travis

angelus
8 eylul 1997 cikisli good feeling, debut albumle piyasaya cikan, sirasiyla 24 mayis 1999 tarihinde the man who, 11 haziran 2001 tarihinde the invisible band ve son olarak 14 ekim 2003’te yayinlanan 12 memories albumu ile yollarina devam eden 2005’in her hangi bir ayinda istanbulda konser vermesi muhtemel, ingiliz brit pop gurubu.
crysania
ayrica 2004’un son aylarinda bir de best of album cikarmis olan grup.vakti zamaninda bateristleri havuza atlarken kafaustu cakilip omurgasini kirmisti akabinde kendisine soylenen artik davul calamazsin sozlerini pek sallamamis hirs yapmis ve eskiye gore daha iyi davul calmaya baslamis.
tel toka
yeni albümlerinin 2006da çıkıcağı söylenen ama hala çıkmayan,eğlenceli aynı zamanda melankolik şarkılara sahip gözlerinden öpülesi müthiş ingiliz grup
cicom
glasgow’lu 4 iskoç gençten oluşan travis, 1990 yılında kurulmuş bir grup. 1996 yılına kadar çalışmalarını glasgow’da sürdüren grup o yıl stratejik bir karar alıp müziğin başkenti londra’ya taşınıyor. grubun basçısı douglas payne "devamlı yağmur yağdığı için içerde durmak ve yapacak ilginç bir şeyler bulmak zorundasınız. oturup gitar çalmaktan daha ilginç bir şey ise yoktur" diyerek iskoçya’nın yağmurlu havasının müziğe başlamalarında çok önemli bir etken olduğunu söylüyor.

1996 yılı sonbaharında kendi çabalarıyla "all i wanna do is rock" isimli bir ep yayımlayan grup, 1997’de "u16 girls" isimli bir single yayımlar. birkaç ay sonra da ilk albümleri "good feeling" yayımlanır. albüm "happy" ve "tied to the nineties" isimli iki hit şarkı barındırmasına, ingiltere albümler listesinde ilk ona girmesine ve müzik eleştirmenlerinden övgü almasına rağmen beklenen başarıya ulaşmaz.

travis ikinci albümleri için radiohead’in artık bir efsane haline gelen ve birlikte çalıştığı her gruba sınıf atlattıran yapımcısı nigel godrich ile çalışır. bu arada manic street preachers yapımcısı mike hedges de yapımcı olarak kadroda. aylarca süren ve altı ayrı stüdyoda yapılan kayıtların sonucu çok parlak olur; ikinci albüm "the man who" iki buçuk milyon kopya satar, ingiltere albümler listesinin ilk onunda bir yıldan fazla kalır, yıl sonu değerlendirmelerinde bir çok müzik dergisi tarafından yılın en iyi albümleri listelerine alınır ve son olarak the brits 2000’de en iyi albüm ve en iyi grup ödülleri gelir. eee ne var yani bizim ülkemizde de bu kadar satanlar var dediğinizi duyar gibi oluyorum. evet doğru ve bu da ülkemizde iyi bir albümle ne kadar para kazanılabileceğini gösteriyor. peki ama kaliteden ödün vermeden çok satmanın sırrı nedir acaba?

günümüzde hemen herkesin yaptığı gibi konuya radiohead ile girmek gerekiyor. radiohead 1997’de yayımladığı "ok computer" isimli üçüncü albümleriyle doksanlı yılların en iyi albümlerinden birini yapmakla kalmamış, aynı zamanda birçok grup ve müzisyen için bir referans, örnek alınacak bir çıkış noktası oluşturmuştu. öncelikle aynen radiohead gibi travis de sessiz çoğunluğun insan ilişkilerinde yaşadığı sorunlara eğiliyor. popüler olabilecek özelikleri olmadığı için hep ikinci planda kalan, iletişim kurmakta zorlanan, yüksek teknoloji dünyasında giderek yalnızlaşan, yabancılaşan, başarısızlıkları ve yetersizlikleri nedeniyle yavaş yavaş kendinden nefret etmeye başlayan, hayata küsen, içinde biriken öfkeyle çevresindekilere -amerikan deyimiyle- "hepinizin canı cehenneme !" diyebilmek için yanıp tutuşan insanlar. bu durum travis’te en çok albümün hit şarkısı "why does it always rain on me?"de yer alan "i can’t stand myself (kendime dayanamıyorum)" dizesinde ve yine albümün son ve gizli şarkısı "blue flashing light"da yer alan "your friends are all out ... they never called you (arkadaşlarının hepsi dışarıda ... seni asla aramadılar)" dizesinde daha da belirginleşiyor.aynı hava albümün üçüncü şarkısı "as you are"da da var.

travistr.com

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol