tatar ramazan

darth sidious
yonetmen: melih gulgen
oyuncular: kadir inanir, esin moralioglu


1942’de savas yillarinda bir tarla sorunu nedeniyle adam oldurup hapse giren yurekli tatar ramazan’in hikayesi…

ramazan, bir catismada abidin aga’nin oglunu vurup dort yil hapis cezasina carptirilir. ciktiginda sozlusu zeynep’le bulusur, kasabaya donerler. abidin aga’nin diger oglu intikam pesindedir ve ramazan’i rahat birakmaz. bir gece onu sikistirir, ramazan’in basi yine derde girer. ve tekrar hapishaneye doner. ama belalar ramazan’in pesini hapishanede de birakmaz. koca mustafa ve cibil halil adinda iki mahkum hapishanede agalik ilan etmislerdir. tatar ramazan bir muddet sonra bu ceteye de bas kaldiracaktir. kerim korcan’in ayni adli romanindan safa onal’in senaryosuyla sinemaya aktarilan ‘‘tatar ramazan’in muzikleri ahmet kaya’ya ait. vurusmalar, adam oldurmeler ve tekrar hapishane yasami baslar. bu yasam cesitli olaylar ve surgunlerle surup gider. tatar ramazan filminde oynayan hayati hamzaoglu bu roluyle 28. antalya film senligi’nde odul almistir.izlemekten bikmayacagim muhtesem bir filmdir.
made in heaven
tatar ramazan(1990) ve tatar ramazan surgunde(1992) olmak uzere iki filmden olusan seri.turk sinemasinin en basarili filmlerindendir bence bu iki filmde.kadir inanir’i kisisel olarak sevmesemde oyunculugunun zirvesindedir bu filmlerde.
deccal
haksızlığa karşı,yiğit bir delikanlının verdiği savaş ve aslında ne yaparsan yap, arkanda gördüğün o halkın bir anda kaybolduğunu iyi bir şekilde resmeden,güzel olan nadir türk filmlerinden biridir.gerçi ramazan gibi delikanlıların da yaptıkları şeyi aslında başkaları için değilde, kendilerini tatmin etmek için yaptıkları,göz ardı edilmemelidir.
pistimsah
izlendikçe sevilen sevildikçe izlenen dönemin en kaliteli filmlerindendir fikrimce ne kadir abi o filmdeki karizmasını bir daha yakalayabilmiştir nede hiç bir aktör o filmdeki kadir abiyi..
linear approximation
hayal meyal hatirliyorum.kucuklugumde izlemistim.aklimda sadece o yasimda bile cok begendigim kalmis.bu duruma ragmen favorilerim arasindadir.en kisa zamanda tekrar izlemek isterim.
vona
kadirist manifesto. kadir inanır ın yarattığı akımın (bkz: kadirizm) mihenk noktası. kendisi bu filmde ne kadar baba bir oyuncu olduğunu ortaya koymuştur. ki o rolde başka bir adam oynasa o film oyle güzel, oyle gaz, oyle izledikten sonra gideyim kotülerin, idare adamlarının canına okuyayım, taş kesilsin hepsi duyguları yaratmaz, o muaazzam karizmayı yakalayamazdı. yaman okay ı ve kotü adam rollerindeki diğer oyuncuların hakkı da verilmelidir. herkes oyle tokat yeme rolü yapamaz...
filmdeki her cümle ayrı ayrı güzeldir, hepsi vecizdir.
merhaba felaket arkadaşlarım
taş kesil ulan
burada vurulacak biri vardı onu da ben vurdum
vona
ayrıca ücüncüsünün de çekileceği rivayet ediliyordu bir zamanlar... hala çekilmedi, şiddetle bekliyoruz.
burakthy
filmden bazı replikler
ben köpeği bile aşağılamam allah yaratmış ama insanların köpekleşmesi beni çıldırtıyor.

bir ekmeği beraber bölüşerek yemektir hüner.

kanun vardır kırbaç gibi kanun vardır sütlaç gibi. adama göre.

devlet adil olduğu sürece güçlüdür.

adamı yüzüne karşı methetmezler.

kumar şeytan değirmenidir. kumar kardeşi kardeşe düşürür. kumar fukaranın bir lokma ekmeğini elinden alır.

ben idarenin aslanını vurdum işte
nasılda adam oldunuz bıçak meydana çıkınca
çavuş haraç alır zavallı bir ihtiyarı tokatlar siz meydanda yoksunuz.öyle ya cavuş burdayken size ne lüzum var...
rezil,p....ler

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol