samed behrengi

ilseyim
ilkokulda "küçük kara balık" adlı kitabını sık sık okuduğum yazar. bu sene tekrar okuduğumda aslında kitabın ne kadar anlamlı olduğunu anladım. kendisine sunulanla yetinmeyen, daha fazlasını arayan küçük kara balık. gözünü korkutmaya çalışanlara aldırmadan denize ulaşmayı başarmış olan balık. kitabının konusuna bakınca öldürülmüş olması hayli muhtemel yazar.
bok bocegi
"1939 yılında tebriz’de doğdu. azerbaycan köylerinde on bir yıl öğretmenlik yaptı. iran folklorundan derlemeler, incelemeler yaptı. masallarıyla, bilinç işçiliği gösterdi. ezilen halkın yanında oldu. 1968 yılında aras nehrinde cesedi bulundu. iran makamlarınca intihar ettiği bildirildi. ancak kimse buna inanmadı. arach adlı edebiyat dergisine göre, behrengi’nin küçük kara balık adlı eserini okuyan herkes onun intihar edecek bir kişi olmadığını anlayabilirdi. dergiye göre o, kara balıkları kurtarmak için onlarla beslenen büyük karabatağı öldürmeyi tercih ederdi. "

ilk kez 5-6 yaşlarında okuduğum daha sonra çocukluğumun başucu kitabı olmuş, hala anımsadığımda yüzüme gülümseme konduran ulduz ve kargalar adlı kitabın da yazarı.. şimdi ki çocuklar okuyor mudur bilmiyorum ama kitapları can yayınlarından çıkmakta halen..

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol