vdsl2

sahan91
ttnet’in 2008 ocak ayında sunmayı planladığı, açılımı very high bit-rate digital subscriber line 2 olan, saniyede 4mb download yapmaya olanak sağlayan geniş band internet teknolojisi.
fergadan
türk telekom’un nihayet tarifelerini açıkladığı bağlantı türü. vdsl2 (very high speed digital subscriber line-yüksek hızlı sayısal abone hattı) hizmetinin internet servis sağlayıcılara ’toptan’ tarifesi 16 megabit 98 ytl, 32 megabit için 128 ytl. ancak bu fiyatlar dediğimiz gibi toptan fiyatlar. internet servis sağlayıcılar (ttnet, superonline, smile gibi), bu fiyatın üzerine işletme, kâr ve diğer giderlerini ekleyecek ve hizmeti konut ve ofis müşterilerine sunacak. internet servis sağlayıcıların, bu hesaplama kapsamında vdsl2 müşterilerinden (aylık) 16 megabit için 129 ytl, 32 megabit için 169 ytl ücret alabileceği belirtiliyor. böylece 600 megabyte’lık bir filmi 32 megabit hızla 20 saniyede indirmek mümkün olacak(mış).
igor
konuyla ilgili aciklamalar:

http://www.turktelekom.com.tr/webtech/default.asp?sayfa_id=583
http://www.turktelekom.com.tr/webtech/default.asp?sayfa_id=590
http://www.turktelekom.com.tr/webtech/default.asp?sayfa_id=602
independence
1 ocak 2011 itibari ile 16mbit hizin fiyati limitsiz 119 lira, 32mbit fiyati lmitsiz 149 lira;

(bkz: 1 ocak 2011 yeni ttnet adsl tarifeleri)

yalniz kotu bir durum var, bu servis henuz turkiye’nin cok sinirli bolgelerinde var zira fiberoptiklerle iletiliyor, bu sebeple de once altyapi cali$malarinin tamamlanmi$ olmasi gerekiyor. misal mecidiyekoy’e gelebilmesi minimum 4 ay alacakmi$.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol