tufanbeyli

pessimistic
adananın kayseri ile sınır olduğu ilçe.eskiden her taraf ağaç iken şimdi ağaç bulabilmek çok zordur kese kese anasını ağlatmışlardır ormanların.
independence
tufanbeyli adana ilinin bir ilçesidir.

doğusunda kahramanmaraş (göksun ilçesi), batısında kayseri ili (develi ve tomarza ilçeleri), güneyinde saimbeyli, kuzeyinde ise kayseri (sarız ilçesi) bulunur. yüzölçümü 964 m2, nüfus yoğunluğu yaklaşık 25 kişi/km2’dir. coğrafi yapısı itibariyle bağlı olduğu adana ve komşu illere çok uzaktır. adana’ya 196, kayseri’ye 178 ve kahramanmaraş’a 160 km uzaklıktadır. rakım 1474 m civarındadır. kayseri’yle ekonomik ilişkisi vardır.

nur dağlarının devamı olan binboğa dağları ve batı toroslar’ın devamı olan tahtalı dağları arasında kalmış, engebeli ve kırık bir arazi yapısına sahip yüksek bir plato görünümündedir. 3000 metrenin üzerine çıkan yükseklikler vardır. tufanbeyli’ye ulaşım güneyden obruk beli geçidi, doğudan kan geçidi, batıdan gezbeli geçidi ile sağlanır. seyhan nehrinin bir kolu olan göksu ırmağı ilçenin yakınından geçer ve ilçe topraklarını kuzeyden güneye ikiye böler.

ilçe iklim bakımından karasal iklim yapısına sahiptir. yazlar sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. bitki örtüsü yönünden fakirdir. ilçenin kuzeyinde kalan dağlık bölgelerde çam, sedir, köknar ve ardıç ormanları bulunur. ekilebilir arazi ilçenin güneyinde ve güneydoğusunda daha çoktur.

http://tr.wikipedia.org/wiki/tufanbeyli

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol