terazi burcu

0 /
spoiled
kaba olmaktan nefret eden,son derece zeki ve ayni zamanda inanilmaz derecede saf,kulaklarinizi sagir ederbilecek kadar cok konusan,bir o kadar da iyi dinleyiciler olan burc sinifi.
palovera
yonetici gezegeni:venus
element:hava
nitelik:oncu
ugurlu sayilari:6, 9
gun:carsamba
ugurlu tasi:opal
renk:mavi, lila
tarot karti:asiklar
hayvan:yilan ,kertenkele
bitki:badem, gul
kiymetli tas:zebercet
kiymetli maden:bakir
benaykan
terazi burcu denince taaa uzaklardan bir "denge" hedesi çarpar insanın kulağına. halen anlamış değilim bu yanlış anlayış nerden edinilmiştir. terazi burcu adaleti simgelerken bi de işin içine denge kavramını karıştıran astroloji yobazı beyinlerin marifetidir bu zannımca. terazi burcu bir şahıs olarak hiç terazinin o çok büyütülen sevimliliklerine değinmeden asıl konuya geçmekte ısrarlıyım. her şey bir yana terazide asla tartışılamayacak bir özellik varsa o da birçok kişide bulunmayan "adalet" kavramıdır. bunu oraya buraya çekip bir "dengeli insan" modeli yaratma girişiminde bulunmak yersizdir. teraziyi illa ki bir denge kavramıyla ilişkilendirmek inadıyla yanıp tutuşan geveze şahıslara tavsiyem şudur ki şöyle bir dikkatlice baksalar sözü edilen dengenin "dengeli olmak ile dengesiz olmak arasında bulunan denge"den başka bir şey olmadığını görecekler ve bu durumu hemen kabulleneceklerdir. denge=terazi insanı? asla!

tabi bu "adalet" kavramı kulağa hoş gelse de bunun da olumsuz yönleri var. gereksiz muhakeme ve sürekli fikir yürütme(her alanda) teraziyi bazen "çekilmez" yapabilmektedir. yani demek istediğim, şu dünyada hiçbir şey doğru değilken, insanlar arası ilişkilerde yerleşmiş birçok yanlış norm ve davranışın üzerinde saatlerce, günlerce, aylarca, hatta yıllarca düşünüp bunları değiştirmeye, doğru olanı yapmaya çalışmak; kısacası adil olmaya çalışmak ne dereceye kadar doğru? bence teraziler bu konuda çok hassastır; daha da önemlisi zaaflıdır. ömür biter dert bitmez. bazen insanların bambaşka şeylere ihtiyacı varken idealistliği bir kenara bırakıp da o insanların mutluluğu için çalışmak gerekir. terazi insanı sonraki çağlarda bu yersiz muhakeme özelliğinden feragat ederse bence daha mutlu olacaktır. umarız yeni yüzyıllar daha mutlu teraziler yaratır.

zeyil: uzun zaman sonra kendi entry’mi okuyunca bir eksikliğin farkına vardım. şimdi arkadaşlar der ki " ülen madem dengesizsin adalet senin neyine, hödük!" demem şu ki bunu anlamak biraz güçtür; terazi olarak doğmak şarttır.
cikolata
12 burcun arasinda sembolu canli bir sey olmayan iki burcun bir tanesi. digeri de kova. ikisi cok guzel anlasirlarmis zaten.
pinkcat
kendini bi halt zanneden,çok zekiyim,çok güzelim/yakışıklıyım,çok bilgili kültürlüyüm var mı benden daha ötesi! modunda gezinen gıcık olunası insan modeli.kasım kasım kasılmalarına rağmen hiç matah bi halt olmadıkları aşikardır.sürekli kapris ve naz-niyaz yapmaları sonucu insanın sabrını tüketip sonunda kıçlarına tekmeyi yerler.herkes onları sevsin diye yapmayacakları numara yoktur,ayrıca dedikoduya pek düşkün olurlar.popüler olma sevdasıyla en yakın arkadaşlarını bile rahatlıkla satarlar.hiç iş yapmayı sevmezler.
benaykan
(8. entry’e ithafen)
zannımca, 12 burç arasında simgesi bir nesne olan "tek" burç. kova’nın simgesi tercihen su tanrısı ea yahut nil nehri’nin suyuyla, elindeki kavanozdan toprağı sulayan tanrı hapi’dir.
ilaveten:
yay’ın simgesi ise bir adet sentor’dur.
numark
aslında dengeli adalet, sevgi ve saygıyı içeren bir burctur hiç umulmadık bir hareketle dengesiz de olabilir. sanatcı ruhu da vardır ne de olsa burcumdur.
benaykan
(9. entry’e ithafen)
şimdi azizim, dediklerinin hepsi doğrudur kanaatimce. lakin bizim gibi denge fakiri şahsiyetlerden başka türlü davranmamızı bekleyip sonra bizi bu kadar zalimane eleştirmek fikri de nerden peyda olmuştur. dengeli adam eleştirilir akıllım, dengesiz adama ne boşuna çeneni yormuşsun. boşver sen, biz hayatımızdan fevkalade memnunuz. bak sen dalgana derim. herkesin terazisi kendi aklı ile yüreğidir. lakin sallantı terazinin kanında vardır...
benaykan
e bir de ünlüleri var bu burcun azizim, elim değmişiken yazıvereyim dedim. bildiklerim:
eskilerden: friedrich nietzche, turgut özal, ismet inönü, margaret thatcer, mahatma gandhi, brigitte bardot, rita haywort; oscar wilde;
bizim artistler: hülya avşar, tarkan;
hollywood yelpazesinden: van damme, michael douglas, catherina zeta jones, susan sarandon, gwyneth paltrow, sean penn, tim robbins;
müzisyen: luciano pavarotti, sting...
bi de galatasaray’ın kuruluş tarihi terazi burcuna denk gelirmiş.
ilean
insanları genellemk için müthiş bir fırsattır burçların özelliklerini saydırıp bi de bu özellikleri o ayda dogmuş zavallıcıga yüklemek.
evet ben de bir teraziyim madem sınıflandırılıyoruz, fakat;
ne çok süperim bilgiçim edasıyla kasım kasım kasılırım,ne naz kapris yaparım,ne herkes sevsin diye yaltaklanırım ne de populer olmak için arkadaş satarım.burda bi aydınlanmaya ihtiyacım var sanırım ya ben terazi degilim ya da terazi bu degil ya da her ne boksa ben de anlamadım vesselam.

#226046 nolu entry baz alınıp yazılmıştır.
eva braun
filozoflarin,en bi zeki,asil,guzel,hirsli,kibar insanlarin burcu.nietzsche de "tanrinin burcu"demistir,nietzsche’nin terazi burcu oldugunu soylememe gerek yok herhalde.(bkz: megaloman)
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol