kurban bayramı

0 /
spoiled
her yil onar gunluk gerilemeyle kutlanan ve maddi imkani uygun olanlarin koyun,keci,sigir gibi hayvanlari kesmesi,akabinde et yemenin geleneklestirilmis hali.
sevgi kelebee
bugun birinci gunu olan sey. bayram bize bayramken kurbanliklara bayram degildir. dolayisi ile bayram sevinc ve huzun giib izafi bir durumdur.
my son is father
bazi kimselerin vahset olarak gordugu bayramimiz. insanin bunlara, yedikleri hamburger koftelerinin zembille mi indigini sorasi geliyor.
edit: vejeteryanlar haric.
kan ve toprak
her yıl binlerce çocuğun kanla vaftiz edilmesi ritüelinin yapıldığı islamik (!) bayram. mitra mitlerinden esinlenen bir akıllı kurbanın kanını çocuğun alnına sürer, çocuk temizlenmiş olur; günahı gitmiş olur. işte bu ritüel her kurban bayramında binlerce ebeveyn tarafından gerçekleştirilir.
dilemma
durumu olanlara farz olmasına rağmen, bir çok insanın gerek ortaklaşa(girmek suretiyle), gerek borçlanarak, gerekse son zamanlarda kredi kartıyla, bir şekilde bulup buluşturarak kurban kesmesi tuhaf.
niphrendil
arabistanda bayramın ilk günü bugün. nitekim hacılar bugün şeytan taşlama görevlerini yerine getiriyorlar. bizim bayram ise yarın başlıyor.
sari ada
genelde bir gün öncesinden alınan koçun bahçeye getirilmesi, evin köpeğinin onu kıskanması, zavallı koçun herşeyden habersiz otlaması bu arada "yarın kesilecek mi şimdi bu ah canım" denilerek hayvanla duygusal bağ kurulması ,ve ertesi gün tabakta ondan geriye kalanların görülmesi. tüm bu süreç her yıl tekrarlanır işte kurban bayramında.
bir de akşam haberlerinde istanbul boğazı kana bulandı sayın seyirciler başlığı altında kızıl marmara denizi görüntüleri izlenir.
enharista
kurban, insanın allah’a yaklaşmasına ve o’nun rızasını kazanmasına vesile olan bir ibadettir. "kurban" kelimesinde bu mana vardır. insan kurban kesmekle ibrahim (a.s.) gibi allah’a ve o’nun emirlerine bağlılığını, gerekirse o’nun rızasını kazanmak için her fedakârlığa katlanacağını göstermiş olur.
zifir
et sevenlerin hastası olduğu dört günlük bir zaman dilimi. kurban kesenlerin et yemek için kestiklerini söylemek gayet saçma olur da kurban kesen her ailenin evine bir kaç parça götürdüğünü söylemek de pek yanlış olmaz sanırım
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol