samsun anadolu lisesi

evrendeki en mutevazi insanim
8 aralik 1955 te kurulmustur. 7 yil boyunca gidip geldigim, kisiligimin sekillendigi, hayati ogrendigim, bir cok ilki bana yasatan kutsal mekan. hemen hemen butun ogrencileri okula asiktir. bir cok universiteden daha buyuk bir kampuse sahiptir, zaten ogrenciler de bundan etkilenip daha bir ozgur davranirlar. tarihteki hicbir yonetim okulda tam disiplini saglayamamistir. iki derslik binasi, bir kafeterya binasi, bir kutuphane binasi, bir spor salonu, bir futnol sahasi, bir voleybol, sahasi, 3 baketbol sahasi ve sinirsiz yesil alan vardir. okuldaki butun yuruyus yollarinin ustu kapalidir. turkiyede devlet liseleri arasinda en cok alana sahip olan lisedir. samsunun en tas kizlarinin okudugu lisedir. ben arada sirada tas ocagi derdim bizim okula. samsunda kisaca kolej diye anilir. renkleri sari yesildir. basketbol, futbol ve atletizmde turkiye ikncilikleri vardir. hepsinide 2000li yillarda basarmistir. kolej lise maclari olunca samsunda hayat durardi; cunku bizim okuldan ve 19 mayis lisesinden 1500 er kisi yasar dogu spor salonuna akardi yuruyerek ve samsunun en islek caddesi olan ciftlik caddesi mac oncesi ve mac sonrasi trafige kapardik. kendimize ozel tezahuratlarimiz vardi:

1-yedi yil boyunca
doyamadim ben sana
olene kadar kolejliyiz anla
kolej aski bambaska

2-kolej yolu yokustur
biralari tokustur
bize ibne diyenler
ya orospu ya pusttur

ankarada istanbulda ve samsunda mezunlar pide gunleri duzenler.


sepulturk
samsunun en büyük olmasıyla beraber en kötü öğretim veren okullarından biridir. okulun kurulduğu alan çoğu üniversiteye taş çıkarır yok yoktur.

gençlik zamanlarında kapalı spor salonuna haftasonları parmaklıkları sökerek veya kırarak kaçak girdiğimiz, bekçisinin bize yakaladığında heyecan fırtınası yaşattığı okul.

(bkz: tülay başaran anadolu lisesi)
forlindon
asrın son mezunu olarak mezunu olduğum,kampüsü itibariyle fakülte havasını içinde barındıran,unutulmaz dostlukların ve muhabbetlerin inşaa edildiği eğitim,öğretim yuvası...

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol