thrash metal

goretomb
saldirgan,modasi gecmi$ diyenlere inat yepyeni gruplarinin turedigi enfes konser performansina sahip festivalleri dinleyicilerine ya$atan muzik turu.
her$ey para mi karde$im..
eldrun
80lerde ortaya çıkmıştır.aşk temaları pek kullanılmaz.daha çok, dünya olan biten, savaş, poitika, tarih, edebiyat, yozlaşma gibi şeyler anlatılır.enstrumanlar ise çok tekniktir.sert ve bol cın cınlı ritimler vardır.speed metal ya da power metale yaklaşır bu yönden fakat thrashde ritimler fazla kompleksdir.ayrıca thrash metalde klavye bulunmaz.bulunsa bile çok arkadadır.thrashde kesinlikle 2.gitar bulunmalıdır.şarkılarda çok teknik ve uzun sololar vardır.davullar ise heavy metal ile arasındaki esas farklardan biridir.vokaller de heavy metale göre daha serttir.


80-90yılları arası en parlak dönemidir thrash metalin.90 lardan önce metallica da thrash gruplarının başında gelirdi.özellikle kill em all saf bir thrash albümüdür.lars denyosunun nasıl böyle çaldığına, çalabildiğine akıl sır erdirilemez.klasik lars stilinden oldukça uzaktır.röportajlarda lars bu albümü pek sevmediklerini söyler.enstruman çalma işini bir gövde gösterisine dönüştürdüklerini söyler.hetfieldda bu albümdeki vokalini beğenmez.zaten bu albümden sonra bir vokalist arayışına girmişlerdi..metallicadan kovulan dave mustaine ise, 83 yılında karşı grup olarak david ellefson ile en iyi thrash gruplarından birini megadethi kurdu.metallica’nın kill em all’ına ayar vermek için killing is my business adlı albümü çıkartır.90da lead gitara marty friedman, davula nick menza geçmiştir ve rust and peace adlı bir ders kitabı çıkarmışlardır.mustaine’in vokal tarzı oldukça farklıdır.genelde dinleyen kişi ya çok sever ya da nefret eder diyebilirim.mustaine den sonra metallica ya gelen kirk hammett’in de eski grubu exodus da thrash grubuydu.bonded by blood albümü bir thrash metal klasiğidir.bir süre megadethte gitar çalan kerry kingde yine bir thrash grubu olan slayerdadır.slayer da thrash’in olmaz sa olmaz grularından biridir.reign in blood albümü efsanedir.hell awaits de tavsiye edilir.diğer bir önemli thrash grubu ise anthraxdir.zamanında among the living, spreading the disease, state of euphoria ve persistence of time albümleri ile ortalığı kasıp kavurmuştur.hangi albümün daha iyi olduğunu söylemek oldukça zor.joey belladonna’nın ayrılmasından sonra grup thrashden uzaklaştı.testament ise 80ler dendi mi akla gelen ilk gruplardandır.isimleri ilk başta legacy idi.zamanında exodusta olan chuck billyde testamente gelmiştir.grup kurulduktan 3 yıl sonra adını testament olarak değiştirmiştir.the legacy albümüyle tanınmaya başlamıştır.bir sürü isim gelip geçmiştir testamentden.grupta her türlü manyak adam bulunmuştur.davulda 90dan itibaren dave lombardo vardır.the gathering albümü de oldukça iyidir.overkill ise thrash’in babasıdır.feel the fire adlı süper bir albümle çıkış yapmışlardır.ardından thrash nasıl yapılır gösterelim diye taking over adlı albümü çıkartmışlardır.the years of decay de oldukça iyidir.
gottacatchemall
bu tarz adını gitar rifflerinin kırbaclar gibi hızlı, kesik calınmasından alır. genelde bu muzigin dinleyicisi kendini bir aile gibi gorur. guruplar elemanlarının degismemesine ozen gosterirler. cunku seyirci gurubu kendi ailesi gibi gorur dagılmasina goz yumamaz. tabi artık bu tarz artık pek kalmamıstır piyasada. farklılasmıstır.dolayısıyla guruplarda dagılmalar, degisimler seyirciler tarafından kabul edilebilir olmustur. artık eski ruh yoktur.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol