kybele

independence
izmir de gazi kadinlar caddesi yahut gazi kadinlar sokagi benzeri bir sokak vardir alsancak taraflarinda..orada boyle bir bar vardi zamaninda..oldukca guzel yemekleri de vardi..oradan aklimda kalmi$..umarim hala vardir oyle bir mekan..
sofistik
gecmiste, aralarinda cinayetten, kan akmis olmaktan veya baska bir sebepten koklesmis bir dusmanlik bulunan iki ailenin karsilikli kan gutmesi.
xerxes
anadolu arkeolojisi’nin olmazsa olmazlarindan biri. bereket ve dogurganligi simgeler. anadolu’da kybele’yi tasvir eden cok sayida heykel bulunmustur. mesela alacahoyuk’te bulunan kybele heykeli baslica ornektir.
alley
kybele (kutuphane yonetim ve belge erisim) sistemi, anadolu universitesi bilgisayar arastirma ve uygulama merkezi (baum) tarafindan gelistirilen bir yazilimdir. a.u. kutuphane ve dokumantasyon dairesi baskanligi’nin kutuphanecilik faaliyetlerinin bilgisayar destekli olarak yurutulmesi ve izlenmesi icin gelistirilmistir. ilk calismalar ibm 4381 mainframe uzerinde 1986 yilinda vm/sp isletim sistemi ile baslamis, zaman icinde sundugu hizmetler gelistirilmistir. 1999 yili icinde de text ekran ortamindan grafiksel ortama donusturulerek windows 95/98/nt ortaminda calisabilir hale gelmistir.

bilindigi uzere, bibliyografik kunye bilgilerinin bilgisayarlarda anlasilir bicimde tutulabilmesi icin marc (machine readable cataloging) standartlari gelistirilmistir. en yaygin marc standartlari usmarc, ukmarc ve unimarc’tir. kybele sistemi, agirlikli olarak usmarc standardina dayalidir. usmarc’da bulunan kimi alanlar, islemlerde kolaylik saglamasi icin degistirilmistir. bununla birlikte sistem butunu ile usmarc’a uyumlu transfer kutukleri hazirlayabilecek yetenektedir.

kybele yazilimi microsoft windows 95/98/nt/2000 isletim sistemi yuklu olan, en az 16 mb bellege ve pentium tabanli bir islemcisi olan kisisel bilgisayarlarda calistirilabilir. programlar inprise delphi ortaminda gelistirilmistir
aello
anadoluda, iri yarı bir hatun figüründeki tanrıçadır. etli butlu olmasının sebebi üretken-doğurgan ve güçlü olduğunu göstermektir. anadolu uygarlıkları anaerkil olduğundan, bir de doğurma niteliği taşıdığından bereket tanrıçası olarak kadın seçilmiştir. erkek bereketli değildir yani . zaten kendisine de ana tanrıça denmiştir. kibele olarak da adlandırılır. hititlerde görülse bile en çok frig mitolojisinde rastlanır kenidisine.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol