serra

busu
genclere hayati ve nezaketi ve ahlakliliği ogretmeyi kendine misyon edinmiş ipek ongun’un akıllara ziyan karakteridir. hangi durumda ne yapmalı, evi ne renge boyamalı, sevgilinin eli ne zaman tutulmalı ve nasıl insanlarla arkadaş olunmalı sorularının bir cevabı olarak karşımızda durur serra. bu kadar didaktik soylemin karakterimsi tasıyıcısı da haliyle bu kadar sevimsizdir.
pinhan
yemyesil gozleri, bembeyaz teni olan, kendisi bilmese de her gulusunde icimden bir parcanin koptugu kendi halinde icine kapanik bir guzel.
ilseyim
meşhur ipek ongun karakteri. ergenlik döneminde -son kitabı hariç, o çıktığında ben de ergenlikten çıkalı bir hayli olmuştu- tüm kitaplarını sırasıyla ısrarla okuduğum fakat bir türlü ısınamadığım karakter. okulu asmaz, bırakın öpüşmeyi el ele tutuşmaktan utanır, gündüz vakti gittiği barda bir erkek ona sarılıp fptpğraf çektirdi ve bu fotoğrafı görecek diye uykuları kaçar, kopya çekmez, annesine isyan etmez, sevgilisi olduğunu arkadaşlarına bir sır olarak açıklar, bundan utanır... ya karakter hiç gerçekçi değil ya da ben böyleleriyle hiç takılmadım, takılmamakla da iyi ettim. kitapta yerilen iki basketçi kız vardı. onlar bile daha cazipti bence. azıcık fesat olsalar da bir asilik vardı onlarda, lise genci dediğin de öyle olmalı zaten.
elma sekeriiii
mükemmel, türk toplumunda olması gereken karakterde olan; ipek ongun’un yegane kahramanıdır.

okuyanlar çokça severler, küçükken ben öyle olamadım diye üzülürdüm. ama anladım ki o kız bir hayal. en azından ben öyle mükemmel birini etrafımda görmedim.

korkuyorum anne...
salome
nostaljik bir bayan ismi olmakla beraber evet "metres" kavrami ile de bir cagrisim yapmaktadir. hatta o kadar birbirini cagristirir ki bicak sirti dizisinde de metres rolundeki hatuna bu isim layik gorulmustur. gunluk hayatta ise benzer profildeki "hanim"lara takilan nick olmustur.
(bkz: tur tur tur)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol