tas devri

angelus
fred cakmaktas, barni molaztas, esleri wilma ve bety’den olusan hanna barbara tarafindan cizgi romani icat edilen akabinde cizgi filme donusen dino adidinda dinozorlari olan aileye sonradan dahil olan cocuklari cakil ve bambam’la yollarina devam eden cizgi film.
goetica
bu sabah itibari ile televizyonda tekrar kar$ıla$ıp ziyadesiyle sevindirmi$ ve aynı zamanda sevinci kursakta bırakmı$ çizgi filmdir.dublajları mı deği$ti yoksa benim gözüme gözüme mi batıyor bilemedim.

barni: hava çok sıcak fred
fred: evet barni havuza girip serinleyelim
barni: çok iyi dü$ünmü$sün

(bkz: mavi ekran)
aas
tarih öncesi çağlardır. m.ö. 600.000 - 3000 yılları arasında devam etmiştir. 4 döneme ayrılır:

paleotik dönem m.ö 600.000 - 10.000 (yontma taş devri)

bu dönemde insanlar doğada yaşıyorlar, avcılık ve toplayıcılıkla uğraşıyorlardı. taşlardan ve hayvan kemiklerinden silahlar yapıyorlardı.ölülerinin sonsuz uykuya daldığına inanıyor ve onları doğanın vahşiliğinden korumak için gömüyorlardı. ayrıca bu dönemde doğanın yardımıyla ateşi buluyorlar ve demir dövüp seramik yapıyorlardır.

mezolitik dönem m.ö 10.000 - 8000 (orta taş devri)

paleotik ve neolitik dönemler arasındaki bir geçiş dönemidir. bu dönemde çok ciddi gelişmeler yoktur. kara avcılığının dışında deniz ve tatlı su avcılığı da başlamıştır.

neolitik dönem m.ö 8000 - 5500 (cilalı taş devri)

yenilik çağıdır. avcılık ve toplayıcılık sona ermiştir. buzulların erimesiyle oluşan sulak yerler ve verimli topraklar üretime ve yerleşik hayata geçilmesini sağlamıştır. taş temel - kerpiçten evler yapmışlardır. bu evler bitişik nizamdadır ve herkes birlikte yaşar çünkü doğadan korkmaktadırlar. bu dönemde inanç başlamaktadırve tanrılara inanır heykelcikler yaparlar. ölülerini evlerindeki sekilerin altına cenin pozisyonunda gömerler. ölülerin yanına hediye koyarlar. bu hediyeler öen erkekse silahı, kadınsa süs eşyası eğer çocuksa oyuncaktır.

diyarbakır’daki çayönü höyüğü dünyadaki ilk yerleşik hayata geçilen yerdir.

bu dönemde arpa ve buğday gibi tahıllar yetiştirilir. bunlar ilk üretilen bitkilerdir. üretimin artmasıyla depolama başlar. herkes yiyeceğini bir depoda üstüne kendi mühürleirni basarak saklar. bu mühürler yiyeceklerin kime ait olduğunu ayırt etmek için kullanılır.

kalkolitik dönem m.ö. 5500 - 3000 (bakır taş çağı)

bu dönemde bakır yoğun olarak kullanılmıştır. ticaret arttığı için ekonomik çıkar grupları oluşmuştur. kente, devletçiliğe ilk geçişin olduğu dönemdir. bu devletçikler kendi aralarında dostluk gösterisi olarak ticaret yaparlar. bu dönemde insanlar evlerin dışına gömmeye başlıyorlar ancak sadece çocukları yine evlerdeki sekilerin altına gömüyorlar.


kısaca taş devri budur akadaşlar

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol