confessions

niphrendil

- Yazar -

  1. toplam entry 200
  2. takipçi 1
  3. puan 11191

entalpi

niphrendil
şimdik şöyle oluyor. maddelerin bir kütleye bağlı bir de kütleden bağımsız özellikleri vardır. her özellik kütleye bağlı yada bağımsız olarak belirtilebilir. #435295 bu entry de verilenler kütleye bağımlı olarak verilmiş. ama #435664 bu entrydekiler kütleden bağımsız. sonuç olarak kütleden bağımsız bir özelliği kütle ile çarptığın zaman kütleye bağımlı olur. yani hacim(v), iç enerji(u), entalpi(h) ve entropi(h) hem kütleye bağlı olarak kullanılabilir hem de bağımsız kullanılabilir. eğer kütleden bağımsız kullanılırsa spesifik olmuş oluyor. ki spesifik özellikler tablolardan okunabiliniyor.

doğu ve bati arasında islam

niphrendil
aliya izzetbegovicin yazdığı muhakkak okunulması gereken bir eser.

kitabın arka kapağındaki yayınevinin notu:
"otoriteye itaat etmiş ve fakat inanmadığı yasaları hiç bir zaman benimsememiş aliya izzetbegoviç, yaklaşık yarım yüzyıl ateist ve materyalist bir politik hegomanyanın çoraklaştırdığı topraklarda "ölümden sonra allah’ın yeryüzü diriltmesi" düşünceleriyle çevresini diriltmiş, onu izleyen ve okuyan insanların acılı ruhlarına mesih’in kutlu nefesi gibi esmiştir.
bu yüzyılın başlarında hind yarımkıtasında nasıl muhammed ikbal doğu islamı’nın derin ve şiirsel bir soluğu oldu işe, onun gibi aynı yüzyılın sonlarında aliya izzetbegobiç de batı islamı’nın soluğu olmaya aday bilge bir kişiliktir. izzetbegoviç yakın tarihimizin en önemli ve seçkin müslüman bilge düşünürlerinden biridir. onun entellektüel birikiminin zenginliğini ve derinliğini anlamak için elinizdeki bu kitabı okumak yeterlidir."
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol