linux

0 /
datcrack
linux, linus torvalds denilen bir ogrencinin (finlandiya univ.) minix isletim sistemini kendine ozel bir hale getirmesi calismalari sonucunda ortaya cikmis bir penguendir. open code ve open source ozellikleri (acik kaynak kodu) en cok ilgi ceken yanidir. server pazarindaki pazar payini yukseltmeye devam eden isletim sistemi. microsofta vurdugu darbelerden sonra sun microsystemse de darbe vurabilmesi oldukca ilginc bir gelismedir. ibmin yuksek sesle telaffuz etmese bile kendi gelistidigi unix sistemi olan aix yerine force etmeye calistigi ve gelistirilmesinde katkida bulundugu isletim sistemi. pazardaki diger isletim sistemlerine gore daha dinamik bir gelistirme surecine sahip oldugu icin (hemen hemen haftada bir kernel versiyon numarasi artar) unstable ilan etmek mumkun olan isletim sistemi, ha bu ne kadar anlamlidir bunu pazar paylarina bakarak anlayabilirsiniz.
yemek yerken, tuvalette iken, sevi$irken, sigara icerken bile insan misali multi tasking yetenegi olan bir isletim sistemi...
xxx
bill gates amcamin kafasina bezbol sopasiyla vuran kucuk penguencik. open source ozelligi ile isteyen herkezin kernelinde degisiklik yapip kendi adiyla piyasaya surebilecegi bir basyapit. kullanim acisindan windowstan daha zor ve karisik bir o.s.(bkz: os)
seewasli
zamanında windowsları zorlayan bir virus cıktıgında bill gates in verilerini depolamak ve bazı işlemlerini devam etmek için kullanıp herkese kepaze olmasına neden olan sistemdir(windows un en buyuk rakibi linux tur)
melankomik
en eski versiyonlarindan birinde sozlugu su sekilde gorebilirsiniz.

http://img263.imageshack.us/my.php?image=screenshot1di7.png

gorun ne zor sartlar altinda gorevimizi yapiyoruz.
dark blue
genellikle windows’ a alışan zihinlerin dışladığı, ezdiği, lanetlediği, anasına dayısına küfrettiği daha bilimum işgenceler çektirdiği, windows’ un en güçlü rakibi olan yazılımdır. öğrenildiği ve alışıldığı zaman güzeldir, ısırmaz etmez, bal gibi program işte.
orqn
kullanan var mı açıkcası bilmiyorum,ben hiç görmedim.ama buna rağmen okullarda bilgisayar dersinde bu lanet şeyin komutlarını öğretiyorlar.kimsenin kullanmadığı ve kullanmayacağı bu komutlar ne işimize yarayacaksa artık.
mementoo
gereksiz karışık bir sistem.kullanıcıları virüs bulaşmaz çökme yapmaz deyip durular ama mesleğim icabı elektrik kesintisi sonucu çökeninide gördüm, slapper ve bliss başta olmak üzere biçok virüsün bulaştığınıda gördüm.windows’un daha çok virüs tehdidi altında olduğunu kabul edebiliriz ama bu windows’un linux’a göre daha az güvenli olduğu anlamına gelmez.çünkü windows gerek bireysel gerek kurumsal olarak en yaygın kullanılan işletim sistemidir ve virüslerin büyük çoğunluğunuda aslında antivirus firmalarının,hastalığı yarat sonra ilacını sat mantığıyla yazdığını düşünecek olursak bence windows bukadar virus tehdidine karşı çok çok daha sağlam bir programdır diyebiliriz.
independence
bu sisteme sahip bir makineye windows yuklemek icin sadece cd takmak yemez. ayni zamanda bios’a girip boot ayarlarini cd’den okuyacak $ekilde ayarlamakta fayda var.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol