yeni üniversite mezunu olacak bireylere tavsiyeler

suphe
ülkemizde meslek yönlendirmesinin 0 olduğuna inandığım için yeni mezun olacak öğrencilere önerilecek tavsiyelerdir. bu tavsiyeler bölüm fark etmeksizin genel bir ifadeyi kapsamalıdır. bölüm bölüm verilecek tavsiyeler olursa da, ilgili bölüm belirtilerek tavsiyelerde bulunulabilir elbette.
gelelim şahsi tavsiyelere;
1- kesinlikle iyi bir mail adresi.
abidik gubidik kelimelerden oluşmayan, crazy boy 24 ya da belalim74 gibi olmamalı. isim ve soyadını içeren sade bir mail olmalı. ve kesinlikle gmail ya da outlook olmalı. zira diğer mail uzantıları şirketlerde pek kullanılmamaktadır.
2- kesinlikle iyi şekilde hazirlanmiş bir özgeçmiş.
yeni mezun bir bireyin özgeçmişi tabi ki de içerik olarak zayif olacaktir ancak istenen tüm bilgiler güzelce girilmelidir. özgeçmişte bulunan hobiler kısmı şahsi kanaatime göre kesinlikle doldurulmamalıdır. hazırlanan özgeçmiş ise sürekli güncel tutulmalıdır.
3- erkekler için olmazsa olmaz tabiki de askerlik.
eğer mezun olan birey erkek ise direk askere giderek aradan çıkarmalıdır. zira askere gitmediğiniz için çok sağlam işler kaçırabilirsiniz. şirketler besleyip büyüttüğü elemanının zank diye askere gitmesini istemez, o yüzden tercih etmez. askerliği ertelemek için yüksek lisans falan da yapmayin lütfen, bu saçmalığın daniskasıdır. en güzel yüksek lisans çalışırken ya da sakin kafa ile yapılandır.
4-ehliyet
bir üniversite mezununda olmazsa olmazlarda başı çekendir. bunu açıklamama gerek yok, zaten elzem olarak alınmalıdır.

diğer bilgiçlerin katılımı ile bu tavsiyeler eminim ki genişletilecektir. çünkü bu ülkenin bilinçli ve ne istediğini bilen bireylere ihtiyacı vardır.
simplist
mezun olduğunuz anda/alanda duayen ya da otorite olduğunuz hissine kapılmayın. mezuniyetinizle ilgili bir iş yapmayacaksanız bunu ebeveyninize alıştıra alıştıra söyleyin. diplomanızın çerçevelenmek üzere renkli bir fotokopisini çektirin. okul arkadaşlarınızla irtibatı koparmayın ama artık rakip olduğunuz gerçeğini de göz ardı etmeyin.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol