malibu

abyss
17 yasima girdigimde annemin bana aldigi dogumgunu hediyesi. muthis bir tadi olan hindistan cevizli icki. sisesini de hala saklarim...
redred
kaliforniya, amerika birleşik devletleri’nin batı yakasında kalan ülkenin en kalabalık eyaleti. 2004 yılı nüfus sayımlarında, 35,893,799 kişilik nüfusa sahip olan kaliforniya’yı, 20,851,820 kişi ile teksas, 18,976,457 kişi ile new york ve 15,982,378 kişi ile florida izler.

amerika birleşik devletleri vatandaşları arasında en fazla göç edilen eyalet olan kaliforniya, ayrıca yeşil kart piyangosu’nu kazananların en fazla tercih ettiği eyalettir.

kayıtlı nüfusu yaklaşık olarak 36 milyon olsa da, turizm, iş, eğitim, illegal yabancılar gibi sebeplerden amerika birleşik devletleri’nin en fazla "konuk" sahibi eyaletidir . kaliforniya’daki nüfusun sadece %26.5’i burada doğmuş olup, %25’i de amerika birleşik devletleri’nde doğmamıştır.

nüfusunun %45.2’sini beyaz tenliler, %34.3’ünü latin amerikalılar, %11.4’ünü asyalılar, ve %6.3’ünü de afrika kökenlilerin oluşturur. nüfusun %40’ı ise evinde ingilizce konuşmaz. bunun yanı sıra, %20 ile ülke içinde en fazla "dindar olmayan" halka sahiptir. ermeni nüfusunun en yoğun olduğu a.b.d eyaletlerinden birisidir.

1849 yılında altın yataklarının keşfedilmesi üzerine, nüfusu on binin altındayken günümüzde amerika kıtası’nın en büyük ekonomi merkezi konumuna gelen kaliforniya; amerika birleşik devletleri’nin de en büyük ekonomik gücünü temsil eder.

kaliforniya eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 6’ıncı ekonomisine sahip olurdu. (a.b.d.’nin geri kalanı, japonya, almanya, ingiltere ve fransa’dan sonra) bu ekonomiksel durum, henüz resmi yerleşimi 200 yaşına bile gelmemiş topraklarda ulaşılabilen mucizevi bir başarıdır.

önemli ve dünyaca meşhur illeri arasında, los angeles, long beach, san francisco, san diego, orange county, sakramento (başkent), ve santa barbara gelir.
sipsi
çilekli sütle içilince de değişik bir tat veren içki. yani ister istemez süt çilekli olunca tat tabii sade süte göre ister istemez değişik olabiliyor, evet. güzel..
malibucola
kola ile de efsane olduğunu bilmem söylememe gerek var mı? :)

nick'imden de anlaşılabileceği üzere, en çok kolalı halini sevdiğim içkidir. kola ile harika olan bir diğer içki ise (bkz: rom)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol