vicdani ret

0 /
independence
abnin turkiye’ye dayatmi$ oldugu zorunluluklardan bir tanesi.ki$ilere vicdani ret hakki taniyin denmekte yanli$ bilmiyorsam.peki vicdani ret nedir? $udur..

ki$i eger kendi inani$larina, adetlerine geleneklerine kisacasi sikinin keyfine ters geldigini du$unecek olursa askere gitmeyi reddedebilecek.bu durumda ne olacak? cok basit.tamam kahraman turk irkinin evlatlariyiz belki ama sorumluluklardan kacip rahatimiza bakmayi da severiz.bu durumda kimse askere gitmeyecek ve askere gidenlerde sadece i$ bulamayip asker ocaginda yiyecegi bedava yemek ve bedava konaklama gibi imkanlari goz onunde bulundurarak gidecek.elbette istisnalari kaideyi bozmaz diyerek ayri bir bolumde tutuyorum.
31subat
artik carem kalmayip askere gitmek zorunda kalmadan once yararlanmaya calistigim, ciddi olarak arastirdigim ancak turkiye gibi yari dikta yari demokratik ulkelerde uygulanmasi henuz muhtemel gorunmeyen en temel insani haklardan birisidir.
ya basta viva zapatista
silahsızlanmadan ve barıştan yana insanların askerlik yapmama, silah altına girmeme; buna karşılık kamu hizmeti yapma ile bu görev diye adlandırılan hizmetin yapılmasını istememeleri olayıdır.dini , siyasi veya başka inanışlardan kaynaklanabilir.ab üyesi ülkelerde yunanistan hariç herkesin tanıdığı bir durumdur.kimi ülkelerde (almanya gibi) doğrudan bu isimle kanunları dahi vardır.bazı ülkelerde bir kurulun karşısına çıkıp kendinizi anlatmanız gerekirken bazılarında ’’ben gitmiyorum’’ demek yeterlidir.herkes vicdani retçiyim diyememektedir; bunun belirli koşulları vardır ve yaşama tarzıyla kişinin doğrudan alakalıdır; o nedenle herkes vicdani retçi olur askerlikten yırtar düşüncesi bizim gibi herşeyin kolayını seçmiş diktatörce yönetilen ülkelere mahsustur.bunu demek bir yandan da demokratikleşme çabalarına ’’henüz hazır değiliz’’ diye karşı çıkan statükocu mantıkla aynı sonuca ulaşmaktadır.vicdani ret aihm kararlarında da görüldüğü ve yunanistan ile türkiye’nin mahkum edildiği olaylar olmaya başlamıştır.bunun yerine hizmet götürmeyen bir devlette kamu hizmeti yapmak çok daha erdemli bir davranıştır.ayrıca unutulmamalıdır ki bir milyarın üzerinde nüfusu olan çin halk cumhuriyeti’nin ordusu iki milyona gerilemişken 65 milyonluk bir ülkeye 550 bin asker gücü akla mantığa sığmayacaktır.
wotanmituns
vatan icin ölmek gerektiginde ben ölemem vicdanım sızlar diyeceklerin hedesi.eli silah tutmayı bilmeyen insanların cografi konumu da kalem kılıctan keskindir diyerek sadece konusarak yada yazarak degistirebilceklerini düsünmeleri..savasmadan kac ulke turkiyenin jeopolitik konumunda iken yada en azından yakın iken bagımsızlık kazanmıstır yada toprak butunlugunu korumustur merak ederim.
fastjunkie
nasıl insani hak bu, anlayamıyorum. resmen korkaklık başka birşey değil.
en basitinden kurtuluş savaşında kadın erkek çocuk(çoğu ne olduğunu ne için canını vereceğini anlayacak yaşta bile değil) ağızlarını açmadan bir çıkarları olmadan kurşunlara bombalara düşmanın üstüne atlamış , yememiş, içmemiş yaşamamış, varını yoğunu vatanına sunmuş, bizler için tanımadığı görmediği göremeyeceği insanlar için cephede 15 saniye içinde ölmeyi kabul etmiş insalara ayıp, günah. böyle bir vurdumduymazlık olamaz, insan nasıl rahatsız olmaz.bu insanların kutsal ruhları karşısında 1 senemizi vermek nasıl zor gelebilir bizlere?.hiçbir zaman unutmayalım ki
şu an nefes alıp "ben vicdani ret ciyim, askere gitmek istemiyorum en doğal hakkım bu benim" diyebiliyorsak , bu bizim için ölen insanlar sayesindedir.
ya basta viva zapatista
tüm dünyada insani bir hak olarak tanımlanan durumdur.vicdani ret hakkının kullanılması kamu hizmeti yapılmasını öngermektedir.ayrıca tamamen silah almama veya savaşmama biçiminde olacağı gibi alacağı silahın ya da hizmet edeceği kurumun/devletin tasvip etmediği görüş ve politikalarından dolayı da oalbilir, korkaklık değil farklı bir bakış açısıdır.
siddartha
birçok insan çoğunluğun refahı için çaba sarfeder icabında ölürken, hiç bir kaygı duymadan 12 ay gibi kısa bir süre belki hayatında ilk ve son defa vatan ve millet için birşeyler yapmayı reddederek bunu da "vicdan" la aynı cümlede kullanana yüzsüz tayfasının insan hakkı diyerek arkasına sığındığı saçmalık.
van ness
korkak, yüzsüz, embesil zihniyetin askerden kaçmaya çalışma çabalarının mimarisidir. askerliğe gelinceye kadar o kadar öğe var ki eğitilmemiz gereken. askerlik yapan her erkek bunu bilir. şahsi kanımca askerlik türkiye de gereklidir. bu zırvaları genelde askerliğini yapmamış tipler uydururlar. aslanlar gibi yaptıkta geldik şükürler olsun. bizler dağ başı bir yerde nöbet tutarken nerdeydiniz. elektriksiz susuz buz gibi ortamlarda yatıp kalkarken nerdeydiniz? pis bir tabldottan iki kişi yemek yerken nerdeydiniz? hay sizin vicdanınıza da reddinize de size de...
bgat
karakteri ve kimliği belli olmayan, tarihsel açıdan var olduğu günden beri savaş yüzü görmemiş, stratejik konumundan dolayı komşularıyla arası toz pembe olan ülkeler için geçerli sayılabilecek; ancak türkiye gibi gerek coğrafi gerekse siyasi bakımdan önemli bir konumda olan bir ülke için asla ve asla kabul edilemeyecek bir vicdan muhasebesidir.

okumaya inanan zihniyet açıp baksın tarihe, hangi ülkeler bunu yapar, bunu yapmalarının sebebi nedir? bir ülkenin böyle bir uygulamaya girebilmesi için hangi özellik ve rahatlıkları barındırması gerekir?

bu toprakların tarihi bellidir, tarihten günümüze kadar uzanan yaşayış şekli de bellidir. bu vicdani ret meselesi türk topraklarında kesinlikle yaşatılmayacak bir saçma sapan uygulamadır. farklı düşündüklerini sanan, insan haklarını bildiklerini savunan, okuyup kültürlü olduklarını; diğer medeniyetlerin de taihlerini, siyasi politikalarını, yaşayışlarını sular seller gibi kavradıklarını sanan kişiler, bu "vicdani ret" olayına yine "batı" gibi bakacaktır tabii. olur mu canım, bu en insanın en doğal hakkı diyecektir. desinler efendim, onlar askerlik de yapmasınlar zaten mümkünse; çünkü askerlik şerefli bir görevdir.
ya basta viva zapatista
#287526 nolu entrynin yeniden okunması gerektiğini gösteren başlıktır.vicdani reddi tehlike altındayız o zaman uygulayamayız mantığı açıklamak mümkün değildir olamayacaktır.her türk(iyeli) asker doğar mantığının sonucu olarak hak ihlali yapmak ise bize özgü bir durum olsa gerektir.emperyalizmin köpeği olup ona karşı savaşmayanlar -ki buna anti emperyalist olduğunu sanıp da kapitalizme hizmet edenler de vardır- iş brilerinin çıkarları için silah almaya geldiğinde vatan, millet, sakarya nidalarına bürünmektedirler.vicdani red ikinci dünya savaşının en acı anılarını yaşamış toplumlarda ortaya çıkmıştır, vicdani red insan hakları için en çok mücadle vermiş , emekçi sınıfların en çok mücadele vererek hak elde ettikleri ülkelerde başlamıştır.vicdani red bizim gibi sorunlarla, silahlı çözüm sağlayacağını düşünmüş ülkelerde de görülmüştür.vicdani red bugün için ırak’a gitmeyi reddeden abd ordusu içinde ya da filistinli, lübnanlı çocukların üstüne bomba atmayı reddeden israil ordusu içinde görülmektedir.o endenle vicdani red konusunu tartışırken silahlarla çözüm üretme mantığında olmayan insanlar olmak gerekir ve sevr paranoyasından kurtularak asker sayınızın çokluğu ve herkesin zaten bu yolu seçmeyeceğini bilerek hareket etmek lazımdır.
ankakusu
sehitleri dusundukce bu hak’ki kullanmak isteyenlerin vicdanindan suphe etmekteyim...

israil ve abd ornekleri hic dogru bir ornek degil. turkiye suraya buraya saldirsa durup dururken, yok abi ben bu savasa katilmam demek, bana hala garip gelmesine karsin, bir yerde tolere edilebilir.
ama bugun, bu sartlar altinda boyle bir sey soz konusu degil. ulkemiz pic topluluguna karsi kendini savunmaktadir. ve bu savunma esnasinda vicdani ret’i savunmak pek samimice olmamaktadir.
ya basta viva zapatista
sevr paranoyasında olan militarist cuntacı zihniyetin ne olduğunu anlamak istemediği, insanlara silah vererek ve disiplin sağlayarak eğiteceğini ve geliştireceğini sanan kişilerin olmamasını savunduğu en temel insani haklardan birisi.
cetniklereolum
insan haklarına önem veren insanların tercihine saygı duyan her ülkede olması gereken en temel haktır güçlü orduyu kalabalık ordu olarak gören niteliksiz kalabalıklardan medet umanların karşı çıktığı durumdur.
su hayat bitsede gitsek
neden istemiyorsun sorusunun cevaplarından biri.
askerliği vicdanı ile rededen birine..
vicdani redci-ben askerlik kurumunu meslegini insanlık dısı buluyorum vicdanen de red ediyorum.
daralan kisi-mantıklı tabii..baban ananı rahat siksin diye canakkele de ölduler ama..bak filistinde kimse soyle gerile gerile sikemiyo karısını sevgilisini degilmi..
seklinde bir diyaloga sebeb te verebilmektedir.
anavarza1940
kişinin vereceği askeri mücadele memleketin bağımsızlığına kast etmiş dış güçlere karşı durmak yerine kapitalizme, sömürüye hizmet edecekse; en azından kişi öyle olacağına samimi bir şekilde inanıyorsa kullanılması gerekli olan bir haktır...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol