sputnik v

redleader
tabi ki rus aşısı ilk önce rus halkına yapılmayacaktı. "benim kızım bu aşıyı oldu durumu iyi" diyen putinin kızı olduğunu biliyor muydunuz mesela? hem de iki tane varmış; hangisine yapıldığını söylememişler.

belarustan azıcık bahsedelim. rusya ile polonya arasında bulunan bu ülke, bir bakıma tampon bölge olarak kullanılıyor bütün avrupa tarafından. çünkü rusya'nın polonya'ya sınırı olması demek, bir ayağının avrupada olması demek coğrafi olarak.

belarus'ta geçenlerde başkanlı kseçimi yapıldı, ve sovyetlerin dağılmasından (1991) beridir başta olan "seçilmiş" lider tekrar seçildi 80% ile. halk ayaklandı, polis şiddetle karşılık verdi, olaylar hala sürüyor. putin, belarus liderine "herhangi bir şey olursa yanındayız", ab'ye ise "ayağınızı denk alın" dedi.

şu anda küresel büyük güçler aşı yarışındalar, milyarlar akıtıyorlar piyasaya önce bir şeyler sürebilmek için. bunun için güvenli olmayan prototipleri kötü testlerle ilerletiyorlar.
(bkz: jennıfer haller)
(bkz: covid-19 aşısı)

aslında faz 3'e kadar insana yapmakta bir sakınca yok eğer gönüllü denek bulabilirseniz; ama baktıkları şey aşağı yukarı "o an öldürüyor mu" kadar sığ. asıl, toplu denemeler faz 3'te yapılıyor.

bu fazı da tutup kendi halklarına yapacaklarını düşünmüyorsunuz herhalde? ölseler umurlarında olmayacak, ve hatta ölümünü isteyecekleri birilerine vuracaklar aşıyı.

bu prototip aşıları muhalif biri mi önce gönüllü vurdurur, iktidar yanlısı mı?

dolayısıyla rusya belarus'ta test edecek aşısını.
amerika nerede test eder bilmiyorum, belki türkiye'de bile olur aramız düzelirse (!)
çin desen toplama kampları var.

gözümüzü açmamız gerek ki kimler gerçekten sağlığımızı düşünüyor, kimler cebini kimler ruhunu görebilelim.
independence
putin'in verdigi talimat sonucunda bugun moskova'da resmen kullanilmaya baslandi. 5 saatte 5 bin kisi aşı olmak icin kayit oldu. su anda ellerinde 2 milyon doz aşı varmış.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol