sümela manastırı

darklord
trabzon mackanin 17 km.guneyinde karanlik dagin dik yamaclarindadir. ortodoks kilisesi’nin anadolu’daki en onemli kutsal merkezlerinden biri sayila gelmistir. efsaneye gore manastir 385’te atina’dan gelen iki ke$i$ tarafindan kurulmu$tur. 1923’te rumlarin anadolu’dan ayrilmasi uzerine sumela’da terk edilmi$tir. 1927’de koruma altina alinan manastir, dogal $artlar ve insan elinin tahribatina maruz kalmi$tir. 1930’daki yanginda cati ve ah$ap dosemeleri yanmis yalnizca tas duvarlari kalmis olmakla beraber bu dort katli yapi vadi yonunden bakildiginda sumela manastiri’na gorkemli bir gorunum kazandirir. $u anda restorasyon cali$malari devam etmektedir.
goetica
sümela manastırı , trabzon ili, maçka, trabzon ilçesi, altındere, maçka köyü sınırları içerisinde yer alan panagia (meryemana) deresinin batı yamaçlarında mela (yunanca ’siyah’) tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikte yer alan bir rum manastır ve kilise kompleksi olup, tam adı panagia sumela veya theotokos sumela’dır.

zekirbelli
çetin yolu devirdikten sonra gördüğün manzaranın muhteşemliğiyle sarhoş gibi etrafa bakarken hep yanlış bildiğin bilginin doğrusunu dinlersin has karadenizliden.

- vay be nasıl inşaa etmişler bu yapıyı burada,resmen dağları oymuşlar.
- hayır,yapıyı bizzat burada değil aşağıda parça parça inşaa edip buraya taşımışlar o dönem.
alorarola
trabzon valisi recep kızılcığın verdiği bilgiye göre 15 ağustos 2010 tarihinde bir günlüğüne ibadete açılacakmış.
isyankarmuhabir
15.08.2010 tarihinde yapılan ayine katılan rumların birçoğunun üzerinde yalnız ve güzel ülkemin karadeniz şeridini pontus rum develti olarak gösteren t-shirtler vardı. gene işgalci olduk kendi topraklarımızda, ama sorun değil tarihin başlangıcından beri vardık, evrenin yokoluşuna kadar var olucaz tek derdimiz kardeşçe yaşamak.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol