vaadedilmis topraklar

uc nokta
"ayak tabaninizin bastigi her yer sizin olacak. siniriniz colden lubnan’dan irmaktan, firat irmagi’ndan garp denizine kadar olacaktir. onunuzde kimse duramayacak, allah’iniz rab size soyledigi gibi dehsetinizi ve korkunuzu ayak basacaginiz butun diyar uzerine koyacaktir." (tekvin bolumu, 12/25)

yahudilerin tanri’nin yahudi milletine vaad ettigini ileri surdukleri turkiyenin’de buyuk bolumunu icine alan bolge.

(bkz: siyonizm)
nick nicki nickince
bin yıllardır devam eden israil - filistin kavgasının en büyük nedenidir palesten bölgesine sahip olmak. tevrat’ta vaadedilen toprak olduğu için bu bölge, israil oğulları ’yehova’ adına vurmaktadır palestlere.
angelus
eski, bahçeli evimin bir köşesinde kalmış olan toprakdır. muhterem peder beyim "angel evladım buralar ileride sana kalacak efendi ol" demişti. yalan oldu tabii sonra. yıktılar güzelim evi, diktiler yerine plazayı ne toprak kaldı ne vaad a.k.
freagl dreams
yahudi dini otoriteleri, söz konusu toprakların tam tarifi konusunda farklı fikirler öne sürmüşlerdir, ancak en geniş kapsamlı ve en çok kabul gören haritanın hangi bölgeleri kapsadığı israel shahak tarafından şöyle açıklanır:

"israil topraklarının tevratsal sınırlarını gösteren farklı haritalar içinde en büyük sınırlara sahip olan versiyon, şu bölgeleri içine alır: güneyde tüm sina yarımadası ve buna ek olarak kuzey mısır’ın kahire’ye kadar uzanan bir parçası; doğuda, ürdün’ün tamamı ve suudi arabistan’ın kuzey bölgesi; kuveyt’in tümü ve ırak’ın çok büyük bir bölümü; kuzeyde lübnan’ın ve suriye’nin tamamı ve buna ek olarak türkiye’nin van gölü’ne kadar uzanan büyük bir parçası; ve batıda kıbrıs. bu sınırlar hakkında yapılmış çok geniş kapsamlı araştırmalar, devlet desteğiyle, atlaslara, kitaplara ve makalelere dökülmekte ve okullarda bu sınırların propagandası yapılmaktadır.

(bkz: israil)
(bkz: dicle)
(bkz: fırat)
(bkz: kürt sorunu)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol