tim burton

0 /
kitsch
son olarak big fish ’i yapan, koleksiyonu arasinda edward scissorhands, nightmare before christmas , charlie and the choclate factory, the corpse bride, planet of the apes, sleepy hallow, mars attack, batman returns, ed wood , batman 1 , beatlejuice, pee wee’s big adventure gibi filmler olan gotik ve tuhaf yonetmen
canoe
hayal gucu oldukca genis olan,karamsar ortam yaratma konusunun ustadi olmus,onemli bir yonetmen kardesimiz.
cinderella
gerek o ucuk hayal gucuyle gerek o muhtesem zekasiyla essiz yonetmenlerden biridir. hem karanlik hemde eglenceli filmler yapmakta ustune yoktur.
memento mori
super filmlerin super yonetmeni.filmleri:
1.planet of the apes — 2001
2.sleepy hollow — 1999
3.mars attacks! — 1996
4.ed wood — 1994
5.tim burton’s the nightmare before christmas — 1993
6.batman returns — 1992
7.edward scissorhands — 1990
8.batman — 1989
9.beetlejuice — 1988
10.pee-wee’s big adventure — 1985
11.frankenweenie — 1984
12.vincent — 1982
olu beden
ne yazilsa soylense,bostur,hostur.
soylenir ki;butun filmlerinde kendi hayatindan tuyolar verirmis.ayrica kendine yonetmenden cok iyi bir cizer olarak bakar ki,aslinda hayalgucuyle yasadiklarini teker teker karakterlerle bulustururmus.johnny depp kadrolu oyuncusudur zaten.lakin, ustaddir,ornek alinasidir,odur ki tim burtondir.
cikolata
dunyadaki en mukemmel yonetmen. yonettigi her filmi bir garip yapar. urkunc deseniz urkunc degil, korkunc deseniz korkunc degil... tim burton filmi digerleri arasindan derhal kendini belli eder.
strahd
son iki filmi olan corpse bride ve charlie and the chocolate factory ile gerek cgi kullanımı gerek kendini tekrarlama konularında sıçışa geçen inanılmaz hayal gücüne sahip yönetmen. nightmare before christmas ile yaratıcılığın ve stop motion animasyonun çitasını bana göre oldukça yüksek bir noktaya koymuştur, beetlejuice hepimizin küçüklük favorisi olduğu gibi edwards scissorhands hepimizin yüreğini burkmuştur. istiridye çocuğun huzunlu ölümü ile hayranı olduğu poe’ya benzemiş, aynı şekilde vincent metnini yazarken poe benzeri bir tavır sergilemiştir. ayrıca flash animasyon serisi olan stainboy vardır.
darth sidious
nokia n93 reklamlarında oynayarak kendisinin o eski cirkin adam olmadigini gostermis karizmatik kisi.
http://www.nokia.com/nseries/index.html?lang=en&country=r1#product,n93 adresinden tv commercials secilirse reklama ulasilabilir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol