roma

0 /
mmk
her on adimda bir karsiniza tarihi bir yer, bir heykel cikabilen en guzel avrupa ba$kentlerinden biri. a$k ce$mesinden su icmek ise ba$ka bir tadtir... bir daha gitmemin gerekliligini hissettiren $ehir.
cocabora
2700 yıllık bir tarih kültü olan roma, avrupa’nın en eski kentlerinden biri. tiber kıyılarında yedi tepeye kurulmuş olan kent, tarihte önemli kültürlere tanıklık etmiş. ’antik roma’ gibi önemli medeniyetlere beşiklik eden kent, aynı zamanda hıristiyanlığın da merkezi.

pek çok politika, hukuk sistemi ve felsefi anlayış bu topraklarda şekillenmiş, dünyanın bir çok kenti antik roma’nın tarz ve teknik yapısını baz almış. bugünkü roma, bu iki bin yıllık serüveninin nadir ve ince katmanlarını barındırıyor.


güney italya’da 1500 km’lik bir alanda, denizden 28 kilometre uzaklıkta 3 milyonluk bir nüfusu barındıran kentte, bir de bağımsız vatikan devleti bulunuyor.

roma m.ö 8. yüzyılda, küçük bir demir çağı köyü olarak kurulmuş. romalılar mö 616’da komşuları etrükslerin elindeki iktidarı ele geçirmiş, ama 509’da roma’nın cumhuriyet halini alması ile güçlerini kaybetmiş. mö 1. yüzyılla birlikte ispanya, kuzey afrika ve yunanistan’a kadar genişlemiş. jül sezar belli bir süre diktatörlük yapmış, daha sonra roma’nın ilk imparatoru olmuş. hz. isa, agustus zamanında doğmuş ve ilk hıristiyanlar 4. yüzyıla kadar zulüm görmüşler. bu yeni din hızla yayılarak roma onun merkezi haline dönüşmüş.


şehir ortaçağ ile birlikte nüfuzunu kaybetmeye başlamış, 15. yüzyılda ise eski gücüne kavuşmuş, rönesans ve barok dönemi sanatçıları, kenti inci gibi işlemiş. 1870’de ise birleşik italya’nın başkenti olmuş.

eski şehrin duvarları arasında 16 ayrı bölge bulunuyor. eğer kısa süreli bir ziyarette bulunacaksanız kendinizi birkaç merkezi yeri görmekle sınırlamanız daha iyi olur.

goodygoblin
kurt tarafından emzirildiği rivayet edilen remus ve romulus kardeşler tarafından kurulduğu söylenen,birçok medeniyete ev sahipliği yapmış,çağdaş mimarinin başkentlerinden biridir.italyanın başkentidir halen.avrupanın kaderini belirleyen en önemli merkezlerden biridir.
angelus
italya’nın ve latium bölgesinin başkentidir. tiber ve aniane nehirleri arasında ve akdeniz’e yakındır. 2.5 milyon nüfuslu şehirde katoliklerin ruhani lideri papa’nın yaşadığı bağımsız devlet vatikan da yer almaktadır.

roma, italya’nin en kalabalik şehridir ve 1290 m²lik yüzölçümüyle avrupa’nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir. milano, napoli, torino, bolonya, palermo, catania, floransa, cenova ve bari’nin toplamından daha geniş bir yüzölçümüne sahiptir. roma büyükşehir’in toplam nüfusu 4 milyondur. şu andaki belediye başkanı, sosyal demokrat partili walter veltroni’dir.

75 milyar € luk gelirle italya’nın toplam milli hasılasının %6.5’ini tek başına kazanır.

2800 yıllık şehir, sırasıyla ve resmi adlarıyla; eski roma’nın, roma krallığı’nın, roma cumhuriyeti’nin, roma imparatorluğu’nun, papalık yönetiminin, italyan krallığı’nın ve italya cumhuriyeti’nin merkezi ya da başkenti olmuştur.

roma da, istanbul gibi, 7 tepe üzerinde kuruludur. bu tepeler :

palatine
aventine
capitoline
quirinal
viminal
esquiline
caelian
apsu
nero cladius caesar tarafından yakıldığı iddaa edilen şehir. bi aralar kenan da yakmaya yeltenmişti de ne hikmetse vazgeçti
elma sekeriiii
tamamen dürtülere dayalı bir $ekilde girdiginiz self servis restauranttan aldıgınız pizza igrenc cıkabiliyormu$. bana bunu gösterdi bu muhte$em pizzalarıyla ünlü olan italyan $ehri.

yürünerek gezilebilir bu $ehir. bo$una toplu ta$ıma araclarının kartlarını edinmek için didinmeyin derim.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol