paranoya

0 /
melusine
genellikle bir akil hastaligi belirtisidir.Paranoyak kisi baskalarinin kendisine haksizlik yaptigina, eziyet ettigine,birileri tarafindan surekli takip edildigine inanir.kulak misafiri oldugu konusmalarin kendisiyle ilgili oldugunu dusunur.Tedavisi çok kolay değildir.İlaç tedavisiyle ve psikoterapiyle belli süre sonra iyileşme görülür.
tiryaki
uzaylılara karşı aşırı bir hassasiyetleri söz konusudur bu hastaların.fbi,cia,katiller,kapkaccılar vs ortalıklarda cirit atarken masum ve savunmasız uzaylılar tarafından takip edildiklerini düşünür dururlar.
oteki
ortada hiçbir şey yokken birilerinin yakana yapışmış olduğunu zannetmek..paranoyaya örnek olarak verilebilir. böylece paranoyanın aslında şeylerin kişi üzerinde hiçbir ilgisi olmadığı halde korku yaratması olayıdır.
(bkz: paranoyak)
angelus
bir şahsın, çevresindekiler hakkında aşırı şüpheciliğini tanımlamak için kullanılır. böyle bir kişiye yapılan tavsiyeler, iyi niyetli bile olsa, o kişi tarafından kötü niyetle yapılmış olarak algılanır. başkalarının kendisi hakkında komplo yaptığı kuruntusuna kapılabilir, kendilerine veya mülklerine karşı bir tehdit olduğu endişesi içine düşer. bu düşünceler, o şahısa büyük rahatsızlık verir. çevresindekiler de, bu durumdan rahatsız olur.

psikiyatrist, emil kraepelin, en önemli veya yegâne belirtinin kuruntulu inançlar olduğu ruhsal hastalıkları tanımlamak için, paranoya terimini, kullanmıştır. terimin kati kullanımı zaman içinde değişmiştir. kraepelin’in tanımlaması, günümüzde genel olarak terkedilmiştir. psikiyatristler tarafından, günümüzdeki kullanımıyla, paranoya, kişinin kendisine yönelik (ben merkezli) herhangi bir kuruntuyu işaret etmek için kullanılır. daha belirli olarak, eziyet korkusuna yol açan bir kuruntuya işaret etmek için kullanılır. bundan dolayı, psikiyatrik kullanım değişebilir.

0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol