mide

vampire slayer
yemek borusuyla ince bagirsak arasinda yer alan yenilen yiyeceklerin yaklasik 3 saat kaldigi sindirim sistemi organi. 1.2 ph degerindeki hidroklorik asit ve pepsinojenle besinleri parcalar.
carpediem
üç çeşit kasa sahip oldugundan, çok güçlü kasılan organ. karın kaslarımız yüzünden, kasılmasını hissedemeyiz.
floydian
kanımca mide kasılmalarını doktorlar da hissedemez çünkü mide zaten kompresör makinası gibi baskı uygulamaz. onun görevi sadece sindirim enzimleri aktifleştirip yiyecekle karşılaştırmak için ortam hazırlamaktır. bunun dışında bütün sindirim sistemi zaten peristalsizm adı altında küçük kasılmalar yapar ve yiyecekleri kanalda ilerletir. barsak tıkanıklığı gibi kanalın tıkandığı olgularda ise zaten şiddetli kasılmayı hissetmeyi bırak, hasta da iki büklüm hale gelir. ayrıca kasılmayı hissedememenin nedeni karın duvarı kasları olsaydı karın ağrısı diye birsey kalmazdı
utopya
olmazsa olmazlardan biridir vucutta. sevilesi bir organdir. sessiz takilmasi iyidir. sesli olursa caninizi yakan bir organdir. ne kadar endoskopiler, ilacli filmler cekseler de birsey cikmayan kafasina gore takilan sinirsel bir organdir. agrisina falan rezenenin iyi geldigi, bulantisina da nane limonun iyi geldigi soylenir fakat insan vucudu oyle birseydir ki hersey kafada biter...
angelus
yerine konulacak başka bir şey olsa değiştirilmesi şiddetle elzem olan bir aparattır. arkadaş bir organ muhteviyatında bulunduğu vücuda karşı bu kadar mı şerefsiz olur, bu kadar mı kin güder anlamadım ki ben. senin te a.k. ulan.
akhillius
mideden gurultu seslerini aslında mideden kaynaklanmıyormuş efenim. borborigmus olarak bilinen bu ses, ince bağırsağın ust kısmında oluşuyormuş. bağırsak kaslarınız yiyecek ve içecekleri aşağıya doğru götürürken, sıvılaşmaya başlayan yiyeceklerden sızar. mideniz boş olduğunda ses, büyük bir titreşimli boşluk gibi çikarmış. yani bu sesin sebebi bağırsakmış. evet.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol