazetelerde dahi güya haberlerde ısı ve sıcaklık kavramlarının yanlış olarak kullanıldığına defalarca şahit olmuş iken devam ediliyor olması da şaşırtıcı değil.

kastettiğim, haberdeki şu ifade tümüyle yanlış, ki düzeltmeye kalkarken işleri daha berbat hale getiriyorlar:

"...14.soruda ise sorunun 3. öncülü “bazı ışıkları insan gözü göremez” şeklindedir. burada doğru ifade “bazı ışınları insan gözü göremez” şeklinde olmalıydı çünkü ışıktan bahsedilirken her zaman görünür ışık bölgesi kastedilir..."!!!!


"...bazı ışınları insan gözü göremez...", e hangi ışınları insan gözü görür peki!..veya insan gözünün görebildiği bir ışın var mıdır? görünen objedir, ışın veya ışık değil. şu an için bulunduğunuz odada yüksek ihtimal beyaz ışık kaynağı var ve odadaki çeşitli nesneler kırmızı, sarı, yeşil, mavi ve ilh. renklerinde olmalılar...görünen ışık olsa idi sadece beyaz algılamamız gerekirdi...sorudaki temel yanlışlık işaret edildiğinden daha vahim. zira soru kökü "...ışık görülebilir... gibi, basını dahi içine çeken bir yanlışlık daha taşıyor...hûlasa bu siyasi otorite de diğer tüm orta-doğu coğrafyasındakiler gibi bilim, bilgi üretmeye yabancı. yazık!
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egitim/498015/YGS_de_10_soru_hatali.html
ruknettin
bütün sistem yanlış olduğu halde laf etme 10 soru yanlış hemen oouuuvv
(entry bişeyler içerir de tanımını bulamadım şeyedin siz işte)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol