parapsikoloji

angelus
normal olmayan gucleri, yetenekleri ve olgulari inceleyen bilim dalidir, fiziksel olarak kanitlanamayan, ruh ve buna benzer olgular uzerinde calismalar yapildigi icin gunumuz bilim calismalarindan ayri tutulur.
carpediem
iki senedir okumaya calistigim, hicbisey anlamadigim icin defalarca basa dondugum, hala bitiremedigim ama ilerleyen yillarda bitirmeyi umdugum kitap.
tiryaki
cia eski başkanlarından richard helms watergate soruşturmalarında warren komisyonu’na verdiği bilgilerde şöyle demiştir:
yapılan araştırma göstermiştir ki sscb kendi sisteminin isteklerine uygun politik görüşe bağlı olacak şekilde, halkının davranışlarını düzenleyebileceği bir kontrol teknolojisi geliştirmeye çalışmaktadır. bundan böyle aynı teknolojiyi daha karışık bir yaklaşımla, bilgiler kodlanarak insan hedeflerine yöneltilebilecektir. bu insan zihinleri harbi olacaktır .
1980 yılları başında ise, abd’yi uyaran daha enteresan ve ürkütücü haberler duyuluyordu. başkan reagan abd’de iktidara gelince pentagon, cia, fbi, dia’nın kesin bilgilerini kapsayan dosyalarla karşılaştı. bu bilgilerin bir kısmına açık basında da rastlıyoruz. konu, sovyetlerin zihin harbi ve parapsikolojisi çalışmalarıdır.
bu raporlarda, abd’de yerleşen yeni tip bir casusluk şebekesinin mevcudiyetinden söz edilmektedir. hipnoz, telapati., düşünce okuma ve nakli gibi özel yeteneklere sahip ajanlar, amerikan halkının şuuraltlarını etkileyerek düşüncelerini kgb (sovyet istihbarat örgütü)’nin programı çerçevesinde değiştirmeye çalışmaktadır. bu ajanlar çeşitli dini ve mistik topluluklara nüfüz ederek, bu organizasyonları konsantrasyon ve imajinasyon çalışmaları ile etkilemek yolundadırlar. washington çevresi, abd yöneticileri ve politikacılarnı etkilemek için başlıca hedef bölgesi olarak seçilmiştir.
kaynak:parapsikolji.org
ismettt
insanların tarihin başlangıcından günümüze kadar ulaştırdığı icat, keşif ve bilgiler insanın merakının bir sonucudur. odak noktasının insan olduğu bir çok çalışma telepati, medyumluk, hipnoz gibi konular üzerinde yapılmıştır. bu ve benzeri çalışmaların geneli parapsikoloji olarak nitelendirilmektedir.aslında parapsikoloji çok eski zamanlarda bile incelenmiştir.örneğin eski medeniyetlerde yoga, telepati ve telekinezi gibi olaylara rastlanmak mümkündür.bunun en belirgin örneklerine çin ve hint medeniyetlerinde görülmektedir.günümüzde de parapsikolojik özelliklere sahip insanlar bulunmaktadır.

temeli insan ruhundaki bazı manevi mekanizmaların kullanılmasına dayanmaktadır. yogiler ve medyumlar bu parapsikolojik özelliklere sahip olabilmek için çalışmaktadır. bu sayede insan ruhunun sahip olduğu manevi mekanizmayı keşfederek telepati ve düşünce okuma gibi özelliklere sahip olabilmektedir.

doktor broughnton parapsikoloji konusunda çalışma yapan önemli bilim adamlarındandır. parapsikoloji tarihini ve evrimsel gelişimini detaylı olarak incelemekte ve takip etmektedir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol