piri reis in dünya haritası

firambogaz
piri reis, iki dünya haritası yapmıştır. 1513’te yaptığı ilk dünya haritası, amerika’yı gösteren en eski haritalardan biridir.

http://www.ttk.gov.tr/yayinlar/pirireis1.html
firambogaz
atlantik haritasında farkedilmemiş gerçekler:

http://www.prdd.org/prdd/icerik/konu/ekim04/konuekim.htm

edit:sozlugun küçük harf kıyağından dolayı link çalışmıyor... ’’konu’’ nun ’’k’’ harfi ’’ekim’’ in de ’’e’’ harfi büyük olması gerek linkin çalışması için.
roker phy
dünyada ilk harita olma özelliği olan ve de 10 ytl ye anlam katan,ama piri reisten başka kimsenin anlayıp uygulayamadığı harita.
tamu
haritanın aslında 16 parça olduğunu ve şu an topkapı sarayı’nda sergilenen haritanın, bu 16 parçalık bütünün bir parçası olduğunu iddia eden araştırmacılar vardır.

ayrıca ’aynı araştırmacılara göre’ piri reis’in bu haritasında yapılan geometrik hesaplamalar, dünyanın şeklinin onaltıgen olduğunu gösteriyor.
golatanovic
rus tarihçi sergey manukov ise piri reis’in 1513’te çizdiği haritasının benzerini hazırlamanın ancak dünyanın uydudan çekilmiş fotoğraflarıyla mümkün olduğunu söylemiştir. rus uzman, "aslında harita da fotoğrafa çok benziyor. sanki, bir uydu aracı çizimi yapılan bölgenin üzerinde dolaşarak fotoğrafını çekmiş. özellikle güney yarımküre inanılmaz ayrıntılı" demiş.
manukov, piri reis’in trigonometri bilmeden böyle bir harita hazırlamasının mümkün olmadığını, ancak trigonometrinin 18’inci yüzyılda kullanılmaya başlanmasının şaşırtıcı bir durum olduğunu söylemiş. komsomolskaya pravda, "günümüzde bazı haritalardaki yanlışların piri reis’in haritasına bakılarak düzeltildiği biliniyor. türk amiral ölümünden yüzyıllar sonra hâlâ konuşuluyor" diye yazmış.


kıymetini bilmek lazım.

ayrıca dunyada sırrı cozulemeyen 10 nesne arasındadır.
fastjunkie
kendisi amerika kıtasının olduğu yerde bir kıta olması gerektiğini düşünmüş ve tahmin etmiştir buna dayanarak çizmiştir.
alchoburn
kendisi, amerika’nın yerinde sadece kıta olduğunu düşünerek çizmemiştir. bunu bilerek çzmiştir.

eski dönemlerden beri, gerek vikinglerin gerek diğer denizci kavmlerin amerika kıtasına ayak bastığı ilinmekedir. piri reis’in haritasını da bir şekilde bu kıtanın kıyı bölgelerini görmüş ve hatta belki ayak basmış isimsiz denizcilerden topladığı bilgilerle çizdiği sanılmaktadır.

zaten koy, körfez ve deltaların dahi detaylı ve birebir çizimi, bu bölgeleri gören veya detaylı olarak dinlemiş birinin çizdiğini gösterir.
nah
metin soylu tarafından incelenmiş, haritanın çizim tekniği ile devam ettirilerek dünya haritası tamamlandığında şimdiye kadar önümüze sunulan dünya haritalarından farklı olduğu görülmüştür. gerçek ölçülerde çıkan bu harita ayrıca dünyanın onaltıgen bir iskelet üzerinde bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. uzaydan çekilen fotoğraflarda geoid görülmesinin sebebi ise hem uzaklık hem de denizler. nasa tarafından da kabul edilen bu haritada dünyanın ortasında mısır (kahire) bulunmaktadır . bu da tabi tüm ilgiyi piramitlerin çözülemeyen esrarına çekmiştir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol