stockholm

goretomb
pek cok muzesi olan,cok klas festival ve konserlere mekan olmu$, cok gorkemli,tertemiz ve tez zamanda gorulesi $ehir.cici kizlardan bahsetmek bile yersiz..
urban f
norveç’in başkenti stockholm çok sayıda kanal ve köprüye sahip olduğu için “kuzeyin venedik’i” olarak nitelendirilir.
angelus
isveç’in başkenti ve en büyük şehri olan stockholm, idarı olarakta stockholm şehri resmi adıyla stokholm bölgesi’ne bağlıdır.

başkent olması münasebetiyle hükümet, parlamento ve devletin en yüksek temsilcisi kral 16. carl gustaf’in şehridir. yazılı belgelerde stokholm adına ilk rastlama tarihi 1252 yılıdır. etimolojik olarak; -holm = kütük –stock = adacık, yanı kütükadaşı anlamına gelmektedir. şehir, birger jarl tarafından isveç’i yabancı gemici akımlarından ve en büyük şehir sigtuna üzerinden yapılan baskınlardan korumak için kurulmuştur. yapılan ilk bina baltik deniziyle mälaren gölü arasındaki deniz trafiğini kontrol amacıyla yapılmış olan kaledir. takip eden 20 yılda magnus ladulåş tarafından geliştirilen kent, 1270 yılında kitaplara önemli bir ticaret şehri, 1289 yılında ise isveç’ın en kalabalık şehri olarak girmiştir. 15. yüzyılda ilk nüfus sayımı yapılmış ve şehrin 1100 ev ve 6000 nüfustan mürekkep olduğu anlaşılmıştır.

12 üniversiteli şehir pek çok kültür enstitüsü, onlarca opera, bale, tiyatro binası sahibidir. drottningholm sarayı ve büyük mezarlık unesco dünya mirasidir. 1912 yılında yaz olimpiyatları’na ev sahipliği yapan şehir, 1998 yılında avrupa kültür başkenti ilan edilmiştir. 1975 ve 2000 yıllarında da erovizyon şarkı yarışmasını organize etmiştir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol