türk dizileri

veni vidi vici
önce bir kafa ve mantalite farkini ortaya koyalim. batililar en basit gibi görünen rollere aylarca calisirlar, tamamen bilimsel yaklasirlar olaya. mesela rainman`in raymond`u dustin hoffman bir otistigi oynadigi rolünü anlayabilmek icin üc ayini otistik hastalarinin bulundugu bir klinikte gecirir.

bizde ise durum cok daha kolaydir, fazla emege ve arastirmaya ne gerek var, üc kafadar bir arayagelir, biri yönetmenlige soyunur, digeri senaryo yaziverir , ayligi bin eurodan calisan dizi oyunculari bulunur birkactane, sete gelirken birkac farkli elbise getirmesi istenir ki ayni gün icinde üc bes günün sahnesi cekilsin. hemen hepsi osuruk tadinda olan bu bes kurusluk dizileri yurdum insani heyecan ve tutkuyla ozler..
psikopatron
her mevsim, her kanalda, her akşam peş peşe en az 2 tane yayınlanan,%90’ı kalitesiz oyuncular,kalitesiz senaryolarla oynanan,zaten cahil olan halkı iyice moronlaştıran yapımların genel adı.
elchi
birbirini takip eden bir yapıları vardır.
bir kanalda sır kapısı yayınlanırken diğer kanalda aynı konu ve formatta çekilmiş, sırlar dünyası gibi bir dizi yayınlanır. aynı sezonda aynı dizinin farklı isimlerle çekilmiş olanlarını izleyebilirsiniz, o yüzden herhangi birini kaçırdığınızda üzülmenize gerek kalmaz.
yaz dizileri diye bir kavram vardır ki başlı başına bir olaydır. bu senenin yaz dizileri konusu, iddia uğruna kız tavlamak, sonra bu kıza aşık olmak suretiyle maceradan maceraya atılmak.

(bkz: atıl kurt)
orion
saçma sapan senaryoları oyuncu kadroları sık sık degişse de dublaj yapan şahısların hiç degişmedigi hiçbir zaman lost,prison break,heroes,nip tuck gibi dizilerle kıyaslanamayacak olan dizilerdir, son zamanlarda pek sevdigim bir arkadaşımın severek izledigi bir diziden bahsetmek isterim genco; başrolde malum zatımızın adı genco’dur genco her zaman her şeyin en iyisini bilendir genco asla yanlış yapmaz genco karizmatiktir genco yakısıklıdır genco sanatçı ruhludur genco en iyisidir yeri gelir bir bomba imha ekibi yeri gelir süpermen olur genco evet dizimizin senaryosu bunlardan ibarettir ve bu dizi türkiye de izlenilmektedir efendim.şaşırmamak lazım bu insanlar yıllarca gazman’a bile gülebildiler.

kaciyorum
şu anda aptal kutusunda milyon tanesi birden dönen, ama bi tanesinin bile oturup da izlenemediği tv olaylarıdır. mekanlar kasılmıştır, oyuncular kasılmıştır, bir çoğu terlemez, makyajsız olamaz, gözleri şişmez, ışık "ters" gelmez vs. her şey süperdir, zaten biz gerçek hayatta da gün içinde hep mükemmel giyiniriz, hep makyajlıyızdır, saçlarımız hep fönlüdür, güzelizdir yakışıklıyızdır, evlerimizin içi cami avlusu gibi aydınlıktır.. allahasen biraz gerçekçilik biraz izlenebilirlik yahu...
orqn
sektörlerindeki küçülmeyle ve çalışanların aldıkları ücretlerin arasındaki uçurumla alakalı çok dolu dolu bir yazı var burada;

http://tinyurl.com/2vrbms9
isyankarmuhabir
senaristlerimiz genelde arak uzerine yogunlasmayi tercih etmektedirler. ozgun biseyler yapmak yerine, yabanci dizilerden veya kitaplardan esinlenme adi altinda oturduklari yerden para kazanmaya bayilirlar, bizim guzide izleyicimizde bayila bayila izler, sonra o araklama yapimlari seyretmeyenlere ukala derler.
isyankarmuhabir
tükiye televizyon tarihi bakımından çok önemli bir isim olan haluk şahin bir dersinde televizyona iş yapacaksanız bu ne olursa olsun en düşük zeka düzeyindeki adamın anlayacağı bir iş olmalıdır demişti. evet hocam sanırım öğrencileriniz doğru yolda ama bizede yazık, hayat çok acımasız.
atacamadesert
benim zekamı baz alarak yapmadıklarını düşündüğüm seyir faciaları. ortalama düşük zekayı düşünmüşlerse de benim zekam ortalamadan da düşük olmalı ki ben bi bok anlamıyorum bu dizilerden.
rumuz pilis tiray egen
tv dizilerinden ne bekliyo insanlar bilmiyorum ki. niye bu kadar büyütülüyor? tabi ki saçma olucak arkadaş tabi ki içi boş olacak. adı üstünde "tv dizisi" insanların önüne beleş konan bişey.
instrument
o kadar entry içinde kimse akıl edip yazmamış;

türkiye’de çekilen tükçe dizilerdir. oyuncularının da bir çoğu türk’tür. yabancılarda olabilir içinde ama yine de türk dizisidir. öyle bir geçer zaman ki’de oynayan caroline gibi.
rumuz pilis tiray egen
dizilerde oynayan hiç bir kadın oyuncu öpüşmeyi bilmiyor. az önce fox’ta denk geldim mesela meşhur ömre bedel dizisine kahroldum. abi şehvetle sevişiyor gibisin de o dudaklar niye kapalı ya? ulan ağzınıza uhu mu sürdüler?

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol