okan bayülgen

0 /
independence
her gecen gun gozumdeki imajini sifira indirgiyor, oysa ilk tv programindan beri takipcisiyim kendisinin. zamanla sosyal medyanin gucunun farkinda olup sirtini tamamen ona dayadi. dayasin bunda bir sorun yok ancak kim kalabaliksa, kim daha organize ise ona dayanmak ve digerlerini hic sallamamak iki yuzluluk. ek$i ile ba$layan bu sirt dayanma tarihi, gunumuzde ek$i’ye de sirtini donup inci sozluk’le devam ediyor. inci sozluk’un icerigi okan bayulgen icin zerre onemli degil, onemli olan kitlenin sayisi ve organize olma yeterliligi. inci sozluk acildiginda da soylemi$tim, $imdi de soyluyorum. inci sozluk’un gelecegi cok parlak degil, saman alevi misali bir anda parladi ama sonmesi yakindir. kendi ic dinamikleri sonmese bile sondurulecek devlet eli ile, onlar da bunun farkindadirlar zaten. turkiye’de oyle bir siteyi yazik ki ya$atmazlar.

inci sozluk’un tukenmesinden sonra okan bayulgen ek$i sozluk’e yeniden yamanacak mi yamanmayacak mi zamani geldiginde goreceksiniz. bu entryi o zaman yeniden hatirlatirim eger ben unutmazsam.

sozun ozu, okan bayulgen de sistemin carklarina cok hizli bir $ekilde adapte oldu, hem de kendi gonul rizasi ile.
sensible
insanın asistanı olasının geldiği nadir insanlardan.büyük oyuncu ve fotoğrafçı.bir dönem programında gitarda çalardı.iyide çalardı.
independence
kendi eli ile kendini diplere surukleyen ki$idir artik okan bayulgen.eski cevikliginden, hayata kar$i dik duru$undan, insanlarin gozlerine gozlerine sokulan tum carpikliklari her firsatta allahina kadar ele$tiren okan bayulgen’i goremez olduk artik.sistemin donen carklarina son kurban oldu ki bunu en yakin olarak 27 ocak 2007 tarihinde yayinlanan makina isimli programdan da cok net farkedebildik.eski okan, asena ve seray sever ki$ilerini bir varil cama$ir suyunun icine atar ve zihinlerinin tum kirlilikleri akana kadar da calkalardi.oysa bugun gorduk ki "aman konugumu uzmeyeyim" tadinda bir adam olmu$, yapilan tum $imarikliklara ve saygisizliklara ses etmeden katlanmi$tir.oysa biz katlanici okan bayulgen’i degil yeri geldiginde di$lerini olanca beyazligi ile gosterip yapilan tum lakayitliklara kar$i saniyenin onda biri kadar kisa bir zaman zarfinda giydirmekten asla cekinmeyen okan bayulgen’i sevmi$tik.

(bkz: gece ku$u)
(bkz: televizyon cocugu)

sanirim para ve sistem bir sevdigimizi daha elimizden aldi goturdu.televizyonlarda artik bizlerin sesini yansitan ki$i kalmadi.
independence
bugune degin pek cok ele$tirdim bu adami ve pek cok kere de begenimi sundum.ama sanirim en $iddetli ele$tirim de bugun olacak.

populer internet kulturunun neresinden tutup neresinde gosterecegini hayli $a$irdi.yanli$ hatirlamiyorsam son uc haftayi seyirci olarak interaktif sozluklere ayirdi.

once $unu belirteyim.

bu seyirci kitlesinin bir kismini bilgi sozluk olu$tursaydi ho$uma gitmez miydi?

bayilirdim!

ama benim bayilmam gozle gorulur somut gercekleri degi$tirmiyor.

bugun ve bilmemkac haftada bir ek$i sozluk makina programinda ya konuk ya da seyirci.

peki neden?

cok basit.

ek$i sozluk’un anlik trafigi eskiden 3 mbit ti $imdi allah bilir bu rakam kaca dayandi.peki bunun anlami nedir?siteye her giren ve dola$an ki$inin birmiktar trafik harcadigini du$unecek olursak anlik olarak onbinlerce insanin ek$i sozluk’u takip ettiginin somut delilidir bu.okan bayulgen tum seyircilerini universitelerden ve internet sitelerinden secer.boylelikle 250 ki$i ile birlikte onlarin bagli oldugu kominitelerden yuzbinlerce insani ekran ba$ina baglar ve reytinge reyting demez.

ama kendisine sorarsaniz yaptigi hicbir program reyting amacli degildir ve reytinge zerre onem vermez.

yemezler!

senelerdir takip ettigim okan bayulgen yaptigi i$lerden daha ziyade kendi isminden bahsettirmekten fazlasi ile ho$nut kalmaktadir.bir nevi ego tatmini.yaptigi i$lerin kendi isminden sonra gelmesini sever.eh kendi ismi gozonunde olunca yaptigi i$ler de pe$isira zaten gelecektir.

kisacasi okan bayulgen gerek pratik gerekse de ticari zekasi ile bir numaradir ama bunun bokunu cikartip insanlari mal yerine koymakta da uzerine yoktur.

ha ben istemez miydim makina’da melankomik’i elinde tavukla gormeyi yahut bonuspaterfamilias’i elinde mahkeme celpi ile gormeyi? hangimiz istemezdik ki angelus’un elinde vapur maketi ile kameralarda gormeyelim yahut insomnia jim’in elinde bir marti ciyaklamasin ekranlarda?

hepimiz isterdik elbette en ba$ta ben.fakat bu arzularimiz olu$an somut gerceklerin uzerini biraz dahi olsun kapatmiyor eys sevgili okan bayulgen.

not:bugun makina’da duydugum kadari ile onumuzdeki hafta makina programi da bitiyormu$.son 3 haftadir populer internet sitelerinin nicin seyirci olarak alindigi ve bugun de konuk masasinda kendilerine yer verildigi bu $ekilde anla$iliyor.

okan bayulgen "ben giderim adim kalir dostlar beni hatirlasin" cumlesini pratige uygulami$ bir sure daha anilmak istiyor.
spekulasyonist
bu sizi ilgilendiriyor adlı ntv deki televizyon programında akp li aday özlem türköne ile sen bana sen desende olur demesende olur ben sana sen diyeceğim düşün dur tarzı bir tartışmaya girip bir siyaset programında beni güldürebilmiş şahsiyettir programda allah seni inandırsın şamata gırlaydı hatta belki reklam arasında kadın ağlamıştır bile
muque
makina boyunca bir tek isteğimi bile geri çevirmemi$,sözlük adına yapabileceği her $eyi yapmı$,samimiyetiyle dudak uçuklatmı$,karizmasıyla gözü gönlü $enlendirmi$,bir ufacık tefecik adam.

meğer ne yanlı$ bilirmi$im ben seni.
meğer ne alıp evde beslenesiymi$sin.

ama $imdi sen bana sevgilim dedin, a$kım dedin...ben mala bağladım.nolacak? bu naçizane bilgiç nasıl kendine gelecek?not: bilgi sözlük t-shirtlerimizden biri itinayla tarafımdan kendisine hediye edilmi$tir.omzumu ve yanağımı yıkamayacağım sayesinde..çürüyeceğim pislikten.
tedirgin sazan
kendi kendisiyle dahi dalga gecmeyi bilen ender $ovmenlerimizdendir. akilli bulmakla birlikte bazen haddini a$tigini da du$unmuyor degilim hani.
sinirsahibi
gecenin bir vakti telefonda programi arayip manyak manyak kafa sisiren telefon sapiklariyla muhatap olmak zorunda kalan sovmen, ntv deki sovu ile yavas yavas bir orhan boran tadi vermeye baslayan zat-i muhterem. ayrica esra ceyhan’in programina gidip "seninle 15 dakika ayni odada kalsam pencereden atardim" diyerek gulmekten i$ememe neden olan $ovmen.
melusine
televizyon programlarindaki abuk subukluklari medya arkasinda gostermesi ve dalga gecmesi nedeniyle sevmeye basladigim ve o gun bugundur cumartesi gunleri saat uce kadar tv basindan kalkmamama neden olan ve cok zeki oldugunu dusundugum biridir.
goetica
oğlum..
sana bu mektubu bizim cehenemden yazıyorum..bir ya$ıma daha giricem neredeyse..tabi bundan haberin yok senin..kronometreye erken bastığın için beni hep yakı$ıklı hatırlıyacaksın..bizi bırakıp gittiğin yerde eski güzel günleri dü$ünüp hayıflanacaksın...
ama dur,
sen hatırlıyor musun beni?
peki sen herhangi bir $eyi hatırlıyor musun?
ben 20’ydim tanı$tığımızda,sen beni en son 35’imde gördün istanbul’da.sonra sen ka$’ta öldün o ak$am,aynı anda geldik antalya’ya.

sen beni görmedin ben sana bakıyorken...
ben sana öyle dikkatli baktım ki oğlum ayrılırken..
sen iyi ki görmedin beni...

yoksa gözgöze gelir gülerdik eskisi gibi..olmadık bir yerde gülerdik ya hani.. öyle olurdu yine..gözlerimizi kaçırırdık ciddiyeti bozmamak icin..hani sahnede olduğu gibi..sen ağlarken bakamazdım ya sana..sinirimi bozardın gülerdim..çünkü sen her boktan $ikayet ederdin oğlum..öyle çok $ikayet ederdin ki..sonunda sıkılır gülerdim..sonra sende sıkılırdın kendinden,ba$kası gibi olmak isterdin..mutlu olan bir ba$kası gibi...dert etmeyen biri..hani benim gibi biri..bir $ey diyim mi sana oğlum..
$imdi dönsen buralara,ne gidilecek bir yol,ne uğruna ölünecek bir kadın..
her neyse...
ama kadınları çok dert ederdin sen...
ama onlar seni severdi oğlum..
ama sen çok ağlardın onlar için...
sevemezdin kendini bir türlü,onlar seni çok sevse de..
senin gibi olmak istemezdim o zaman..
daha cok sevin beni...
daha cok gülün bana..
beni daha çok isteyin...
daha çok..
ama seni en çok ben...!
bir $ey diyim mi sana oğlum?
$imdi dönsen buralara,ne gidilecek bir yol..
ne uğruna ölünecek bir kadın...
ne de sabahlara kadar konu$up sana vaad ettiklerim...
kandırdım seni oğlum..
parayı dert etme diye,yok öyle bir $ey ba$arısızlık diye..
illa da bir ba$kası olmaya calı$ma salak..
bir kadın için ölme diye kandırdım..
artık umurunda değil mi bunlar?
artık bozulmuyor musun bu i$lere?
a$kın da bir önemi kalmadı mı yoksa?
o kadın için ölmez misin bir daha?
ne var bir kere daha ölsen...
değmez mi o kadın buna?
hani..
hani değerdi?
çıplak ayaklarıyla yürürken mezarının üstünden keyiflenmeyecek misin toprağın be$ kat altında? öyle de oldu zaten...
vasiyet ettiğin gibi çıplak ayaklı kıza..
bıraktın değil mi oğlum?
bıraktın...
gittin...
peki...
ama ben burdayım hala ben devam ediyorum..
peki sen bakıyor musun bana ordan,gülüyor musun bana,sanıyor musun ben aynı $arkıyı söylüyorum?

beni..
daha çok sevin beni...
daha çok gülün bana..
beni daha çok isteyin...
beni daha cok özleyin..
ama seni en cok ben..
ben..
hayır ben çok deği$tim oğlum bir ba$kası değilim artık..
vazgeçtim maymunların dünyasından..
bıraktım alkı$ları..
istemiyorum kahkahaları,istemiyorum bir aptal gibi ya$lanmak. .
i$te belki de bu yüzden seni en çok ben çok özlüyorum benim ölü arkada$ım..


dunyanın en güzel ağıtını yazmı$ ve en mükemmel $ekilde okumu$ ki$idir..
delirtmeyinlanbeni
kısa boylu ve "yakışıklı karşıtı" (kelime bulamıyorum bu nitelik için) görüntüsüne rağmen, ’yeterli’ zekâsı ile büyük bir kitleyi hayran edinmiş kimse..

(’yeterli’ koyu yani bold olacaktı ya; her neyse...)
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol