melusine

angelus
fransiz mitolojisine ait bir karakterdir. lakin nedir, ne degildir karisik bir olay. bizim kiz kulesi ve prenses mitine benzer bi hikayesi vardi galiba. ya da ben yanlislardayim.
melusine
14.yuzyil fransiz efsanelerinden birine gore yari balik yari kadin bir su perisidir.Poitier kontu ile evlenmistir ve kont onu suda yikanirken görüp kimligini farkedince ayrilmislardir.Alman halk masallari kitabinda da melusine su perisi olarak geçer.
cikolata
fransiz asilli bir cizgi roman kahramanidir ayrica, vampir bir efendisi ve hayalet bir hanimi vardir, kendisi bu ciftin cadi hizmetcisidir.
totentanz for eidola
bir fransiz mitine göre, babasını intikam amacıyla bir dağa hapsettiği için cumartesi günleri belden aşağısı serpente dönüşmek suretiyle cezalandirilmiş su perisi. sonra bir adamla evlenir ve cumartesileri kendisini asla görmemesi icin söz verdirtir. fakat kocası bir gün sözünü bozup mélusine’in odasına dalınca bir daha gözükmemek üzere ortadan kaybolur. derler ki lusignan şatosunda birilerinin ölümü yakınsa veya kötü bir şeyler olacaksa mélusine’in çığlıkları duyulur.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol