türkiye nin kuzey ırak a girmesi

0 /
maliyeci
gün itibariyle yaşar büyükanıt’ın "operasyon yapılmalı,bunun için siyasi irade gerekir" tarzındaki sözleri ile iyiden iyiye artan bir ihtimaldir.resmen "hadi artık biz hazırız" mesajı vermiştir ya da gereken yerlere bir gözdağı da olabilir sadece.
independence
tamamen tahmin olarak soyluyorum;
uzun suredir zaten kuzey irak’in kismen de olsa icerisinde bulunan turk askerinin varliginin siyasi olarak da resmiyete donu$turulmesi ve dunyaya "turkiye buyuk millet meclisi karari" olarak siyasal bir karar niteliginde yansitilmak istenmesinin ilk ayagidir bugun yapilan aciklamalar.kaldi ki aylardir haber bultenlerinde turk ordusunun sinira yogun bir yigilma yaptigi ve bir harekat hazirligi icerisinde oldugu soylenegelmektedir.sanmiyorum ki genelkurmay bu denli hayati onem ta$iyan ve dakika kaybedilmemesi gereken konularda burokrasinin geciktirici ozelligini sallasin.harekat yapilir ardindan "tamam yapabilirsiniz" diye meclisten izin cikar.hatta umarim boyle olmu$tur ve turk askeri $u anda kuzey irak icerisinde bir yerlerde konu$lanmi$tir.

super olay.
kalidor
girdiği gibi çıkartırlar.abd(türkiye’ye siyasi yaptırım uygulamak için)izin vermez.zaten buna güvenerek barzani, türkiye’ye kafa tutma cesaretini gösteriyor.
schumi
türk askerinin uzun süredir sınıra yoğunlaşması bir gerçek, ancak bu yoğunlaşmanın gerçekleşmesi için meclisten bir kararın çıkmasını beklemek salakça olur. askerin tc içerisinde herhangi bir yerden herhangi başka bir yere doğru kayması meclise sorulacak, meclis onayından sonra gerçekleşecek değildir. ancak tc dışında bir harekat söz konusu olduğunda halihazırda sınırda konuşlanmış asker meclis kararı ile sınırdan dışarı çıkabilir. ancak bunun için meclisin kararı şarttır. en azından anayasamız böyle olması gerektiğine işaret eder. nitekim ordunun en tepesindeki paşa da bunu kabul etmiştir, kararı siyasi iradeye bırakmıştır. umarım sözüne sadık kalır ve kafasına göre bir şey yapmaz.
ozgur
abd’nin isteğidir.silah satılır,kuzey ırak iyice karışır,askerler ölür,güneydoğudaki iyice verimsiz hale gelir...
sırtını abd’ye dayayan barzani’nin diyarbakır’a gireriz demesi de durup dururken söylenecek şey değil.maşa olarak şu anda barzani’yi kullanıyorlar,yarın başkasını kullanırlar.
fikriminincegulu
öyle bir bokun olmasi durumunda türkiye’nin halini düsünemiyorum!. herhalde kendini atese atmaktan baska bir halt degildir düsüncesindeyim. allah birilerine akil fikir ihsan eylesin!.
independence
ana haber bultenlerinde "2000 mehmetcik kuzey irak’ta" haberleri cikmi$ olsa bile bu haber beyaz saray ve hatta irak hukumeti tarafindan yalanlanmi$tir.
betterthan
gunlerdir kulaktan kulaga yayilan soylenti,en son genelkurmay baskanliginin yaptigi basin aciklamasiyla artik bu isin ayyuka cikacagi kesindir.

peki kuzey iraga girmekle pkk denilen pislik yok edilecekmidir,

son 1 haftadir dedikodu seklinde yayilan soylentilerin ardindan tahminim odurki hepsi saga sola dagilmislardir zaten pkk dedigimiz pisligin kuzey irakta 3000-4000 dolaylarinda oldugunu varsayarsak,kuzey iraga girilse bile cok basarili bir sonuc vermeyecektir,bolge sartlarinin kotu olmasi v.s cok onemli handikaplardir,birde bolge maddi durumu olayindan bakacak olursak pkk denen bok cukurunun ayni bolgelerden 2000 tane daha militan bulmasi cokda zor olmayacaktir,onlar icin hayatin onemi yoktur ancak bizim bir sehidimiz butun ulkeyi yasa bogmaktadir,ancak tabiki bunun yaninda pkk yi destekleyen kopeklere bir gozdagi vermek ve burdayiz icabinda annelerinizle cok guzel iliskiye girebiliriz tarzi bir mesaj vermek pek tabiki sozde orgutun gelecekteki finansal kaynaklarini kesme manasinda kalici bir cozum olacaktir,

ayrica boyle bi operasyon iraktan cikmak icin yana yana bahane arayan amerikanin ekmegine bal kaymak sut herbiseyi surmek demektir.

sonuc itibariyle,turk silahli kuvvetlerinin gorev bilinci ve sorumlulugu diger hic bir kurumda yoktur bu guzel ulkemizde,sehitler verilecektir mutlaka ancak kollarin bacaklarin degil maddi destegi saglayan kellelerin kopmasi en buyuk temennimdir
the cascinian
hadi diyelim ki abd izin verdi ve girdik...
hadi diyelim ki o civarda ne kadar şerefsiz var yok ettik...
ve hadi diyelim ki halen misak i milli sınırları içindeki o bölge tekrar resmen türk toprağı oldu.

yukarıdakilerin hepsi bence mümkün.

sadece şunu merak ediyorum bu mümkün olanların hepsi gerçekleştikten sonra şu anda o bölgenin tekrar imarını sağlayacak maddi güç bizim elimizde var mı...
yoksa aldığımız gibi imar edilmesi için de tekrar abd tarafından el altından bizden satın mı alınacak...
westkhan
kendini bilmez çapulculara derslerini vermek için şanlı askerlerimizin gerçekleştireceği operasyondur bence abd göz yumacaktır bunca çene yapmasının nedeni bak biz karşı gelmiştik ama oldu bi kere demek içindir israil gibi bizide görmezden geleceklerini düşünüyorum.
zipaydirmen
abd’nin devriye atmasıyla iyice ayyuka çıkmaya başlamıştır. kaygıyla izlemekteyiz.

http://www.cnnturk.com/images/turkiye/helikopter14haziranhiw1.jpg
http://www.cnnturk.com/images/turkiye/helikopter14haziranhi.jpg
independence
ba$bakanin olmasi gerekenden iki gun once cankaya ko$ku’ne cikmasi ankara’da "lan lan teskere gelio aha valla!" turu soylemlere yol acmi$.hatta oyle ki kimi agizlardan "meclis 9 ila 13 temmuz tarihlerinden birinde olaganustu toplanabilir." $eklinde soylemler yukselmi$ haber bultenlerine gore.kuzey irak’a yakinda bodozlama dalarsak $a$irmamak lazim.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol