confessions

hanzala

- Yazar -

  1. toplam entry 144
  2. takipçi 1
  3. puan 8158

türban ile baş örtüsü arasındaki farklar

hanzala
başörtüsü karşıtlarının dini sebeple örtünmeye "türban" demeleri ve bu şekilde halkı ikna edeceklerini sanmaları boşuna bir çaba. türban fransız modasından kaynaklanan önden büzgülü bir bonedir. mihraceler de türban takar. 12 eylül sonrasında, kenan evren başörtüsü yasağı koymak isteyince, başbakan özal’ın direnciyle karşılaşmış, yök başkanı ihsan doğramacı da, ara bir formül olarak "genç kızlar türban ile üniversitelere girsinler" demişti. ama, doğramacı’nın türban dediği, bugünkü şekliyle tesettür değil, önden büzgülü boneydi. daha sonra kelime anlamı farklılaştırılarak, sırf dini inanç sebebiyle kullanılan başörtüsünü, geleneksel başörtüsünden ayırd edebilmek için, türban kelimesi kullanıldı. kısaca türban, toplumda biryerlere gelme kapılarında dindar insanları engellemek için türetilen bir kavramdır. takan kişi etliğe sütlüğe karışmayacaksa başörtüsü, kafasını kaldırıp söz sahibi olacaksa türban.

lisede namaz vakti

hanzala
haberin veriliş tarzına bakınca olayın; uyuşturucu alemi yapan öğrencilerin yakalanması veya gizli terör örgütü mensuplarının okul bodrumunda toplantı yaparken yakalanması gibi bir durummuş gibi gösterilmesi 28 şubatçı zihniyetin şovlarıyla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. zira orada yapılan olay dini bir ihtiyacın karşılanmasıdır ve anayasaya göre dini vecibelerin yapılmasının suç olarak gösterilmesi suçtur.

said nursi

hanzala
bugün türkiyedeki bütün islami cemaatlerin, aklı başında bilim ve din adamlarının ve onu tanımaya az da olsa çaba gösterip hakklında bilgi edinen vatandaş rıza’nın düşüncelerine ve birikimine değer verdiği ve saygı duyduğu islam büyük islam düşünürü.

kendisini onca karalama ve yıpratma çabalarına rağmen gerek hayattayken yaptıklarıyla gerekse öldükten sonra düşünceleriyle cehaletin önünde dimdik durmasını bilmiştir. eserleri birçok üniversitede araştırma ve kongre konusu olmuştur.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol