vajinismus

0 /
pontic
vajina kaslarinin bir takim psikolojik, fizyolojik ya da patolojik kosullarda istemsiz agrili kasilarak ilisikiye olanak vermemesidir.
firambogaz
vajinismus tum kadinlarin yaklasik %1’inde ortaya cikan bir durumdur ve vajinanin dis 1/3’luk kisminda yeralan kaslarda, penis, parmak, vajinal tampon ya da muayene spekulumu yerlestirme girisimi oldugunda ortaya cikan istemsiz kasilmalardir. bu kasilmalar gercek bir girisim yaninda yanlizca girisimin hayal edilmesiyle bile ortaya cikabilir. bazi durumlarda vajinismus o kadar agir olur ki, gercek bir cinsel iliski mumkun bile olmaz. hatta muayene esnasinda da kasilmalar ortaya ciktigindan boyle bir durumda normal vajinal dogum bile mumkun olmayabilir. vajinismusu olan kadinlarin buyuk kisminda cinsel istek ve uyarilma tamamen normaldir ve orgazm da olabilirler. bazi kadinlarda vajinismus bastan beri vardir, bazilarinda ise saglikli bir cinsel yasami takiben sonradan ortaya cikar. ikincil vajinismus adi verilen bu durumgenellikle disparoniye (iliski esnasinda agri) bagli olarak gelisir.
korsikali
türk kadınlarında çok daha fazla görülen bir bozukluktur. bu da türk kadınlarının cinsel anlamda itici olmasına sebeb olmaktadır. psikolojik olarak cinselliğe olumsuz ve korkuyla bakmanın bir sonucudur.
isimsizkahraman
-bi kadin 46 yil vajinismus olmus!
+oha lan nasi isemis(??!)

gibi bi diyaloga sebebiyet veren bir kasilma olayi.tabi + kisiliinin bu lafindan sonra dillere dustugu aciktir.
offf be
haydar dümenin kadın organını plastik boru sandığı için çözüyorum diye ortalarda dolaştığı ve çözümünün içine karı kocanın onun yanında sevişmesini de dahil ettiği hastalık. haydar dümenden sonra vaginusmusla beraber bozuk psikolojiyle de uğraşmak zorunda kalıyor kadınlar.
ilseyim
devası yıllarca arzuladığı tek erkekle seks yapmak olan kadın hastalığı. ondan sonra hiçbir şeycik kalmaz, karşısındaki erkeği ister sevsin ister sevmesin. korkusu geçmiştir bir kere.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol