queen elizabeth

orion
antalya’nın kemer ilçesine baglı göynük beldesinde bulunan birebir transatlantik görünümündeki otel herhalde ingilizler işletiyordur.
peugeot205
qe2 adli gemi orjinale yakin boyutlarda kemerin göynük beldesinde yapilmistir denize 100mt uzakliktadir.plaji kumdur ve 150 mt dir.4 ortaklidir içlerinde yabanci yoktur.denize sifir olmamasi gibi bir dezajantaji sekliyle avantaja cevirebilmeyi basarmistir.
independence
iskoçyalı bir ailenin bir çocuğu olarak 4 ağustos 1900 tarihinde dünyaya geldi. kardeşlerinden birini i. dünya savaşında kaybetti. daha sonra ailesiyle birlikte londra’ya taşındı. 1923 yılında daha sonra kral olacak olan kral v. george’nin oğlu albert ile evlendi.

evlilik ardından genç çifte york düşü ve york düşesi unvanı verildi. 1926 yılında ilk çocukları doğdu. elizabeth adını alan ilk kız çocuğunun, sonradan britanya imparatorluğu’nun başına geçeceğini kimse tahmin etmiyordu. 4 yıl sonra, (prenses) margaret-rose dünyaya geldi.

mutlu bir aile olarak yaşamlarını sürdürürken 1936 yılında kral v. george’un ölümü üzerine her şey birdenbire değişti. bu gelişme üzerine elizabeth’in eşi albert’ın büyük ağabeyi viii. edward, tahtın birinci derecede varisi durumuna geçti. ancak bir amerikalı’ya aşık olunca ve bu kadın da dul olduğundan britanya imparatorluğu tahtına geçemeyecek olması nedeniyle tahttan feragat etti. yerine vi. george (albert) kral olarak tahta çıktı. mayıs 1937’den itibaren elizabeth de, hükümdarın eşi olarak “kraliçe” ünvanını almış oldu.

1939 yılında patlak veren ii. dünya savaşı boyunca, alman bombardımanına rağmen kraliyet ailesi, ülkeden ayrılmayarak halkın büyük sevgisini ve saygısını kazandılar. başbakan winston churchill ile birlikte, alman saldırılarına ve savaşın güçlüklerine direnişin sembolü haline geldiler. savaş sonrası, 1952 yılında kral vi. george’un ölümü ile 51 yaşında dul kalan kraliçe elizabeth, “ana kraliçe” unvanını aldı ve büyük kızı elizabeth, britanya imparatorluğu’nun yeni hükümdarı olarak tahta çıktı ve geçen 50 yıldır ülkenin hükümdarlığını yürütüyor.

ana kraliçe elizabeth 30 mart 2002’de hayata gözlerini yumdu.

http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=1228

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol