roman polanski

made in heaven
1933 paris dogumlu polonyali yonetmen."polanski’nin filmleri genelde yabancilasma, soyutlanma ve aldatma uzerine kuruludur ve hepsi absurd bir dunya gorusu ile bezenmistir. ornek olarak "cul de sac-cikmaz" (gozlerden uzak bir otelde gecen tuhaf olaylar) ve "rosemary’nin bebegi" (jinekolojik korku hikayesi) verilebilir. polanski’nin firtinali ozel hayati goz onunde bulundurulacak olursa karanlik konulara merak duymasi pek sasirtici gelmiyor. yonetmenin annesi toplama kampinda olmus, genc roman sadist nazi’lerce hedef tahtasi olarak kullanilmis, hamile karisi sharon tate ve uc arkadasi 1969’da charles manson kultunun uyelerince oldurulmus ve polanski 1979’da jack nicholson’in evinde 13 yasindaki bir kizla cinsel iliskiye girdigi iddiasiyla tutuklanmisti. yonetmen yasal islemler baslatilmadan fransa’ya kacmis, surgundeki polanski’nin filmleri daha hafif bir ton almisti: thomas hardy uyarlamasi "tess" (1980), eglenceli komedi "korsanlar" (1986) ve harrison ford’lu gerilim "frantic-cilgin" (1989).

gorulmesi gerekenler: paranoyak katil catherine deneuve’un 60’li yillarin londra’sinda aklini iyice kacirdigi bir psikolojik korku filmi olan "tiksinti" (1965). 1930’lu yillarin los angeles’inda gecen ve polanski’nin hollywood formatinda calisip yine de kendi imzasini belli edebilecegini kanitladigi, hirs ve curumusluk uzerine kurulu olan "chinatown-cin mahallesi" (1974)." alinti sinemafanatik.com
greyfurt
isviçre’de ki mahkeme, 32 yıl önce çocuk yaşta kişiyle ilişkiye girmekten hapse mahkum etmiş, sonra 4,5 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmasını kararlaştırmıştır.

fakirlere adalet bütün dünyada geçerliymiş.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol