confessions

fordprefect

- Yazar -

  1. toplam entry 28
  2. takipçi 2
  3. puan 2797

galahad

fordprefect
başlıklarından ve entrylerinden gördüğümüz üzere kendisi tam 1 ''geymır''dır. öyle alenen bir gamer değil, zevk sahibi entelektüel bir oyuncudur. en azından ben böyle düşünüyorum. witcher 3, last of us, bloodborne oynamış birisi daha azı olamaz zira.

karıştırılan kelimeler

fordprefect
1.mütevazi - mütevazı
kelime sonundaki harf değişikliği anlamı tamamen değiştirmektedir. şöyle ki:
mütevazi kelimesi ''birbirine paralel olan'' anlamındayken, mütevazı kelimesi ''alçak gönüllü'' anlamına gelmektedir. mütevazı kelimesi pek kullanılmasa da alçak gönüllü kimseler için ''mütevazi'' gibi hatalı bir kullanım sıklıkla yapılmaktadır. kaynak elbette malum bölgem değil:

http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.5953e5a85b6057.56111273

numan kurtulmuş'dan evrim yorumu

fordprefect
2017 yılında hala daha ''evrim teorisi ismi üzerinde sadece bir teoridir ve ancak kanıtlandığı zaman kural olur ve tam anlamı ile itibar gorur'' diyenleri ortaya çıkaran yorum. hipotez-teori-kanun gibi bir hiyerarşi bilimin hiçbir aşamasında yer almaz. bu yanlış bilgi yıllardır kulaktan kulağa yayıla dursun evrim dediğimiz olgu hali hazırda bilimsel olarak kanıtlanmış ve kabul görmüştür. canlıların ortak bir kökenden farklı türlere ayrıldıkları ve yaşadıkları ortama adapte olacak şekilde değişim geçirdikleri kesindir. işin ''teori'' kısmı ise bu olayın açıklanma şeklidir. yani kesin olarak gerçekleşen 11 eylül olayı evrim, saldırıyı kimin yaptığı konusu ise işin teori kısmıdır. bu kadar basitleştirip anlatmak gerekiyor demek ki. oysa bu basit bilgiye kısa bir araştırmayla ulaşılabilirdi. ama pek çok insan kendi inancına uygun olmadığı için kelimeleri tabiri caizse ''cımbızlayarak'' evrimin teoriden ibaret olduğunu söylemekte ısrarcı davranıyor/davranacak.

numan kurtulmuş'dan evrim yorumu

fordprefect
buram buram cahil özgüveni kokan yorum. ilk kadının kaburga kemiğinden yaratıldığına inanılan bir dine mensuptur ayrıca kendisi. nuh adındaki birinin, bütün canlılardan birer çift alıp bir gemiye sığdırdığı mantık dolu olaylara da inanmaktadır. ay ikiye bölünmüştür, kızıl deniz ikiye ayrılmıştır. ama maymunlarla ortak bir ataya sahip olma düşüncesi saçma ve komiktir. bütün kamyonlar uzun yoldan geliyorsa şimdiki uzun yollar neden kamyon olmuyordur?

beach house

fordprefect
abd, baltimore'lu indie rock grubu. dinleyen bünyeleri galaksinin derinliklerinde muazzam bir tura çıkartacak potansiyele sahiptirler. şarkıları, aynı anda pek çok duygunun yaşanmasına sebebiyet verir. çok geç kalınmadan tanışılması gereken güzelliklerden birisidir. sözü fazla uzatmadan ''take care'' isimli eserleri için sizi şöyle alalım:
https://www.youtube.com/watch?v=N5kKenry2kU

edit: linkin allahına kavuşmasından dolayı yenileme yapılmıştır.

en antipatik kelimeler

fordprefect
iç anadolunun herhangi bir şehrinin herhangi bir lisesinde öğrencilerin kullandığı kelimelerin büyük bir çoğunluğu bu kategoriye girer. kaynak götüm:
rafık, kardo, bacanak, cıvır, manita, cigara, gardaş, sıkıntı vb kelimeler örnek gösterilebilir. son olarak ekşiden konuya ilişkin bir alıntı combo ile entrymi sonlandırmak isterim.

ø „¸ ¨º¤ø„¸¨º¤ø„¸ ¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨
¨°º¤ø„¸ ağlarken yanımda olmayanlar ¸„ø¤º°¨
¸„ø¤º° qülerken qölqe yapmasınlar... °º¤ø„¸ `°º¤ø„¸
¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨ ¨°º¤ø„¸¨°º¤ø„¸

bayan kelimesinin iticiliği

fordprefect
az bilinen efsane duyarlardan mı yoksa altında ciddi bir soruna mı işaret edildiğini henüz anlayamadığım iticilik. olayın özü acaba:
ılımsu: neden ''bayan'' diyorsun?
bloomberk: çünkü daha kibar bir ifade şekli
ılumsu: ''kadın'' kelimesi kaba olduğu için mi daha kibar ifade etme ihtiyacı hissediyorsun?
bloomberk: ....
ılımsu: o halde ''erkek'' neden kaba bir ifade değil?

bu mudur? of ulan öküz olmak da zor ha.

türkiye'nin iyiden iyiye mordor'a dönüşmesi

fordprefect
son yıllarda her ne kadar ''ortadoğu ülkesi olduk iyice yeaa'' desek de durum aslında çok daha vahim. din(!) tabanlı yönetim altında yıllardır can çekişen eğitim, bilim, sanat, kadın-erkek eşitliği vb olgulardan tutun da yolsuzluk, usulsüzlük, adaletsizlik ve daha pek çok önemli unsur acınacak halde an itibarıyla. burada uzun uzun tespit yapıp iticileşmek istemiyorum zira hepimiz aynı topraklarda yaşıyoruz ve kafamızı pencereden dışarı çıkardığımızda gördüğümüz şey kıçından gökkuşağı çıkaran mutlu unicornlar değil diye düşünüyorum. pek çok kişi (özellikle genç nüfus) öyle ya da böyle başka ülkelere kapak atmanın peşinde. ekonomi denen şeyin artık adı bile yok. bütün bunlara rağmen dünyanın en mutlu ülkesiymişiz gibi davranan ve analitik düşünmekten yoksun muazzam bir yığın var. yani sevgili nazgul sever arkadaşlarım bence biz artık ortadoğu olayını geride bırakıp kendimizi aşarak, mordor'a franchising başvurusunda bulunmalıyız.

far cry primal

fordprefect
serinin kusturacak raddeye gelmesi sebebiyle almadığım oyun. almadığım gibi korsan yollarla erişmeye dahi tenezzül etmeyeceğim oyun. far cry 3 açık dünya fps kavramına farklı bir soluk getirdi. oyunun dünyası, karakterler, çeşitlilik vs her şey bence cidden çok iyiydi. ama hayatım, sırf bir yemeğin çok beğenildi diye neden her akşam aynı yemeği önümüze koyuyorsun? far cry 4, üçüncü oyunun ek paketi tadındaydı. bu bambaşka bir döneme gitmesine rağmen oyunun çoğu mekaniği yine fc3 ile aynı. eskiden outpost ele geçiryorduk şimdi de farklı kabilelerin bölgelerini. mantık hep aynı. git, herkesi öldür, mekanı ele geçir. silah çeşitliliği ve combat olayı zaten çok kısır. oynamadığım halde bu kadar net konuşabiliyor olmamın sebebi ise elbette gameplay videoları. ben izlerken sıkıldım lan.

amerikan film klişeleri

fordprefect
-kaçış anlarında arabanın tek seferde çalışmaması
-kötü adamlardan gizlenmek için öpüşmeye başlayan çiftler (inception'da bile vardı. ulan nolan)
-okulun en güzel kızına aşık olan loser çocuk ve o kızla çıkan okul futbol takım kaptanı arasındaki sado-mazo ilişki
-son anda hava alanında buluşan, ayrılığın eşiğinden dönmüş sevgililer
-bomboş ve dümdüz yolda bile sırf aldığı paranın hakkını vermek için birbirine girip taklalar atan polis arabaları

yazarken klişe yetmezliğinden ölecektim. milyar dolarlık sektörün haline bak.
-
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol