confessions

baskan

- Yazar -

  1. toplam entry 88
  2. takipçi 1
  3. puan 7744

10 aralık hareketi

baskan
türkiye’de siyaset yapma tarzının yenilenmesi gerektiğine inananları biraraya getiren oluşum.

iktidarda ya da muhalefette, kadınlar, gençler ve tüm yurttaşlar için nitelikli, ilkeli bir siyaset tarzıyla türkiye solunu yenilenmeye davet ediyorlar...

gelişen, kalkınan, demokratikleşen, adaletli bir ülke, gelişme ve kalkınma odaklı ekonomi ve makroekonomik istikrar hareketin temel ilkeleri arasındadır.


web sitesi :http://www.10aralik.org

harama uckur çözmek

baskan
er kişinin nikahla sabit olmayan eşiyle ilişkiye girmesine verilen addır.

kadın cinsel organından haram diye bahsedilmekte olan konumuzda yer alanlar kötü kişi kabul edilmektedir. yapılan iş zinadır, haramdır. yapan zındıktır.

harama uckur cözmek eylemini tasavvur etmeye calıstıgımda; sicimle bağlı olan şalvarını tecavüz etmek veyahut sevişmek üzere oldugu köylü kızına yöneldirmiş bir aga gözlerimin önüne geliyor.

ama yine de ve her ne olursa olsun uçkur erkeğindir, haram diye bahsi geçen kadın cinsel organıdır. haram kime, günah kime.. ?

eşinin bakire olmasını istemeyen erkek modeli

baskan
bekarete önem vermeyen, bekaret olsa da olur olmasa da diyen erkek modelinden farklı olan erkek modelidir.

böyle bir sorunla karsılasırsa arkadaslarından veya çevresinden yardım istemesi kaçınılmazdır.

yine söylüyorum denyonun tekidir.**
şekildeki diyalogları yaşaması muhtemeldir..sabah..

n- halit yapma lütfen daha ileri gitmeyelim.. şey ben bakireyim.

h- nee nurten bakire misin? daha neler! bunu asla kabul edemem.

n- ama..

h- bekaretinden kurtulmadan yanıma asla gelme. evlilik hakkında konustuklarımızın hepsini de unut. ben eşimin bakire olmasını istemiyorum.akşam..

n- alo halit naber akşam işin var mı?

h- sağol iyidir senden naber? yo hayır buluşabiliriz istersen. nerdesin şimdi alıyım mı seni?

n- şey hazırlanıyorum yanına gelmek için..

h- kuaförde misin? alırım seni ordan..

n- yok cenkteyim.

h- he tamam anladım. iyice hallet şu sorunu.. bana da mms gönder.

**

bu mu?

kopuklu oto yıkama

baskan
malumunuz üzere son yıllarda moda olmus araba yıkama sistemidir.

vay efendim fırçanın sapı arabamı çizdiydi, sünger iyi temizlemediydi şeklindeki tepkilere son vermis gibi durmaktadır. ama buna da kulp bulmakta gecikmeyen teknoloji ve yenilik aşığı insanımız otomobile püskürtülen köpüğün içindeki kimyasala kafayı takmıs durumdadır ve geleneksel sistemi mumla aramak için yeni bahaneler türetmektedir.

(bkz: muhafazakar kardeşler oto yıkama)

laffer egrisi

baskan
vergi oranları ile devletin tahsil edeceği toplam vergi gelirleri arasındaki ilişkiyi gösteren eğridir.

vergi düzeyindeki artışların belli bir noktaya kadar devletin vergi gelirlerinin artmasını sağlarken, vergilerin daha da yükseltilmesi bireylerin vergi ödemekten kaçınma eğilimi göstermesine, dolayısıyla devletin vergi gelirlerinin azalmasına yol açtıgını gösteren egridir de...

<bkz laffer curve>

anatosizm

baskan
faizin hesap dönemi sonunda anaparaya eklenerek işletilmesi yöntemidir. bir başka deyişle, faizin kapitalizasyonudur. bileşik faiz yönteminin işletilen paraya uygulanmasıdır.

laiklik

baskan
o kadar cok konusulmasına ve tartısılmasına rağmen, milletçe bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma konusundaki ustalıgımızdan dolayı "din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması" çıtasında tartışılmayı aşamamış kavramdır.

emre aköz’ün yazısında laiklik nedir ne değildir hakkında güzel örneklemler bulmak mümkün. buyrun;


murat karayalçın bile laikliği bilmiyor

shp lideri murat karayalçın, " laiklik karşıtı eylemleri izleme masası " kurmuş. gazeteci meral tamer de parti tarafından not edilen olaylardan bir seçme yapmış. ( milliyet, 15 şubat )

önce şunu belirleyelim: laiklik; devletle ve hukukla, yani geniş anlamda "siyasetle" ilgili bir kavram. yasalar dini kurallara göre çıkarılmayacak, ’meşruiyet’ dine dayanmayacak... ayrıca devlet, toplumdaki bütün inançlara karşı eşit uzaklıkta olacak...
şimdi gelin, ’listeye’ bir göz atalım. ( not: gazetelerden alınan haberlerin gerçek olduğunu varsayıyorum.)

- " istanbul kâğıthane’de internet kafede oruç tutmadığı için dayak yiyen gence yardım etmek isteyen dayısı da dayak yedi... " (bu olayın laiklikle alakası yok. kişinin, dini gerekçelerle suç işlemesine ancak ’ bağnazlık’, ’ hoşgörüsüzlük’ filan diyebilirsiniz.)

- " ilköğretim 8’inci sınıf din bilgisi kitabında örtünme telkin ediliyor... " (eğer kitapta " islam’a göre kadınlar başını örter " deniyorsa... valla onu bir devlet memuru olan diyanet işleri başkanı da söylüyor. bu bir dini bilgidir. öte yandan kitapta " kızlar, siz de örtünün " deniyorsa, laikliğe aykırıdır. devlet böyle bir telkinde bulunamaz.)

- " kilis öncüpınar sınır kapısı’nda iftar saatinde işlem yapılmadığı için ferai tınç, mehmet altan, oral çalışlar, mete çubukçu türkiye’ye giriş yapamadı. " (sadece laikliğe aykırı bir davranış değil, aynı zamanda görevi ihmal. cezalandırılması gerekir.)

- " kocatepe kültür merkezi’nde reklam mankeninin bacakları boya ile örtüldü. " (bu haberin laiklikle bir alakasını göremedim. ’tutuculuk’ daha uygun bir sıfat olur.

tersten bir örnek vereyim: eskiden sabah’ta yazan bir kadın gazeteci, katıldığı bir yemekte çekilen fotoğrafını fazla açık bulmuş ve yayınlamadan önce göğüs dekoltesini rötuşlamıştı. bu olay 2002 kasımından, yani akp iktidarından evvel olmuştu.)

- " yardım sevenler derneği erzurum şubesi, yardım almak isteyenlere fatiha okumayı şart koştu. " (komik bir haber. doğru dahi olsa laiklikle alakası yok.)

- " başbakan iftar yaptığı kız öğrenci yurdunda türbanla ilgili sorulara ’aşama aşama olacak, türbana yasak koymak, allah’a meydan okumaktır’ dedi. " (eğer bazı kadınlar, dini inançları gereği türban takıyorsa... bu yüzden de üniversite okumaları engelleniyorsa... o konuda duyarlı bir siyasetçinin bunları söylemesi gayet normal... zaten üniversite bağlamında; laiklik ile türbanın hiçbir ilişkisi yok.)

- " sivas’a bağlı bir alevi köyüne, 17 öğrencisi olduğu halde öğretmen gönderilmeyip, ihtiyacı olmadığı halde imam gönderildi. " (laiklikle doğrudan bir alakası yok. bir yandan ’kötü yönetime’ işaret ediyor, öte yandan devlet-cemaat ilişkilerinin bozukluğunu gösteriyor.)
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol